rośliny ozdobne

  rośliny ozdobne

  Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.

  Cyprysik groszkowy to jeden z najbardziej wdzięcznych w uprawie miniaturowych cyprysów: 10 letnie drzewko osiąga wysokość około pół metra. Większość z cyprysików przycinamy tuż przed wiosną, jednak uważając na przymrozki. Jest to roślina łatwa w formowaniu, dobrze znosi nawet silne przystrzyżenie.

  Katalpa (surmia) jest niewielkim drzewem ozdobnym. Jej walory dekoracyjne to bujna korona, oryginalne liście w kształcie serca, kremowobiałe kwiaty, a po okresie kwitnienia ciekawie wyglądające owoce. Dużą zaletą rośliny jest to, że w zależności od odmiany nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Jak należy ją uprawiać, by rozwijała się prawidłowo?

  W małych ogrodach coraz większą popularnością cieszą się rośliny cebulowe. Rzadko słyszy się jednak o gatunku, jakim jest kamasja, czyli niezwykle dekoracyjny kwiat pochodzący z Ameryki Północnej i Południowej. Kamasja świetnie prezentuje się na niskich bylinach kwiatowych, ładnie wyróżnia się na tle ozdobnych traw. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o roślinie. Sprawdź, jakie mieszańce gatunkowe można wyróżnić oraz jak o nie dbać.

  Jest już wiosna, w związku z czym warto w zaciszu własnego domu zamienić aromatyczne świeczki na pachnące, kolorowe kwiaty. Które z nich najlepiej wybrać, by ożywić wnętrza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka, Anna Wojtala.

  Przeznaczamy wiele wysiłku i czasu na to, by rośliny ozdobne, które sadzimy na kwietnikach i balkonie ładnie rosły. Niestety, nawet najlepsza pielęgnacja może nie wystarczyć w walce z chorobami, za które odpowiedzialne są grzyby. Tymczasem schorzenia te należą do najczęstszych, jednocześnie są niezwykle trudne do pozbycia się. Bywa, że przez długi czas nasze rośliny cieszą się dobrym zdrowiem, a przychodzi czas, kiedy zaatakowane przez zarodniki grzybów marnieją i cały nasz wysiłek idzie na marne. Jak można zminimalizować ryzyko pojawienia się grzybów w naszym kwietniku czy na balkonie? I co zrobić, kiedy już musimy zadziałać nie tylko prewencyjnie, ale walczyć z pojawiającymi się chorobami roślin ozdobnych, wywołanych przez grzyby?

  W kolejnym odcinku cyklu "Odpicowane mieszkanie" dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Dorotę i Artura Lewandowskich, którzy mieszkają w 120-metrowym domu. Urządzając wnętrze, Pani Dorota dała upust swojemu uwielbieniu do zieleni i natury. W domu królują rośliny, jest ich prawie 100! Wiele mebli i dodatków wyszło spod ręki gospodyni domu. Pani Dorota samodzielnie postarza drewno i plecie kwietniki oraz baldachimy. Gdzie szuka inspiracji? Jak na jej aranżacyjne pomysły reagują pozostali domownicy?