Parenting

Matka Polka coraz starsza. Jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. ciąża geriatryczna?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
materiały prasowe
kobieta, która jest w ciąży
Basilico Studio Stock/Getty ImagesKiedy można mówić o ciąży geriatrycznej?

Co łączy Janet Jackson, Halle Bery, Małgorzatę Kożuchowską i Katarzynę Sokołowską? Wszystkie cztery panie zdecydowały się na późne macierzyństwo. Choć ciąża po czterdziestce już nikogo nie dziwi, to z medycznego punktu widzenia sprawa już nie jest taka oczywista. Czy to bezpieczne? Jakie ryzyko się z tym wiąże?

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko?

Czasy się zmieniły. Niektóre kobiety - zanim zaczną myśleć o dzieciach i macierzyństwie - chcą zrobić karierę i zadbać o swoje finanse. Mimo że późna ciąża już nikogo nie dziwi, to niestety w tym przypadku wiek działa na niekorzyść kobiety. Im później zdecyduje się ona założyć rodzinę, tym trudniejsze będzie zajście w ciążę. Na tym jednak nie koniec. Już po 35. roku życia ryzyko wystąpienia wad wrodzonych znacząco się podnosi.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Najlepszy biologicznie okres na zajście w ciążę przypada między 18. a 25. rokiem życia. To właśnie wtedy organizm jest w szczycie swojej płodności i kobiety z reguły nie mają żadnych problemów z zachodzeniem w ciążę. - Im starsze są, tym mniejsza jest rezerwa jajnikowa, przez co samo zajście w ciążę może być już utrudnione – mówiła dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

Ciąża geriatryczna. Jakie ryzyko niesie za sobą późna ciąża?

Wokalistka Janet Jackson urodziła pierwsze dziecko w wieku 50 lat. Aktorka Halle Bery miała 46 lat, kiedy została mamą. Jak mówi lekarka, ciążę w takim wieku można już nazwać geriatryczną. To nieprzyjemnie brzmiące określenie, którego – ze zrozumiałych względów – kobiety nie lubią. Granica wieku, od którego można już używać tej nazwy, staje się coraz wyższa, to obecnie określenia stosuje się w przypadku kobiet, które zaszły w ciąże po czterdziestce.

Późna ciąża niesie też za sobą też pewne ryzyko. Panie, które zdecydują się na macierzyństwo po 40., a nawet w okolicach 50. urodzin muszą mieć świadomość, że ciąża w tym wieku to większe prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się jakaś wada wrodzona, np. zespół Downa. Wyższe jest również ryzyko poronienia, czy rozwoju cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, stanu przedrzucawkowego czy rzucawki ciężarnych.

Jak wygląda opieka nad ciężarną?

Opieka nad ciężarną, która przekroczyła 40. nie różni się od tej, którą otacza się młodsze przyszłe mamy. Wskazane są jednak częstsze wizyty kontrolne i dodatkowe badania. - Można rozważyć również badania genetyczne, jak i inwazyjną diagnostykę prenatalną, choćby w postaci amniopunkcji, czyli pobrania płynu owodniowego do badania – celem wykrycia ewentualnych wad genetycznych u płodu, na które jest on bardziej narażony (ze względu na jakość materiału genetycznego zawartego w komórkach rozrodczych) – tłumaczy specjalistka CM Superior.

Warto dodać, że wiek kobiety nie musi być przeciwskazaniem do porodu naturalnego. W ocenie specjalistki dużo zależy od tego, czy przyszła mama była już wcześniej w ciąży i czy rodziła dzieci. - Jeśli kobieta rodziła wcześniej siłami natury, a z przyczyn czysto położniczych nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego, to owszem, poród może odbyć się w ten sposób. Jednocześnie myślę jednak, że przy zaawansowanym wieku matki większość położników skłania się ku porodowi planowanemu, na drodze cięcia cesarskiego, ponieważ w takich ciążach ryzyko wewnątrzmacicznego zgonu dziecka pod koniec ciąży również jest zwiększone. Osobiście również jestem zdania, że taką ciążę warto zakończyć właśnie w taki sposób – wskazuje dr n. med. Dominika Trojnarska.

Trzeba jednak podkreślić, że obecna pięćdziesięciolatka to zazwyczaj osoba w pełni zdrowa, wolna od chorób przewlekłych i aktywna. Tym samym przebieg ciąży nie musi być dla niej dużym obciążeniem. Choć może znieść ten wyjątkowy stan nieco gorzej niż 20-kilkulatka, to w porównaniu z otyłą 30-latką z nadciśnieniem, zdrowa i wysportowana 50-latka prawdopodobnie będzie czuła się w ciąży znacznie lepiej. Niewykluczone również, że sam poród przebiegnie bez komplikacji, a kobieta zostanie szczęśliwą matką.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Basilico Studio Stock/Getty Images

Pozostałe wiadomości