Ogród

Niezwykły świat zabójczych roślin. "Zjadają nawet jaszczurki, węże czy ptaki"

Ogród

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Agata Zjawińska
Niezwykły świat zabójczych roślin
Niezwykły świat zabójczych roślinDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Są piękne, niebezpieczne i działają według strategii. Mowa tutaj nie o agentkach specjalnych, a o roślinach owadożernych, które doczekały się swojego festiwalu. Do ich tajemniczego, ale i niebezpiecznego świata zabrała widzów Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.

Rośliny mięsożerne - jak łapią swoje ofiary?

Choć często wyglądają całkiem niewinnie, potrafią zafundować owadom sceny jak z horroru. - Muchołówka to najinteligentniejsza poznana roślina. Potrafi liczyć. To jej mechanizm obronny, ponieważ jeśli wpadnie tam jakaś muszka, to nie jest tak, że zamyka się od razu. Na każdej pułapce jest kilka włosków, później owad nie ma już szans na ucieczkę - mówiła Wiktoria Furmanek, hodowczyni roślin owadożernych.

Ale nie tylko owady padają ofiarą roślin mięsożernych. Jaszczurki, ptaki czy węże również muszą mieć się na baczności, by nie wpaść w ich śmiertelną pułapkę.

- Rośliny mięsożerne żyją na glebach ubogich w związki azotu. A idealnym źródłem są białka zwierzęce - dodała Wiktoria Furmanek.

Piękne, ale zabójcze rośliny

Nie tylko ludzie ulegają tym, którzy są piękni, acz toksyczni. Owady okazują się tak samo naiwne. Mięsożerne rośliny mają sposoby, by zwabić pokarm w swoje sidła.

- Kapturnice mają duże liście, rosną do metra, a jeszcze na wiosnę kwitną. Kwiaty mają podobne do storczyków. Owad chodzi po brzegu rośliny, która ma mikroskopijne włoski skierowane do dołu. Ześlizgując się w dół, uniemożliwiają mu wyjście - powiedziała Wiktoria Furmanek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości