Supertunia to kwiat, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Jest piękny i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Gdzie będzie czuła się najlepiej?
Wierzby balkonowe, ogrodowe to popularna roślina występująca w większości polskich gospodarstw domowych. Cięcie tej rośliny jest zabiegiem odpowiedzialnym między innymi za jej zdrowy wzrost. Najważniejsze zabiegi wskazane są w okresie wiosennym. W Dzień Dobry TVN Łukasz Skop przeprowadził nas przez kompendium wiedzy na temat wierzby.
Trzmielina to krzew, niekiedy drzewo lub pnącze. Obejmuje aż 175 gatunków. Wiele z nich to krzewy ozdobne, uprawiane ze względu na liście oraz bardzo dekoracyjne owoce, które pojawiają się jesienią.
Wierzba "Hakuro", a właściwie wierzba "Hakuro Nishiki", to roślina wieloletnia należąca do rodziny wierzbowatych. Jak sugerować może nazwa, pochodzi z Japonii.
Porzeczki są jednym z najchętniej uprawianych krzewów w Polsce. Świetnie radzą sobie ze zmianami pogody i niedoborem niektórych składników odżywczych w glebie, ale mimo to zdarza się, że padają ofiarą szkodników. Na szczęście choroby porzeczek są dość łatwe w identyfikacji i już po zauważeniu pierwszych objawów można skutecznie pozbyć się problemu. Sprawdź, jak rozpoznać szkodniki żerujące na krzewach i o czym świadczą czerwone plamy na liściach porzeczki.
Santolina to pochodząca z krajów Morza Śródziemnego egzotyczna roślina, którą docenili polscy ogrodnicy. Wybierana jest jako ozdoba i wsparcie dla mniejszych roślin. Służy jako naturalny niski żywopłot i wykorzystywana jest do aranżacji rabat bylinowych oraz ogrodów skalnych. Zielona santolina znalazła zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Jakie są jej gatunki, odmiany i jak ją uprawiać?
Jabłoń ozdobna zaliczana jest do grona najbardziej atrakcyjnych wizualnie roślin. W zależności od odmiany drzewa, można spotkać egzemplarze o kwiatach białych, różowych, czerwonych lub purpurowych.
Eschynantus to roślina, która pochodzi z dalekiej Azji, ale jest popularna także w Polsce jako roślina ozdobna, najczęściej o kwiatach w kolorze pomarańczowym lub czerwonym.
Lewizja, roślina o wyjątkowym ubarwionych, zaokrąglonych płatkach, stanowi doskonałą propozycję do ogrodów skalnych. Trudny, dość surowy teren to warunki, które kwiat lewizja lubi i toleruje. Rzadziej spotykana jest lewizja w doniczce, jednak przy zachowaniu właściwej pielęgnacji roślina będzie rosła równie dobrze jak na skalniaku.
Konwalnik to ciekawa roślina dla ambitnych ogrodników. Zanim zajmiemy się jego uprawą, należy koniecznie sprawdzić, jakie ma wymagania i czego potrzebuje do pełnego rozwoju. Wówczas na pewno spełni swoje zadanie.
Trawy dekoracyjne coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Doceniane są nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również na uniwersalność. Jednym z gatunków najchętniej sadzonych w ogrodach jest rozplenica japońska. Na szczególną uwagę zasługuje jej odmiana "Rubrum". Czym wyróżnia się ten rodzaj trawy? Jakie ma zastosowanie w ogrodzie? Jak wygląda uprawa i zimowanie rozplenicy "Rubrum"?
Wszyscy lubimy rośliny, które mają różne zastosowania. Gatunki rzadko spotykane w ogrodach budzą naszą ciekawość i coraz częściej robimy dla nich miejsce w naszych ogrodach. Tak właśnie jest w przypadku miechunki rozdętej, zdobywającej coraz większą popularność.
Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.
Figowiec pospolity to przykład egzotycznej rośliny, która rozgościła się w naszych domach. Doniczek z tym gatunkiem można spotkać coraz więcej. Jednak aby figowiec pospolity cieszył oko, jego uprawa musi być przemyślana. Czego potrzebuje ta roślina, by mogła dać słodkie owoce?
Figowiec pospolity to przykład egzotycznej rośliny, która rozgościła się w naszych domach. Doniczek z tym gatunkiem można spotkać coraz więcej. Jednak aby figowiec pospolity cieszył oko, jego uprawa musi być przemyślana. Czego potrzebuje ta roślina, by mogła dać słodkie owoce?
Sezon ogrodowy w pełni, a na tarasach, balkonach i działkach pojawiają się letnie okazałości. Obok kolorowych kwiatów, krzewów czy drzew także trawy ozdobne. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę, w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka Jolanta Sowa.
Bromelie to egzotyczne rośliny o efektownym wyglądzie, spokrewnione z popularnymi ananasami. W naturalnych warunkach porastają głównie konary drzew tropikalnych. W Polsce uprawia się je głównie w doniczkach, ich pielęgnacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy. Ze względu na odmianę mogą różnić się od siebie kształtem liści, barwą i budową kwiatostanów. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać bromelię, aby urzekała swoją urodą przez długi czas?
Pierwszą oznaką nadchodzącej wiosny i przyrody budzącej się do życia są tzw. cebule czarownic, czyli liście czosnku niedźwiedziego. Mikołaj Rey wybrał się więc do podwarszawskiej wsi, by dowiedzieć się nieco więcej o magicznych właściwościach i zastosowaniu niedocenianej rośliny.
Muchołówka pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie można spotkać ją w stanie dzikim. W polskich domach uprawiany jest jej najpopularniejszy gatunek, czyli muchołówka amerykańska. Jest to kwiat owadożerny, który do swoich pułapek przyciąga nie tylko muchy, ale również komary i pająki. Chcesz uprawiać roślinę w domu? Sprawdź, jak dbać o muchołówkę i czym ją karmić.
W nowym roku Łukasz Skop ponowie wraca z cyklem "Co z tego wyrośnie?" w Dzień Dobry TVN. Specjalista tym razem na tapetę wziął paprocie. Jak o nie dbać i pielęgnować, by rosły zdrowe i silne oraz jak zrobić z nich ozdoby ścienne? Te rozwiązania mogą was zaskoczyć.
Jemioła kojarzy się przede wszystkim ze świętami. To jednak niejedyny powód, dla którego ten półpasożyt jest postrzegany bardziej pozytywnie niż negatywnie. Wyciąg z jemioły ma wiele właściwości leczniczych, dlatego warto włączyć go do codziennych kuracji.
Od lat niezwykle popularnym składnikiem kosmetycznym jest retinol. Ma on wiele dobroczynnych właściwości, choć w początkowej fazie stosowania uwrażliwia skórę i pogarsza jej wygląd. Teraz odkryto jego roślinny zamiennik. Czy bakuchiol jest lepszy?