Co symbolizuje i jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną? Poznaj jej historię i tradycje z nią związane

Źródło: Dzień Dobry TVN
Konkurs na najpiękniejszą palmę
Konkurs na najpiękniejszą palmę
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą
Niedziela Palmowa to szczególny dzień w życiu chrześcijan. Msza w tym dniu jest też bardzo uroczysta, a wierni przynoszą do kościoła palmy wielkanocne symbolizujące gałązki oliwne, którymi witano Chrystusa w Jerozolimie. Czy to kupiona, czy ręcznie robiona – jest ważnym elementem, dopełniającym podniosły klimat świąt. Jak przygotować palmę wielkanocną samodzielnie?

Palma wielkanocna z bibuły czy krepiny jest najczęściej spotykana w kościołach w miastach. Na wsiach raczej przygotowuje się ją z tego, czym dysponuje się w ogródku: z bazi, żywych kwiatów czy ziół. To fakt, że palma palmie nierówna, jednak nie ma egzemplarzy gorszych ani lepszych, a przygotowanie własnoręcznie wersji na pewno da każdemu dużo satysfakcji. W wielu miastach organizowane są również konkursy na najpiękniejszą palmę.

Palma wielkanocna - skąd się wzięła ta tradycja?

Palma wielkanocna przygotowywana jest przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest ona święcona w Niedzielę Palmową, czyli święto, w które Chrystus miał przybyć do miasta. To dzień rozpoczynający duchowe przygotowanie do najważniejszego święta w chrześcijaństwie. Palma symbolizuje również odradzające się życie na wiosnę, wiązane również ze zmartwychwstaniem oraz nieśmiertelną duszą.

Przesądy związane z palmą wielkanocną

 • Palmy powinny być umieszczone za świętym obrazem, a zimą spalane. To z nich powstaje proch używany podczas Środy Popielcowej.
  • Palmę należy nieść z kościoła do domu wierzchem do dołu, aby krowy się "nie gziły".
   • Wyciągnięte z palm gałązki wierzbowe służyły do robienia specjalnych krzyży. Te zatykano w glebie na zasianych polach, co miało chronić zbiory przed klęskami.
    • Palmę należy zostawić przed domem, w sieni, na jakiś czas, aby muchy nie pchały się do domu.
     • Zatknięta palma u strzechy domu chroniła go przed pożarem.
      • Święconą palmą kropiono bydło podczas pierwszego wypasu.
       • Bazie z poświęconej palmy połykano. Miało to zapobiegać bólowi i chorobom gardła.

        Tradycyjna palma wielkanocna

        Tradycyjnie to panie domu wyrabiały ręcznie palmy wielkanocne. Wykonywane one są od VII wieku. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w Kościele francuskim. Poza Polską zwyczaj ręcznie wykonywanych palm przetrwał w Niemczech, gdzie robi się je z bukszpanu i bazi, oraz w Austrii, gdzie wykorzystuje się bazie, bukszpan lub ostrokrzew i przyozdabia wstążkami.

        W Polsce wyróżnia się trzy typy palm:

        • wileńską - wykonywaną z traw, drobnych kwiatów, suszonych i barwionych, które owija się ciasto wokół patyka. przyjmują one formę wałeczka i sięgają od 20 do 50-70 cm.,
         • kurpiowską - wykonywana z bibułowych kwiatów, które przymocowuje się do leszczynowego kołka. Dodatkowo oplata się go jałowcem, bukszpanem czy borówką. Ma ona długość od 2 do nawet 10 metrów,
          • z południa Polski - są to kilkunastometrowe kije wierzbowe, leszczynowe bądź wiklinowe. Oplata się je rytmicznie rzemieniem bądź szpagatem, a na samej górze tworzy się czub z kolorowych kwiatów, bazi, bukszpanu i cisu, a ozdabia kolorowymi wstążkami.

           Palma wielkanocna – jak zrobić jej naturalną wersję?

           Oczywiście przewagę mają ci, którzy dysponują przydomowym ogródkiem. Jeśli nie mamy takiego, wszelkie niezbędne materiały można kupić na rynku lub bazarku. Warto, by nasza palma wielkanocna ręcznie robiona zawierała, jak w tradycyjnej wersji, gałązki bukszpanu. Prócz nich można wybierać rozmaite kwiaty – zarówno te dostępne w sklepach, jak i te, które rosną w ogródkach.

           Na pewno nieocenione okażą się bazie, nieodłącznie kojarzące się z nowym życiem i odrodzeniem, jakie ma miejsce na wiosnę. Jeśli się uda, do palmy można dołożyć żonkile bądź przebiśniegi, by stała się bardziej atrakcyjna wizualnie. Nie muszą to być świeże kwiaty, choć ciekawie wyglądają połączenia roślin suszonych i świeżych. Trzeba jednak mieć świadomość, że do tworzenia palmy z suszonych kwiatów czy innych roślin warto przygotować się dużo wcześniej, by w trakcie jej wykonywania były już zupełnie suche.

           Palma wielkanocna dla dzieci – zabawa i edukacja

           Największą radość z przygotowywania zarówno tradycyjnej palmy wielkanocnej, jak i tej całkiem nowoczesnej, papierowej, będą miały dzieci. Właśnie dlatego warto je zaangażować w cały proces.

           Palma wielkanocna – DIY

           Krok 1. Solidny trzon

           Przede wszystkim trzeba zacząć od jej trzonu, który powinien być solidny, jeśli ma nie ulegać zniszczeniu. Mówi się, że powinny go utworzyć gałązki wierzby zerwane obowiązkowo w Środę Popielcową. To właśnie wierzba ma być tutaj symbolem nieśmiertelności duszy, a także jej późniejszego zmartwychwstania.

           Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na trzon z tradycyjnej palmy wielkanocnej, czy raczej postawimy na palmę z papieru lub krepiny, należałoby zadbać o to, by trzon był maksymalnie sztywny. To na nim muszą się utrzymać wszystkie późniejsze dekoracje. W przypadku gałązek wierzby nie zaszkodzi wykorzystać bazi znajdujących się u ich szczytu, ponieważ staną się świetną, naturalną ozdobą palmy.

           Krok 2. Udana plecionka

           Następnie należy przejść do wplatania roślin. Jeśli są to świeże kwiaty, prawdopodobnie posłużymy się tymi, które właśnie kwitną w naszych ogrodach. Z suszonymi zyskamy większą dowolność, możemy je też zafarbować w dowolny sposób, by palma stała się bardziej kolorowa. Nie należy zapominać, że oprócz sznurków czy żyłek, które będą utrzymywać dekoracje na miejscu, warto pomyśleć także o wykorzystaniu wstążek czy kokardek, bo te także będą wyglądać jak dekoracje.

           Krok 3. Oryginalność

           Kwiaty można również wykonać w inny sposób. Palma wielkanocna z bibuły będzie dla dzieci idealnym pomysłem. Tutaj warto pozostawić im pole do popisu, a samemu wykonać na przykład pierwszy kwiat, by dziecko wiedziało, jak je przygotowywać. Można też oczywiście pozostawić dziecku dowolność i obserwować, w jaki sposób zadziała jego kreatywność.

           Przygotowanie takiej dekoracji wcale nie jest trudne. Należy po prostu odciąć pasmo papieru mające szerokość około 4–5 centymetrów, a następnie utworzyć z niego harmonijkę. Gdy na jednym z końców zawiążemy drucik, kwiatek będzie gotowy.

           Przygotowywanie palmy wielkanocnej z bibuły jest o tyle proste, że bez trudu dotrzemy do potrzebnych materiałów. Poza samymi kwiatami można też wykonać z niej inne ozdoby, na przykład wstęgi czy liście. Różnorodne faktury bibuły, a przede wszystkim bogactwo kolorów, będą gwarancją doskonałej pracy twórczej.

           Krok 4. Mocne mocowanie

           Do mocowania poszczególnych elementów palmy wielkanocnej najlepiej jest wykorzystać drucik i klej. Połączenie obu tych środków mocujących przyniesie najlepszy efekt.

           Oryginalna palma wielkanocna, którą wykonamy w rodzinnym gronie, na pewno będzie się świetnie prezentować podczas nabożeństwa w Niedzielę Palmową.

           Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

           e-book "Wielkanoc pełna miłości i smaku"
           e-book "Wielkanoc pełna miłości i smaku"

           Zobacz inne nasze pomysły na przygotowanie palmy wielkanocnej:

           Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

           Źródło zdjęcia głównego: Zbigniew Nowak/Getty Images

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości

           Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

           Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

           Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
           Materiał promocyjny

           Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

           Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

           Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

           "The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

           "The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

           Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

           Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

           Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
           Materiał promocyjny

           Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

           Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

           Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

           Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
           Materiał promocyjny

           Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

           "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
           Materiał promocyjny

           "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

           Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
           Materiał promocyjny

           Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

           Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
           Materiał promocyjny

           Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

           Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
           Materiał promocyjny

           Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

           Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
           Materiał promocyjny

           Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

           Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
           Materiał promocyjny

           Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

           Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
           Materiał promocyjny

           Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

           Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
           Materiał promocyjny

           Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

           Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

           Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

           ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
           Materiał promocyjny

           ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

           Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
           Materiał promocyjny

           Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

           Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
           Materiał promocyjny

           Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

           Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

           Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

           Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
           Materiał promocyjny

           Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

           Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

           Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

           "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

           "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

           Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
           Materiał promocyjny

           Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

           Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
           Materiał promocyjny

           Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

           Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

           Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

           Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

           Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

           Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

           Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

           Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

           Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

           Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

           Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

           Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

           Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

           Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

           Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

           Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

           Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

           Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

           Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

           Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

           Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

           Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

           Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

           Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

           Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

           Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

           Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

           Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

           Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

           Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

           Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

           Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

           Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

           Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

           Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

           Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

           Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

           Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

           Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

           Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

           Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

           Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

           Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

           Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

           Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

           #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

           #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas