Perowskia łobodolistna – uprawa i pielęgnacja gatunku

Perowskia łobodolistna
Perowskia łobodolistna - jak uprawiać i rozmnażać?
Źródło: cstar55/Getty Images

Krzewy to grupa roślin o wielu możliwościach zastosowania. Można wybierać spośród gatunków kwitnących lub takich, które mają ozdobne liście. Jedną z ciekawszych roślin o interesujących kwiatach jest perowskia łobodolistna. Warto sprawdzić, jak wygląda jej uprawa.

Perowskia łobodolistna zdobywa coraz większą popularność wśród roślin ogrodowych. I nie ma się czemu dziwić, gdyż można ją zastosować na wiele sposobów. Zanim jednak zostanie posadzona w ogrodzie koniecznie trzeba ją bliżej poznać.

Maja Popielarska i porady ogrodnicze

Maja Popielarska i porady ogrodnicze

HGTV_NMWO_Paproc
Źródło: HGTV
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom

Perowskia łobodolistna – charakterystyka gatunku

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia ) nazywana także rosyjską szałwią to roślina zaliczana do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae ). Na stanowiskach naturalnych występuje w Azji. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Perowskia łobodolistna przez wielu jest zaliczana do krzewów, ale prawdą jest, że tak naprawdę jest podkrzewem. Oznacza to, że jedynie dolne części jej pędów ulegają zdrewnieniu.

Roślina dorasta do około 80–150 centymetrów wysokości i ma zwarty, kopiasty pokrój. Liście i pędy perowskii łobodolistnej są srebrzystoszare. Ponadto drobne listki są jajowate podwójnie pierzasto podzielone i aromatyczne. Niewielkie, rurkowate fioletowoniebieskie kwiaty są zebrane w podłużne wiechy osiągające około 40 centymetrów. Pokazują się w czerwcu i kwitną aż do września. Sztywne pędy o ciekawej barwie także są elementem ozdobnym, dzięki czemu roślina jest dekoracyjna także poza porą kwitnienia. Warto wspomnieć, że perowskia łobodolistna jest rośliną miododajną.

Rozmnażanie perowskii łobodolistnej

Perowskię łobodolistną można rozmnażać przez wysiew nasion, do którego najlepiej przystąpić w terminie od października do marca. Jednogramowe opakowanie to około 1200 nasion, ale dla uzyskania 1000 egzemplarzy będzie trzeba użyć około dwóch gramów nasion perowskii łobodolistnej.

Kilkutygodniowa stratyfikacja nasion umożliwi ich równomierne kiełkowanie. Nasiona należy umieścić po 2–3 sztuki w ziemi i przykryć delikatnie warstwą wermikulitu, co pozwoli utrzymać odpowiedni poziom wilgoci siewek. Ważna jest także odpowiednia temperatura, która powinna mieścić się w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza. Rośliny powinny zacząć wschodzić w okresie od 2 tygodni do miesiąca po wysianiu. Kiedy pojawią się pierwsze liście, to należy rośliny przenieść w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura będzie wynosiła około od 13 do około 18 stopni Celsjusza. Należy pamiętać także o odpowiedniej ilości światła.

Oprócz wysiewania nasion perowskię łobodolistną można także rozmnażać poprzez podział roślin, który najlepiej wykonywać wiosną w okresie od marca do maja. Jest także inny sposób, według którego może być rozmnażana perowskia łobodolistna – sadzonki pędowe, które pozyskuje się od kwietnia do maja, a także latem. Ukorzenienie następuje zwykle po około 15–20 dniach.

Jak uprawiać perowskię łobodolistną?

By perowskia łobodolistna dobrze rosła w naszym ogrodzie należy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone, do tych, które panują w jej naturalnym środowisku. Tę roślinę można spotkać na suchych stepach, a zatem najlepsza będzie dla niej przeciętna niezbyt żyzna i sucha najlepiej o odczynie zasadowym. Oprócz tego perowskia łobodolistna powinna mieć zapewnione słoneczne, ciepłe stanowisko osłonięte od wiatrów. Choć roślina dobrze znosi mrozy, to jednak w bezśnieżne zimy, zwłaszcza w chłodniejszych częściach naszego kraju może przemarzać. Warto je zatem do zimy przygotować na przykład poprzez kopczykowanie.

Perowskia łobodolistna – zastosowanie

Jest to roślina, która może z powodzeniem być sadzona na różnego rodzaju rabatach bylinowych. Pasuje do wielu typów ogrodów: od nowoczesnych poprzez romantycznie aż po naturalistyczne. Będzie dobrze wyglądała w towarzystwie roślin w tonacjach bieli, różu fioletu i niebieskiego. Z uwagi na jej rozmiary, raczej należy sadzić ją na drugim planie, gdyż może przyćmić najmniejsze rośliny posadzone w pobliżu.

Ciekawe kompozycje powstaną, kiedy zestawimy ją z liściastymi drzewami takimi jak brzozy, których białe pnie będą się z kolorystyką perwoskii łobodolistnej świetnie dogadywały. Dobrym miejscem dla perowskii będą także ogrody żwirowe z jeżówkami czy rozchodnikami. Miłośnikom ogrodów w stylu śródziemnomorskim także można polecić sadzenie perowskii, zwłaszcza w pobliżu lawendy wąskolistnej, szałwii czy też między kolumnowymi odmianami jałowców.

Odmiana perowskii łobodolistnej

Perowskia łobodolistna "Blue Spire"Perovskia atriplicifolia "Blue Spire’"– jest to najpopularniejsza odmiana perowskii, która dorasta do około 60 centymetrów wysokości. To kępiasty srebrzystozielony podkrzew o drobnych, głęboko powcinanych liściach, które po roztarciu wydzielają charakterystyczny, interesujący zapach. Roślina kwitnie na fioletowoniebieski kolor od lipca do września. Świetnie sprawdzi się na słonecznej rabacie oraz w ogrodzie skalnym.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości