Kalina angielska – wymagania, cięcie i zastosowanie. Jak wygląda kalina szczepiona na pniu?

Kalina angielska
Kalina angielska – kiedy powinna kwitnąć? Odmiany
Źródło: Education Images/Getty Images
Kalina angielska to krzew wyróżniający się dużą mrozoodpornością oraz walorami estetycznymi. Dzięki kolorowym liściom świetnie wygląda w kompozycjach z gatunkami kwitnącymi jesienią. Może być uprawiana również na niskich rabatach, szczególnie dobrze w tym celu sprawdzi się kalina angielska szczepiona na pniu. Co sprawia, że jest wyjątkowa? Jakie ma wymagania?

Kalina angielska nie cieszy się tak dużą popularnością jak czerwona kalina koralowa, jest to jednak gatunek, który bez wątpienia zasługuje na uwagę. Warto posadzić go w ogrodzie chociażby ze względu na niewymagającą pielęgnację oraz zmieniające kolor, dekoracyjne liście. W okresie kwitnienia roślina wydziela przyjemny zapach, który z pewnością zachwyci osoby przebywające na działce. Co więcej, krzew kaliny jest na tyle uniwersalny, że nadaje się do każdego typu ogrodu. Co jeszcze ją wyróżnia i co warto wiedzieć o jej uprawie?

Ochrona środowiska

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Kalina angielska – charakterystyka gatunku

Kalina angielska jest odmianą typowo ozdobną, niewytwarzającą owoców, o luźnym, dość rozłożystym pokroju. Jest krzewem dorastającym do 3 metrów wysokości. Kwiaty kaliny pojawiają się dopiero późną wiosną, rozwijają się z delikatnych, różowych pąków. Wytwarzają charakterystyczny zapach i są zebrane w baldachogrona. Liście z kolei są duże, szerokie i sercowate, początkowo ciemnozielone, jesienią zmieniają kolor na purpurowy. Ten gatunek kaliny nie należy do roślin zimozielonych.

Kalina angielska – cięcie rośliny

Kalina nie wymaga cięcia dla prawidłowego rozwoju, jednak warto je wykonać. Po przekwitnięciu skraca się zazwyczaj kilka centymetrów bocznych pędów, a także same kwiatostany i ewentualne zasuszone gałęzie. Cięcie pielęgnacyjne oraz formujące musi zostać wykonane jeszcze latem, ponieważ już w okresie jesiennym na krzewie pojawiają się przyszłoroczne pąki. Termin przycinania jest niezwykle ważny dla zapewnienia obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie wegetacyjnym. W razie konieczności po zimie można obciąć również inne przemarznięte lub cienkie gałązki, które osłabiają roślinę.

Stanowisko i uprawa kaliny angielskiej

Kalina ogrodowa nie ma zbyt dużych wymagań. Najlepiej rozwija się na stanowiskach półcienistych, jednak przy zapewnieniu jej odpowiedniego nawodnienia może być sadzona również w miejscach słonecznych. Preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie, choć jest tolerancyjna także względem innego rodzaju podłoża. Jako krzew ozdobny powinna być sadzona w towarzystwie mniej dekoracyjnych gatunków lub z roślinami, które mają inny okres kwitnienia.

Kalina angielska jest odporna na choroby i przy prawidłowej uprawie rzadko atakują ją szkodniki. Czasem na roślinie mogą pojawić się mszyce, które należy zwalczać odpowiednimi preparatami chemicznymi. Opryski wykonuje się środkiem przeznaczonym do zwalczania mszyc.

Gatunek jest mrozoodporny w tych regionach Polski, w których temperatura nie spada poniżej -25℃. Nie wymaga dodatkowej ochrony na zimę, jednak młode sadzonki mogą źle reagować na silne wiatry. Warto wybierać dla kaliny takie miejsca w ogrodzie, które będą osłonięte od bezpośrednich przeciągów.

Kiedy kwitnie kalina?

Kalina angielska tworzy liczne kuliste kwiatostany w kolorze białym. Charakteryzują się one dość intensywnym, przyjemnym zapachem. Roślina rozpoczyna kwitnienie w maju. Niestety już po około miesiącu zaczyna przekwitać, dlatego warto sadzić ją w pobliżu innych roślin, które początkowo będą dla niej tylko tłem, a później same będą kwitnąć. Dzięki temu ogród przez cały czas będzie prezentować się wyjątkowo pięknie.

Kalina szczepiona na pniu – co ją wyróżnia?

Kalina szczepiona na pniu zyskuje niezwykle atrakcyjny pokrój. Jest znacznie mniejsza niż czysty gatunek, dorasta do 1,5 metra wysokości. Krzew szczepiony na pniu wyjątkowo ładnie prezentuje się w małych ogrodach, w których brakuje miejsca na zasadzenie egzemplarza standardowej wielkości.

Kaliny angielskie szczepi się na specjalnych podkładkach, podchodzących od innych gatunków (zazwyczaj stosuje się kalinę hordowiną). W pierwszych latach szczególnie uciążliwa może okazać się konieczność ciągłego usuwania bocznych odrostów. Ich przycinanie jest jednak niezwykle ważne dla zachowania wszystkich cech krzewu szczepionego. Brak systematyczności może doprowadzić do zdominowania kaliny angielskiej przez gatunek znajdujący się na podkładce.

Zastosowanie kaliny angielskiej

Kalina angielska osiąga niewielkie rozmiary, w związku z czym może być uprawiana nawet w małych ogrodach. Dobrze prezentuje się na niskich rabatach w towarzystwie innych roślin. Rzadko sadzi się ją jako soliter. Ze względu na swoje dekoracyjne zabarwienie liści, jesienią może stać się tłem dla innych gatunków kwitnących. Pachnące kwiaty kaliny angielskiej sprawiają, że jest to krzew chętnie sadzony w pobliżu tarasów oraz altan wypoczynkowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Education Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana