Kinesiotaping niweluje ból w ciąży. Na jakie dolegliwości pomaga?

Autor:
Berenika
Olesińska
Kinesiotaping w ciąży
Kinesiotaping w ciążyDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Kinesiotaping w ciąży może zmniejszyć bóle, które towarzyszą przyszłym mamom. Na czym polega i czy jest bezpieczny? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała fizjoterapeutka uroginekologiczna Joanna Piórek-Wojciechowska.

Kinesiotaping - na czym polega?

Jak tłumaczy w studiu Dzień Dobry TVN fizjoterapeutka uroginekologiczna Joanna Piórek-Wojciechowska, kinesiotaping to metoda terapeutyczna nakładania na poszczególne obszary ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Jej celem zazwyczaj jest zniwelowanie towarzyszącego w tych obszarach bólu. W jaki sposób działa?

Przyklejone prawidłowo plastry, które są całkowicie suche i niczym nienasączone, powodują pofałdowanie powierzchni skóry, tworząc pomiędzy nią a powięzią przestrzeń zwiększającą przepływ krwi i chłonki. Ciało w tym miejscu zyskuje lepsze warunki do regeneracji.

Efektem stosowania kinesiotapingu jest normalizacja napięcia mięśniowego, zmniejszenie dolegliwości bólowych czy zmniejszenie obrzęków, a nawet wspomaganie pracy mięśni np. mięśni brzucha.

Kinesiotaping w ciąży. Na jakie dolegliwości bólowe pomaga?

Kinesiotaping będzie bardzo pomocny przy takich dolegliwościach w ciąży jak:

  • ból kręgosłupa (dolny odcinek kręgosłupa, piersiowy, szyjny);
  • ból/rozejście spojenia łonowego;
  • rozejście mięśnia prostego brzucha, jako wspomaganie pracy mięśni brzucha;
  • uczucie „ciążenia” brzucha;
  • obrzęki nóg/rąk;
  • rwa kulszowa.

- Najczęściej pacjentki przychodzą do gabinetu z bólem lędźwi. Ten brzuszek ciąży szczególnie w okolicach trzeciego trymestru. Przychodzą z obrzękami nóg, rąk i na to też kleimy tapy - opowiada w studiu Dzień Dobry TVN Joanna Piórek-Wojciechowska.

Fizjoterapeutka zaznacza, że elastyczne plastry mogą również pomóc przyszłym mamom w walce z bólem spojenia łonowego.

- Aplikacja tapów będzie nam odciążała to spojenie i jednocześnie będzie troszeczkę unosiła brzuszek, dzięki czemu nie będzie uczucia takiego ciągnięcia w dół. A dzięki temu wpłyniemy też na odcinek lędźwiowy, żeby on tak mocno nie bolał - uświadamia ekspertka.

Jak poprawnie aplikować łagodzące ból taśmy? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Tutye/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości