Masowanie krocza w ciąży – na czym polega i jakie daje efekty?

Kobieta ciężarna podczas masażu
W czym pomaga masowanie krocza przed porodem?
Źródło: zeljkosantrac/Getty Images

Masowanie krocza poprawia ukrwienie tkanek. Pozwala też na ich uelastycznienie. Zabieg ten zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu i pozwala uniknąć jego nacinania. Masaż można wykonać samodzielnie we własnym domu.

Masowanie krocza przeprowadza się przy użyciu olejków naturalnych pozbawionych sztucznych konserwantów. Masaż krocza przed porodem najlepiej wykonywać wieczorem, po kąpieli, trwa on 5–8 minut. Przeciwwskazaniem do niego są przedwczesne skurcze macicy i infekcja.

Masowanie krocza – dobry sposób na przygotowanie się do porodu

Przygotowanie krocza do porodu naturalnego to coś, o czym należy pamiętać, czekając na dzień przyjścia dziecka na świat. Składa się na nie ćwiczenie mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla) i masaż krocza. Regularne masowanie krocza zwiększa elastyczność i ukrwienie tkanek dróg rodnych. Masaż, który można zacząć wykonywać w 30–34 tygodniu ciąży, sprawia, że skóra w okolicy krocza staje się podatna na rozciąganie. Ułatwia on poród, w trakcie którego ból staje się mniej dotkliwy. Poza tym, masaż zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza i pozwala uniknąć jego nacięcia (tzw. episiotomii) w trakcie porodu. Warto również zaznaczyć, że uelastycznione krocze szybciej dochodzi do siebie po porodzie. Gdy mimo masażu krocze pęka, tkanki w jego okolicy łatwiej się regenerują. Dlatego masowanie krocza przed porodem jest czynnością, z której nie warto rezygnować. Zabieg ten bez przeszkód można wykonać samodzielnie w warunkach domowych. Przed rozpoczęciem masaży należy skonsultować się z położoną lub lekarzem prowadzącym ciąże i zapytać, czy nie widzi przeciwwskazań. Jeśli specjalista stwierdzi infekcje, masowanie krocza w ciąży nie będzie możliwe. Masaż może jeszcze bardziej podrażnić tkanki. Zabieg nie jest wskazany również, jeśli ciężarna odczuwa przedwczesne skurcze macicy.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Marzena Dębska i Ewa Jarczewska-Gerc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Masowanie krocza w ciąży – jak to zrobić?

Masaż krocza najlepiej przeprowadzić wieczorem, tuż po wieczornej kąpieli, kiedy tkanki są miękkie i bardziej elastyczne. Nie trzeba poświęcać mu wiele czasu, wystarczy 5–8 minut dziennie. Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy masaż powtarzany jest regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie umyć dłonie i dopilnować, aby paznokcie u rąk były obcięte odpowiednio krótko, w przeciwnym wypadku mogą uszkodzić delikatne tkanki krocza. Optymalną pozycją do masażu jest klęk na jednym kolanie z drugą nogą lekko odchyloną w bok, albo na stojąco, z jedną nogą opartą na krześle. Niektóre ciężarne czynność tę wykonują, siedząc po turecku. Olej do masażu dobrze jest rozgrzać w dłoniach i następnie natłuszczonymi palcami rozprowadzić go w okolicach wejścia do pochwy i na wargach sromowych. Placem wykonuje się okrężne ruchy wokół pochwy i wewnątrz niej (na głębokości około 2 cm). Następnie należy włożyć kciuk do pochwy i uciskać ją w kierunku odbytu i na boki. Uciskać przez około 2 minuty, do chwili, gdy pojawi się uczucie mrowienia. Potem rozpocząć masowanie (okrężnymi ruchami) dolnej części pochwy, tę część zabiegu wykonywać przez ok. 5 minut. Dozwolone jest podszczypywanie tkanek pochwy. Po kilku dniach masażu krocza jednym palcem, można zacząć go przeprowadzać dwoma palcami, później trzema i na końcu czterema. Dzięki temu krocze będzie można rozciągnąć do 2/3 obwodu główki dziecka. Z czasem, kiedy pokaźnych rozmiarów brzuch przeszkadza w samodzielnym wykonywaniu zabiegu, w masowanie krocza może zaangażować się partner, jednak mężczyzna musi wykazać się zrozumieniem i wsłuchiwać się w potrzeby ciężarnej. Należy pamiętać, że cały zabieg musi zostać przeprowadzony z należytą delikatnością. Poza tym trzeba uważać, aby nie dotykać palcami ujścia cewki moczowej, pomoże to uniknąć infekcji dróg moczowych.

Jakimi olejkami przeprowadza się masaż krocza?

Masowanie krocza przed porodem przeprowadza się za pomocą różnych naturalnych olejków. Na forum dla przyszłych rodziców doświadczone matki polecają używanie naturalnych olejków, pozbawionych substancji chemicznych i zapachowych. W tej roli świetnie sprawdza się zwykły olej roślinny. Produktami, które są w stanie uelastycznić tkanki krocza, są też olejek jojoba, z migdałów, z awokado, z kiełków pszenicy czy też olejek z dziurawca. Dobrym pomysłem jest dodanie do olejku kilku kropli witaminy E, którą można zakupić w aptece. Farmaceuta jest w stanie również polecić specjalnie skomponowane olejki do masażu krocza. W żadnym wypadku do tego celu nie można wykorzystywać oliwki dla dzieci ani oleju mineralnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości