Pachnące kwiaty do domu. Które wybrać?

Na wiosnę wybierz pachnące kwiaty zamiast zapachowych świec
Jest już wiosna, w związku z czym warto w zaciszu własnego domu zamienić aromatyczne świeczki na pachnące, kolorowe kwiaty. Które z nich najlepiej wybrać, by ożywić wnętrza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała florystka, Anna Wojtala.

Kwiaty cięte o pięknym zapachu

Większość z nas kocha pachnące rośliny, jednak nie każdy lubi ich długotrwały, intensywny zapach. Wówczas dobrym pomysłem mogą okazać się cięte kwiaty, które będą cieszyć wonią zdecydowanie krócej niż rośliny doniczkowe.

W Dzień Dobry TVN florystka szczególnie poleciła dosyć trwałe lewkonie, frezje (które mogą być i cięte i doniczkowe), żarnowiec, a także hiacynty (również występują w dwóch wersjach).

- Z hiacyntami tylko musimy pamiętać, że jak przyniesiemy je sobie z kwiaciarni, to należy podciąć je, włożyć do ciepłej wody - żeby śluz, który jest w środku, wydostał się z kwiatu - a następnie włożyć do letniej wody. Dzięki temu kwiaty będą dłużej stały i możemy je wtedy łączyć z innymi kwiatami, bo w innym przypadku będą szkodzić tym pozostałym - tłumaczyła Anna Wojtala.

Pachnące kwiaty doniczkowe

Jeżeli ktoś chce zatrzymać piękny zapach na dłużej, idealnym pomysłem będą rośliny doniczkowe. Aby dodatkowo wzmocnić ich woń, można zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza. Dobrym sposobem jest też odpowiednie podlewanie i nasłonecznienie roślin w celu poprawy ich kondycji, a co za tym idzie, wzmocnieniu pięknego zapachu. Podczas ciepłych dni warto również wieczorami uchylać okna – niższa temperatura w nocy wpłynie pozytywnie na kwiaty.

- Pamiętajmy o tym, że kwiaty wcale nie lubią ciepła, a z drugiej strony, żeby nam bardzo mocno pachniały, to im wyższa temperatura, tym bardziej będą tę woń z siebie wydobywać - podpowiedziała ekspertka.

Wśród roślin doniczkowych, które polecała florystka znalazły się niezapominajki, geranium, stefanotis, frezje oraz jaśmin.

- Jaśmin to jest coś, co przepięknie pachnie i uwaga - rozwija się w nocy. Ale trzeba uważać, bo nie każdy lubi ten zapach - jest bardzo intensywny. (...) Lubi stanowisko słoneczne i dużo podlewania, więc to trzeba wziąć pod uwagę - dodała Anna Wojtala.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości