Egzotyczne palmy w domu i na balkonie. Ekspertka zdradza największe grzechy w pielęgnacji

GettyImages-1404095926
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak uprawiać palmy w domu?
Jak uprawiać palmy w domu?
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Tuż przed świętami wielkanocnymi, 24 marca przypada tzw. Niedziela Palmowa. Tego dnia zgodnie z tradycją, wszyscy wierzący wybierają się do kościoła z kolorowymi palmami, by upamiętnić triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W nawiązaniu do tego wydarzenia postanowiliśmy dowiedzieć się nieco więcej o samych roślinach. Jak hodować palmy w domu, na balkonie i w ogrodzie? O tym opowiedziała nam Sylwia Hennek, blogerka i specjalistka od roślin egzotycznych.

Egzotyczne palmy, które możemy hodować w domu

Palmy mają duże znaczenie ekonomiczne dla całego świata, bowiem kwitną i wydają owoce. Możemy pozyskać z nich daktyle, olej palmowy, olej kokosowy, wiórki, mleczko kokosowe, a z palmy ratanowej wykonać meble. To także rośliny, które dodają do naszych wnętrz nieco egzotyki. Ale czy w naszej strefie klimatyczne można je hodować?

Eksperta przyznała, że rośliny te naturalnie rosną zwykle na terenach strefy międzyzwrotnikowej, ale dwa gatunki znajdziemy także w Europie (np. karłatka niska). Warto jednak pamiętać, że wrażliwe są na niskie temperatury. Domowe palmy by rosły potrzebują ciepła, minimum 18 stopni, zaś palma kokosowa, czy liwistona przynajmniej 20 stopni.

- Palmy to są rośliny, które lubią ciepło i to ciepło ma duże znaczenie zimą. Jeżeli jest przeciąg, chłód, palma tego nie zniesie. Najważniejsze jest jednak to, aby od razu dać im dobry start. Oznacza to większą doniczkę i świeżą ziemię. Podłoże, które jest w doniczce produkcyjnej, ma główne zadanie – ma być lekkie, a nie odżywcze – powiedziała.

Największe grzechy przy hodowaniu palm

Hodowanie palmy zależy od gatunku. Zdaniem ekspertki, najpierw powinniśmy zastanowić się, gdzie chcemy umieścić roślinę, jakie warunki będzie miała w danym miejscu, a następnie dobrać taką, która będzie się tam dobrze czuć. Areka potrzebuje jasnego miejsca, kencja, czy chamedora mogę rosnąć w miejscu, gdzie światła jest mniej. W miejscu ciemnym niestety żadna nie będzie zdrowo się rozwijała.

- Największym grzechem jest ziębienie palm domowych. Podlewamy je chłodną wodą w jedno miejsce. Potrzebne jest ciepło z każdej strony. Idealna jest letnia woda, którą wlewamy na około - powiedziała.

Ważna jest także sama pielęgnacja tj. przecieranie liści wilgotnym ręczniczkiem i letnie prysznice, by pozbyć się kurzu z liści. Kurz bowiem zapycha aparaty szparkowe i palmom trudniej się oddycha. Co ze spryskiwaniem? Zdaniem ekspertki tego działania lepiej unikać, jeśli nie mamy pewności, czy robimy to dobrze. Złe spryskiwanie często powoduje choroby grzybowe na liściach. Warto skupić się więc na regularnym nawożeniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: John Keeble/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości