Tojeść rozesłana - jakie odmiany występują?

Tojeść rozesłana
Tojeść rozesłana. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie?
Źródło: Anna Nelidova/Getty Images
Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) to wieloletnia roślina należąca do rodziny pierwiosnkowatych. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Europie, na Kaukazie i w zachodniej części Azji. Jakie występują odmiany tojeści rozesłanej?

Tojeść rozesłana, roślina nazywana "pieniążkiem", ma płożącą formę. Tojeść rozesłaną łatwo jest spotkać w Polsce, najczęściej nad brzegami strumieni, na wilgotnych polach i w lasach. Roślina ta dosyć szybko się rozrasta, może więc łatwo zdominować nasz ogród. Tworzy ona duże kobierce, które mają około 5 cm wysokości. Pędy osiągają długość nawet 60 cm. Na łodygach rosną gęsto liście na całej długości. Kwiaty tojeści rozesłanej mają jasnożółtą barwę, a ich średnica wynosi około 3 cm. Znajdują się one na krótkich szypułkach. Kształt kwiatów przypomina filiżankę. W środku kwiatu znajduje się pojedynczy słupek z pięcioma pręcikami. Kwiaty tojeści rozesłanej rosną w kątach jasnozielonych, niewielkich liści pojedynczo lub rzadziej po dwa. Na liściach mogą pojawiać się delikatnie czerwone kropki. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Tojeść rozesłana – uprawa i zastosowanie

Tojeść rozesłana najlepiej się czuje w średnio żyznej lub żyznej glebie o obojętnym odczynie. Podłoże powinno być stale wilgotne. Roślina ta nie lubi mocno nasłonecznionych miejsc, powinniśmy wybierać więc dla niej stanowiska w cieniu lub półcieniu. Podczas wiosny i lata powinniśmy nawozić roślinę wieloskładnikowymi nawozami. Dzięki temu będzie ona lepiej kwitnąć. Tojeść rozesłana jest mrozoodporna, jednak warto jest zimną osłonić pędy, żeby nie przemarzły. Roślinę możemy rozmnażać poprzez pobranie ukorzenionych pędów.

Tojeść rozesłana sprawdza się najlepiej posadzona przy brzegach oczek wodnych i innych zbiorników wodnych. Bardzo dobrze maskuje ona brzegi. Tojeść rozesłana świetnie działa jako roślina okrywowa – można ją sadzić na rabatach, w ogrodach naturalistycznych i skalnych. Z racji na jej ekspansywność, powinniśmy zawczasu uniemożliwiać tojeści zbytni rozrost - w przeciwnym razie zdominuje ona inne rośliny. Możemy oddzielić ją od innych gatunków przeszkodami, na przykład kamieniami. Zbyt rozrosłe pędy powinniśmy usuwać zanim zdążą się ukorzenić.

Tojeść rozesłana jest również wykorzystywana w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim jest ziele, które wcześniej wymaga zasuszenia. Suszone ziele jest bogate m.in. w kwas krzemowy. Napar z ziela tojeści rozesłanej wykazuje działanie odkażające, przeciwreumatyczne i przeciwbiegunkowe. Napar może być również wykorzystywany do robienia okładów na ciężko gojące się rany. Suszone ziele tojeści rozesłanej możemy znaleźć w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. Możemy również spotkać się z suplementami na bazie tojeści. Za każdym razem powinniśmy dokładnie sprawdzać skład takich suplementów.

Odmiany tojeści rozesłanej

Tojeść rozesłana "Aurea" to najpopularniejsza i w zasadzie jedyna odmiana tej rośliny występująca w Polsce. Charakteryzuje się ona żółtymi, gwiazdkowymi kwiatami, pojawiającymi się w kątach zielono-żółtych lub złotożółtych liści. Pędy tej odmiany mają długość około pół metra. Pora kwitnienia przypada na okres od czerwca do lipca. Tojeść rozesłana "Aurea" najlepiej rozwija się na widnych stanowiskach, które nie są jednak zbyt mocno nasłonecznione. Zbyt duża ilość słońca będzie powodować bielenie i usychanie liści. Gleba, w której sadzona jest tojeść, powinna mieć stałą wilgotność. Najlepiej jest sadzić tę odmianę w pobliżu oczek wodnych. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zadbać o regularne podlewanie rośliny – bardzo źle znosi ona suszę i brak odpowiedniej ilości wody.

"Aurea" jest wykorzystywana jako roślina ozdobna głównie w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Sprawdza się świetnie w roli rośliny okrywowej. Na metr kwadratowy należy sadzić około 7 sztuk roślin. "Aureę" powinniśmy sadzić w większych grupach, liczących kilkanaście lub kilkadziesiąt okazów. Odmiana ta również może się bardzo mocno i szybko rozrastać, dlatego zawczasu powinniśmy zadbać, by nie zdominowała innych roślin w najbliższym otoczeniu.

Tojeść rozesłana – cena

Sadzonki tojeści rozesłanej nie są drogie – koszt jednej sadzonki wynosi około 10 zł. Odmiana "Aurea" jest tylko nieznacznie droższa. Jeśli kupujemy większą ilość sadzonek, możemy liczyć na specjalne rabaty. Sadzonki tojeści rozesłanej możemy kupić w sklepach i supermarketach ogrodniczych. Są one również dostępne w sprzedaży internetowej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości