Mięta - rodzaje
Mięta to roślina wieloletnia o zielonych liściach. Najbardziej rozpoznawalne odmiany to:
- mięta pieprzowa - najczęściej występujący gatunek w Polsce,
- mięta cytrynowa - idealna do lemoniady,
- mięta polna - często stosowana przy problemach trawiennych,
- mięta zielona - wykorzystywana do produkcji past do zębów i gum do żucia.
Jak uprawiać miętę w doniczce?
Mięta nie należy do ziół szczególnie wymagających. Najlepiej kupić ją w postaci wykształconej sadzonki (np. w supermarkecie, na targu czy sklepie ogrodniczym) i z powodzeniem uprawiać w doniczce (np. na parapecie lub balkonie). Pamiętajmy, że naczynie powinno być spore i z otworami w dnie, by korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Jeśli zdecydujesz się na zakup mięty w dyskoncie, która zazwyczaj jest w małym pojemniku, to warto ją przesadzić.
Mięta lubi wilgotne podłoże, dlatego dno doniczki warto wysypać np. keramzytem. Najlepiej rośnie w ziemi żyznej, lekkiej, przepuszczalnej, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6,0-7,0). Jak podaje homebook.pl, mięta najlepiej czuje się w lekko cienistych lub umiarkowanie słonecznych miejscach. Nie wolno wystawiać ją bezpośrednio na słońce, ponieważ jej liście szybko uschną.
Jak często podlewać miętę w doniczce?
Podstawą uprawy mięty w doniczce jest regularne podlewanie i zraszanie listków. Jeśli w domu jest duszno i upalnie, warto codziennie podawać jej wodę. Należy to jednak robić z wyczuciem, żeby korzenie nie zgniły. W okresie wegetacji mięty warto podać naturalny nawóz (np. biohumus).
Jak przycinać miętę doniczkową?
Jak przypomina lovethegarden.com, ważne jest systematyczne uszczykiwanie pędów i usuwanie kwiatostanów. Cięcie należy wykonać w okresie kwitnienia zioła, czyli od czerwca do sierpnia. Warto zaczynać od górnej części rośliny wraz z gałązkami.
Zobacz także:
- Mięta – właściwości i zastosowanie
- Działanie i właściwości lecznicze mięty pieprzowej
- Domowy syrop miętowy - właściwości, zastosowanie, przepisy
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: homebook.pl/treehouse.com
Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images