Rośliny na parapecie - co zrobić, żeby przetrwały zimę? Ekspertka zdradza sprawdzone sposoby

Rośliny na parapecie - co zrobić, żeby przetrwały zimę?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rośliny na parapecie – co zrobić, żeby przetrwały zimę?
Rośliny na parapecie – co zrobić, żeby przetrwały zimę?
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na proszek i tabletki do prania
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na spaleniznę
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Domowe sposoby na uporczywe plamy
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Aromaterpia – sposób na domowe odprężenie
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Naturalne i domowe sposoby na ból głowy, gardła i zatok
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na czyste precjoza
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na katar
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na walkę z łupieżem
Domowe sposoby na walkę z łupieżem
Zima to okres, w którym pielęgnacja roślin stanowi spore wyzwanie. Niskie temperatury, suche powietrze, skrócony dostęp do światła naturalnego. Te wszystkie elementy wpływają niekorzystnie na kondycję roślin doniczkowych. Jak więc pomóc kwiatom przetrwać ten czas? O tym opowiedziała nam Maja Popielarska.

Jak postępować z roślinami doniczkowymi zimą?

Każdy z nas przerabiał tę sytuację, gdy w okresie grzewczym rośliny w domu padały jedna po drugiej. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim kwiaty zimą należy stawiać w jasnych miejscach. Zbyt mała ilość światła, potrafi być dla nich zabójcza. Warto przestawić je w taki sposób, aby docierało do nich jak najwięcej promieni słonecznych. Co więcej, uwagę należy zwrócić także na to, aby rośliny nie stały bezpośrednio przy kaloryferze, ani przy oknie, które będziemy otwierać. Drastyczna zmiana temperatury i przeciągi nie wpłyną korzystnie na ich stan.

Kolejnym wrogiem w tym okresie, jest suche powietrze. Zazwyczaj w domach mamy rośliny ze strefy tropikalnej (np. monstera, filodendron), które kochają wilgoć. Przy zbyt suchym powietrzu, często końce liści żółkną i zasychają. Dlatego najlepiej jest od czasu do czasu zraszać liście, lub przemywać wilgotną szmatką, albo zastosować nawilżacz powietrza. Optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40% do 60%.

- Najtrudniejsza sprawa dotyczy wilgotności powietrza. Większa grupa roślin, którą mamy u siebie w domach to są rośliny ze strefy tropikalnej. Warto jest co drugi dzień zraszać rośliny, najlepiej miękką wodą. Lepiej roztopić śnieg, albo złapać deszczówki. One (rośliny - przyp. red.) nie lubią chloru – powiedziała Maja.

Uwagę należy zwrócić także na korzenie. Roślina, która stoi w wodzie, bardzo szybko zacznie gnić. Zatem należy dać jej przeschnąć, dziurkując ziemię patykiem.

- Okres zimowy to czas, kiedy rośliny wycofują się z życiem, podlewamy rzadziej, ale spryskujemy częściej – dodała ekspertka

Transport roślin zimą

Nawet najpiękniejsza i najsilniejsza roślina nie wytrzyma zmiany temperatur. Transportując kwiaty ze sklepu do domu, warto zadbać o "ochraniacze". Idealnie sprawdzi się papierowe/tekturowe pudełko.

- Najbardziej wrażliwa jest gwiazda betlejemska. To jest podstawowy problem, gdy na dworze jest niska temperatura. Wówczas należy przygotować się do zakupów, mieć papierowe pudełko, bo papier jest dobrym izolatorem – powiedziała Maja, podkreślając, że podobnie należy wykonywać np. w przypadku bazylii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości