Styl życia

Jak zadbać o rośliny domowe podczas naszej nieobecności?

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Jak zadbać o rośliny podczas wakacyjnej nieobecności?
Jak zadbać o rośliny podczas wakacyjnej nieobecności?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Co zrobić, gdy nie mamy komu zostawić naszych kwiatków? Łukasz Skop, ogrodnik, zdradził nam sposoby na podlewanie rośliny podczas naszej nieobecności.

Sposoby na podlewanie roślin doniczkowych

Wyjeżdżasz na urlop, a w pobliżu nie masz nikogo, kto może zaopiekować się kwiatami? Łukasz Skop zdradził triki, dzięki którym po powrocie do domu nadal będziemy mogli cieszyć się widokiem kwitnących roślin. Jak przyznał specjalista, roślinę doniczkową najpierw należy dokładnie podlać, do momentu aż woda zacznie wyciekać z podstawki. Taką roślinę zostawiamy na kilkanaście minut. Kolejny krok to przełożenie rośny do osłonki wypełnionej na dnie żwirem lub wermikulitem. Ustawiamy na tym roślinę i dolewamy trochę wody. Dzięki temu kwiat będzie miał wilgoć w korzeniach, u spodu doniczki, z której będzie mógł skorzystać przez kilka dodatkowych dni. Co ważne, roślinę ustawiamy w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego słońca, aby tracił jak najmniej wilgoci. Dodatkowo można zastosować proste nawaniacze z ceramicznymi końcówkami, które będą stopniowo nawadniać roślinę.

Rośliny domowe można bez uszczerbku zostawić na wyjazd trwający nawet do dwóch tygodni - im większa jest doniczka, a mniejsza roślina, tym dłużej wytrzyma. Małe doniczki, o średnicy do 10 cm, po solidnym podlaniu wytrzymają bezpiecznie około tygodnia pod warunkiem, że będą ustawione w zacienionym miejscu. Na słonecznym parapecie od południa, nawet jeśli będą solidnie podlane, wytrzymają tylko do trzech-czterech dni. Rośliny na słonecznym balkonie, dobrze podlane i zabezpieczone przed słońcem, wytrzymają przez około tydzień przy słonecznej pogodzie, a przy pochmurnej - do dwóch tygodni.

Sposoby na podlewanie roślin balkonowych

Co z kwiatami balkonowymi? Przed wyjazdem należy dokładnie podlać wszystkie donice. Pamiętaj jednak, by nie zostawiać wody stojącej w podstawkach, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni. Ponadto ustaw donice obok siebie, wówczas będą się wzajemnie się osłaniały i ocieniały, a woda z ziemi będzie wolniej parować.

- W każdym domu znajdzie się wanienka albo miska. Wszystkie rośliny, które są na balkonie, zestawiamy razem i tworzymy małą oazę, która będzie utrzymywała wilgoć przez dłuższy czas. Nalewamy wody do doniczek, ale w misce nie zostawiamy wody. Jeśli mamy bardzo słoneczny balkon to możemy je wnieść do mieszkania. Jeśli okno jest nasłonecznione, zasłaniamy rośliny papierem do pieczenia - powiedział Łukasz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości