Języczki Przewalskiego – jak wygląda rozmnażanie roślin? Wymagania uprawowe byliny

Języczki Przewalskiego
Języczki Przewalskiego - jak je uprawiać?
Źródło: Olga Bungova/Getty Images
Języczka Przewalskiego to bylina, która może być uprawiana w każdym miejscu w ogrodzie. Najczęściej sadzi się ją w miejscach cienistych i wilgotnych, w których większość roślin nie jest w stanie poradzić sobie przez swoje wygórowane wymagania co do stanowiska i podłoża. Dużą zaletą rośliny jest również łatwość jej rozmnażania, która przyda się głównie podczas tworzenia naturalistycznych kompozycji z kwiatów.

Języczka Przewalskiego jest typowym gatunkiem uprawnym pochodzący z północnych regionów Chin. Bylina wyróżnia się dużymi, sercowatymi liśćmi i podłużnymi, żółtymi kwiatami. To rzadko spotykana roślina w polskich ogrodach, choć uwzględniając jej walory estetyczne, powinna cieszyć się znacznie większym powodzeniem. Pięknie prezentuje się w dużych ogrodach, może być umieszczana również w pojemnikach na tarasie lub patio. Przed zasadzeniem języczki Przewalskiego, warto poznać jej wymagania uprawowe, a także dowiedzieć się, jak przebiega rozmnażanie byliny.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Języczki Przewalskiego – jak uprawiać te byliny?

Języczka Przewalskiego należy do bylin łatwych w uprawie. Do prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje właściwie jedynie odpowiednio zacienionego stanowiska oraz wilgotnej i dość żyznej gleby. Jeśli w ogrodzie nie ma wystarczająco cienistego miejsca, języczka może zostać zasadzona również w półcieniu lub w słońcu, przy czym należy mieć na uwadze, że takie sadzonki będą wymagały systematycznego podlewania. W upały może być konieczne nawet dwukrotne podlewanie w ciągu dnia. Słaby system korzeniowy, który nie będzie otrzymywał dostatecznej ilości wody, może przyspieszyć obumieranie języczki. Objawem niedoboru wilgoci są, przede wszystkim, wyschnięte liście i opadające kwiaty.

Języczki Przewalskiego są mrozoodporne, dobrze znoszą polskie zimy. Młode sadzonki, zwłaszcza w chłodniejszych regionach kraju, mogą wymagać dodatkowego okrycia, np. z kory lub ściółki leśnej. Po zimowaniu warto wykonać cięcie pielęgnacyjne rośliny, które polega na pozbyciu się wszystkich uszkodzonych części, takich jak połamane czy stare pędy oraz zaschnięte liście. Dobrym pomysłem może okazać się również wiosenne nawożenie rośliny. Języczki lubią nawozy wieloskładnikowe lub organiczne, w składzie których występuje zwiększona dawka fosforu. Nie jest to jednak zabieg konieczny, roślina dobrze rośnie również bez nich.

Języczka jest dość odporna na choroby i przy prawidłowej pielęgnacji nie powinna sprawiać problemów w uprawie. Szkodnikami, które mogą atakować gatunek, a dokładniej liście rośliny, są ślimaki. W wielu sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w środki w formie granulatu, które pomagają pozbyć się pasożytów. Niektórzy wykonują również coroczne opryski profilaktyczne. Mają one na celu zabezpieczenie języczki przed chorobami grzybowymi, które mogą pojawiać się w związku z uprawą w bezpośrednim sąsiedztwie mniej odpornego gatunku. Nie jest to jednak rozwiązanie całkowicie bezpieczne, ponieważ wiele środków grzybobójczych ma toksyczny skład.

Języczka Przewalskiego – rozmnażanie

Rozmnażanie języczki Przewalskiego przeprowadza się przez podział dojrzałych sadzonek lub poprzez wysiew nasion. Zabieg rozmnażania przeprowadza się na wiosnę, najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Temperatura powietrza musi utrzymywać się powyżej 10 stopni, dzięki czemu młode, bardziej podatne na mrozy i wiatry rośliny, nie zostaną uszkodzone.

Rozmnażanie poprzez wysiew nasion może być przeprowadzane także jesienią, lepiej jednak nie robić tego bezpośrednio w gruncie, a np. w specjalnie przygotowanych pojemnikach. Łatwiejszą metodą rozmnażanie języczki Przewalskiego jest podział sadzonek. Ze względu na to, że roślina nie jest ani głęboko osadzona w podłożu, ani silnie ukorzeniona, można dzielić ją i przesadzać w dowolnym czasie.

Języczka Przewalskiego – co wyróżnia ją spośród innych bylin?

Języczka Przewalskiego uprawiana jest jako typowa roślina ozdobna. Gatunek osiąga do 1,5-2 metrów wysokości. Ma niezwykle dekoracyjne liście, które w okresie wiosenno-letnim są w kolorze zielonym, natomiast jesienią przybierają barwy czerwone oraz purpurowe. Typowe dla języczki kępy zdobią również żółte, podłużne kwiaty.

Zastosowanie języczki Przewalskiego – gdzie sadzić bylinę?

Języczka Przewalskiego może być sadzona zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach. Pasuje przede wszystkim do ogrodów o charakterze naturalistycznym i wiejskim. Dobrze znosi bardzo wilgotne, podmokłe podłoże i nadaje się do uprawy w pobliżu zbiorników wodnych. Przy prawidłowej pielęgnacji i regularnym, obfitym podlewaniu języczki mogą być sadzone również pojedynczo na rabatach. Mogą być także dekoracyjnym tłem dla jednokolorowych roślin. Ładnie prezentują się pod koronami wysokich drzew iglastych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Olga Bungova/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana