Kora wierzby białej – działanie, właściwości, zastosowanie
Kora wierzby to surowiec leczniczy, który znany był już w czasach starożytnej Grecji. Do dziś jest często stosowany jako naturalna alternatywa dla aspiryny. Jednak nie tylko w medycynie ludowej ceni się właściwości wywarów, wyciągów i nalewek z kory wierzby białej, często bowiem występuje ona jako składnik preparatów leczniczych, sprzedawanych w aptekach.
Na rynku dostępne są nie tylko gotowe mieszanki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, ale także opakowania naturalnych, pojedynczo zapakowanych kawałków kory, przeznaczonych do żucia lub zaparzania. Właściwości zdrowotne kory białej wierzby wynikają z wysokiej zawartości salicyny, soli mineralnych, flawonoidów oraz garbników. Jaki wpływ mają te związki na organizm i w jaki sposób je stosować, aby maksymalnie wykorzystać ich możliwości?
Wyciąg z kory wierzby białej pomaga w leczeniu trądziku
Kora wierzby białej świetnie sprawdza się w stanach zapalnych oraz przy trądziku. Kiedyś używano jej samodzielnie, bez żadnych dodatków, obecnie producenci wykorzystują ją do przygotowania kosmetyków dla cery trądzikowej. Kora z wierzby charakteryzuje się działaniem uspokajającym, przeciwzapalnym oraz ściągającym, co z kolei możliwe jest dzięki naturalnej zawartości kwasu BHA oraz kwasu salicylowego.
Regularne stosowanie preparatów zawierających korę z wierzby pomaga zmniejszyć stany zapalne oraz pozbyć się trądziku. Warto stosować je również w ramach profilaktyki, jeśli w przeszłości na twarzy lub na ciele występowały problemy skórne tego typu.
Produkty zawierające wyciąg z kory wierzby białej polecane są również osobom o cerze dojrzałej z problemami skórnymi, które chcą uzyskać nie tylko efekt oczyszczonej, gładkiej skóry, ale również widocznie zmniejszyć oznaki jej starzenia.
Kora białej wierzby – profilaktyka zawału serca
Według niektórych regularne przyjmowanie aspiryny pozwala zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz udarów, co możliwe jest dzięki obniżaniu krzepliwości krwi. W starożytności naturalnym lekarstwem o działaniu podobnym do aspiryny była właśnie kora z białej wierzby, może więc ona stać się jej dobrym zamiennikiem.
Napary z kory działają przeciwpłytkowo, podobnie jak aspiryna, dlatego przy ich regularnym spożywaniu konieczne jest przestrzeganie dziennej dawki. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Kora wierzby białej ma działanie przeciwbólowe
Przeciwbólowe właściwości kory wierzby białej sprawiają, że to jeden z najbardziej uniwersalnych surowców naturalnych, który można stosować przy różnego rodzaju dolegliwościach. Wyciągi i napary z kory świetnie sprawdzają się jako naturalny środek zmniejszający napięcie i ból w obrębie dolnej części pleców i ramion. Kora białej wierzby działa zbawiennie również na bóle mięśni i ma działanie przeciwzapalne.
Salicyna zawarta w korze pomaga łagodzić bóle głowy i choć składnik zaczyna działać nieco później niż w przypadku tradycyjnej tabletki aspiryny, według niektórych działanie przeciwbólowe utrzymuje się znacznie dłużej. Właściwości lecznicze kory wierzby białej powinny docenić również kobiety, które przechodzą przez bolesne menstruacje.
Nie zaleca się jednak przyjmować kory w trakcie miesiączki, ale przed nią, kiedy tylko pojawią się bóle menstruacyjne. Ze względu na działanie rozrzedzające krew, kora wierzby spożywana podczas menstruacji mogłaby nasilić krwawienie.
Kora białej wierzby – gdzie można ją kupić?
Kora białej wierzby sprzedawana jest w większości aptek na polskim rynku. Zazwyczaj występuje w postaci tabletek lub proszku, można kupić ją również w kawałkach, idealnie nadających się do przygotowania wywarów i wyciągów. W niektórych gotowych preparatach leczniczych kora z wierzby jest jednym z podstawowych składników, które mają łagodzić nieprzyjemne dolegliwości – najczęściej znajduje się w składzie mieszanek o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym.
Wyciąg z kory wierzby, nalewkę lub suszone kawałki kory, przydatne np. do zaparzania herbaty, można przygotować również samodzielnie. Korę wierzby zbiera się w miejscach, które położone są z dala od dróg. W celach leczniczych zaleca się zbieranie kilkuletnich gałęzi o niewielkiej średnicy – kilka milimetrów grubości w zupełności wystarczy do przygotowania domowej mieszanki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chcesz mieć zdrowe i lśniące włosy? Te domowe sposoby ci w tym pomogą
- Jakie zioła na wypadanie, wzmocnienie i porost włosów? Bogata naturalna oferta dla pań i panów
- Kora ogrodowa – jaką wybrać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Schon/Getty Images