Szampon i odżywka to dobry zestaw na początek, by mieć świeże i czyste włosy. Warto jednak zadbać o swoją fryzurę od czubka głowy aż po same końce. Przydadzą się do tego peelingi i wcierki, które możesz samodzielnie wykonać w domu z produktów, które znajdziesz w swojej kuchni.
Domowe sposoby na piękne włosy
Codzienna pielęgnacja skóry głowy i włosów to podstawa. Regularne złuszczanie skalpu pomoże usunąć martwy naskórek i pobudzi mikrokrążenie. Substancje aktywne zawarte w kosmetykach będą lepiej działać, a ponadto zredukujesz wydzielanie sebum, które jest odpowiedzialne za przetłuszczanie.
Domowy peeling możesz wykonać z: 3 łyżek cukru, łyżki szamponu i ewentualnie łyżki glinki - białej, różowej lub zielonej. Miksturę dobrze wymieszaj, a następnie nałóż na skórę głowy. Rozprowadź ją opuszkami palców - delikatnymi, okrężnymi ruchami. Taki rytuał powtarzaj raz w tygodniu.
Inny domowy peeling można przygotować z: 4 łyżek zblendowanych płatków owsianych i 4 łyżek ciepłej wody. Mieszaj składniki aż uzyskasz zwartą papkę, którą z łatwością nałożysz na głowę. Dla fanów świeżych zapachów świetnie sprawdzi się połączenie: 1 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego, soku z połówki cytryny i 3 łyżek cukru.
Jak dbać o włosy?
By przyspieszyć porost włosów i odżywić je u nasady, warto stosować wcierki. Te zrobione w domowym zaciszu z wykorzystaniem naturalnych składników, przy długotrwałym i systematycznym stosowaniu, przyniosą rewelacyjne efekty.
Jak przygotować domowe wcierki do włosów? Mieszanka skrzypu polnego i pokrzywy wzmocni cebulki włosowe i przyspieszy wzrost kosmyków. 2 łyżki skrzypu oraz 2 łyżki suszonej pokrzywy zalej wodą i podgrzewaj przez około 15 minut. Ostudzony napar odcedź i przelej do buteleczki z atomizerem. Spryskuj skalp codziennie na noc. Dodatkowo możesz wykonać masaż skóry głowy.
Kolejną skuteczną wcierkę przygotujesz z kozieradki. Choć zapach nie każdemu przypadnie to gustu, to jednak jej rewelacyjne efekty szybko to zrekompensują. Wcierka z kozieradki hamuje wypadanie włosów, nadaje błysk fryzurze, a do tego reguluje pracę gruczołów łojowych. Łyżkę ziaren kozieradki zalej szklanką wrzątku. Po przestudzeniu odcedź ziarna, a płyn przelej do butelki z dozownikiem. Najlepiej ją stosować wieczorem.
Włosomaniaczki uwielbiają płukankę z kory dębu, która działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 2 łyżeczki suszonej kory zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem do wystudzenia. Następnie odcedź i nakładaj regularnie na skórę głowy.
Kosmetyki i domowe mikstury wzmocnią włosy i dobrze je odżywią. Dodatkowo warto pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów:
- Czesz włosy partiami, zaczynając od końcówek. Dzięki temu nie będziesz ich wyrywać i niszczyć.
- Nie śpij w mokrych włosach. Wilgotne kosmyki są o wiele bardziej narażone na zniszczenia.
- Nie trzymaj zbyt długo ręcznika na głowie. Wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju bakterii.
- Zabezpieczaj końcówki silikonowym serum lub olejkiem. To sprawi, że będą się mniej łamać.
- Pozbądź się gumek z metalowymi elementami - szarpią włosy i je wyrywają. Stosuj miękkie gumki z materiału. Najlepsze będą te z jedwabiu.
Zobacz także:
- Jakie fryzury będą modne w tym sezonie? "Nie bójmy się strzyżeń, bawmy się"
- Bubble bob, czyli idealna fryzura na wiosnę. Główną rolę gra ekstremalna objętość
- Crunette: Modny kolor włosów na wiosnę 2023. Na czym polega "przejściowa" koloryzacja?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: CoffeeAndMilk/Getty Images