Coraz wyższe ceny paliwa
Według doniesień "Financial Times", międzynarodowy benchmark dla cen ropy w poniedziałek 7 marca przekroczył 139 dolarów za baryłkę. Oznacza to wzrost o prawie 20 proc. w stosunku do notowań z piątku 5 marca. Jest to najwyższy skok od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Wpływ na obecną sytuację ma przede wszystkim wojna w Ukrainie i nałożone w jej efekcie sankcje na Rosję, która jest jednym z czołowych dostawców ropy na świecie.
Wojna w Ukrainie
Sytuacja na światowym rynku paliw natychmiast przekłada się na ceny na stacjach paliw w Polsce. Eksperci są zgodni, że płacić będziemy coraz więcej. Poza wzrostem cen paliw istotne są również kursy walut. Dolar i euro osiągają rekordowe wartości, podczas gdy polski złoty znacznie spada.
Jak wyjaśniła Urszula Cieślak z BM Reflex w rozmowie z Business Insiderem:
Wahania (cen) są tak duże, że nawet tego samego dnia jadąc do pracy możemy widzieć na stacjach zupełnie inne stawki niż te, które zobaczymy wracając wieczorem do domu. I to nie będą małe różnice, ale sięgające 20-40 gr lub więcej. Nie ma tu mowy o żadnej spekulacji czy ekstra marżach sprzedawców, ale o sytuacji wynikającej wprost z cen surowca na rynku światowym. Tak więc musimy być przygotowani na to, że ceny paliw będą rosły i już w najbliższych dniach mogą nawet przebić kolejną barierę — 8 zł/l.
Paliwo w Polsce może kosztować 8 zł/l
W ocenie niektórych analityków 8 zł za litr paliwa na stacjach możemy zacząć płacić już na przełomie marca i kwietnia. Wpływ na to będzie miała m.in. prawdopodobna rezygnacja Unii Europejskiej i USA z dostaw rosyjskiej ropy. W przypadku Polski stanowi ona około 50% zapotrzebowania.
Niektóre instytucje finansowe (np. JP Morgan Chase) szacują, że cena ropy naftowej w 2022 r. może sięgnąć nawet 180-200 dol. za baryłkę.
Chwilowo sytuację uspokoić może Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE), która gromadzi rezerwy ropy naftowej krajów członkowskich. MAE może uwolnić 61,7 mln baryłek tego surowca. Na pewien czas ceny mogą nawet nieco spaść, ale jeśli sytuacja geopolityczna nadal będzie tak napięta, nie potrwa to długo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie i ukraińskiej armii?
- Oszczędności w czasie wojny. Ekspert radzi, czy warto wypłacać pieniądze
- Problemy z wypłacaniem gotówki. Bankowcy wyjaśniają przyczyny
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: Koonsiri Boonnak/Getty Images