Ratowanie kwiatów w sezonie grzewczym. Jak pomóc im przetrwać zimę?

WODZ7612
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Sezon grzewczy to trudny czas dla naszych domowych roślin. Jak rozpoznać, że coś jest z nimi nie tak i jak stworzyć dla nich odpowiednie warunki? O kryzysowych sytuacjach i sposobach na ratowanie naszych zielonych przyjaciół opowiedział nam Dawid Oleszko – pasjonat ogrodnictwa, twórca internetowy, profil "roślinne historie".

Rośliny w zimie – jak o nie zadbać?

Okres zimowy, a co się z tym wiąże i grzewczy, wpływa negatywnie na naszą skórę i samopoczucie. Tak samo dzieje się z roślinami. Niska wilgotność powietrza (poniżej 40%), niedostatek światła, wahania temperatury sprawiają, że kwiaty stają się coraz słabsze i zaczynają chorować. Opadające liście, grzyby i szkodniki to już norma. Jak zatem zadbać o rośliny, by nawet zimą pięknie się rozwijały? Punkt pierwszy – odpowiednia ziemia. Jak przyznał nasz specjalista, rośliny po przywiezieniu ze sklepu należy przesadzić. Dlaczego?

- Podłoże produkcyjne mocno trzyma wodę, jest jałowe, nie ma tam żadnego jedzenia dla roślin – wyjaśnił Dawid Oleszko.

Punkt drugi to odpowiednie podlewanie i zraszanie kwiatów. Jak się okazuje, ani nadmiar, ani niedomiar wody nie jest dla nich dobry. Wysuszone korzenie będą opadać, zaś zbyt wilgotne zaczną gnić.

- Trzeba roślinom pomóc, można je zraszać, ale z tym ostrożnie. Spryskiwanie roślin jest dobre, ale nie w nadmiarze, bo prowadzi do chorób grzybowych. Można je też grupować, tworząc mikroklimat. Stawiając je wszystkie razem, obok siebie możemy podnieść wilgotność w obrębie tej grupy. Dotykowo w środek tej grupy można postawić naczynie z wodą – powiedział ekspert.

Rośliny i ich odpowiednie miejsce

Jednym z największych problemów właścicieli kwiatów jest to, w jakim miejscu ustawiać rośliny, aby zdrowo rosły. Parapet, regał, a może balkon? Na ostatni pomysł nasz ekspert mówi stanowcze nie, szczególnie gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera. Co zatem robić z kwiatami? Warto je pogrupować, bowiem są takie, które lubią ciepło i takie, które od kaloryferów należy trzymać jak najdalej.

- Są rośliny, które nie nadają się do tego, by być przy kaloryferze np. paproć, calathea, czy monstera. Blisko może zaś stać sansewieria, aloes, zamiokrukas, juka i draceny – zdradził.

Jak sprawdzić, czy kwiat ma odpowiednie warunki do życia?

- U roślin zachodzi taki proces jak transpiracja, czyli uwalnianie wody do powietrza przez wszystkie części nadziemne. Jeżeli jest suche powietrze, przez długi okres roślina musi ograniczyć parowanie. U monster dzieje się tak, że zaczyna zwijać liść. Jeżeli ten proces suchego powietrza jest długi, może odrzucić ten liść – podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie
Materiał promocyjny

Mała łazienka z charakterem: płytki w jodełkę jako stylowe rozwiązanie