Bratki – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Bratki w różnych kolorach
Wszystko, co warto wiedzieć o kwiatkach bratkach
Źródło: Ruby Wong/Getty Images
Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania, dzięki czemu są odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników. Jak uprawiać bratki, by móc jak najdłużej cieszyć się ich wspaniałym wyglądem?

Kwiaty bratki to tak naprawdę fiołki ogrodowe. To roślina dwuletnia, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia (od kwietnia do końca czerwca) – niektóre z bratków kwitną już jesienią w tym samym roku, w którym zostały wysiane. Najczęściej spotykane są bratki w doniczce (w klasycznej formie lub jako bratki zwisające ), jednak równie dobrze sprawdzą się sadzonki ozdabiające ogród. Ich dodatkową zaletą jest niska cena i dostępność.

Jak i kiedy sadzić bratki?

Na początku należy odpowiedzieć na podstawowe pytanie: bratki - kiedy sadzić do gruntu? Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy nasiona czy gotowe sadzonki. Tradycyjne odmiany kwiatów sieje się na przełomie czerwca i lipca. Dotyczy to wysiewu z nasion. Trzeba przykryć je cienką warstwą ziemi, a następnie lekko przyklepać. Należy pamiętać o codziennym podlewaniu. Pierwsze siewki mogą pojawić się już po dwóch tygodniach. Gdy będą miały po 3-4 listki, należy je przepikować (np. do rozsadnika) w rozstawie 4x5 cm lub do osobnych pojemników o średnicy 8-10 cm. Po ok. kolejnych sześciu tygodniach (koniec lata lub początek jesieni) można przesadzić je do docelowego miejsca, w rozstawie ok. 20 cm.

Jeśli chodzi o bratki, uprawa z nasion jest najbardziej klasyczną formą. Dla osób nieco mniej cierpliwych istnieje jednak drugi, o wiele łatwiejszy sposób. W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach bez trudu można kupić wyrośnięte już bratki. Sadzonki w doniczkach wystarczy przesadzić do większych donic, skrzynek czy do ogródka. W przypadku nowych odmian bratków można zrobić to już w marcu.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Bratki – uprawa i odpowiednie warunki

Bratki w doniczce czy w ogrodzie nie są zbyt wymagające w uprawie. Jeżeli jednak zapewni się im optymalne warunki, ich kwiaty wyrosną wyjątkowo bujnie.

O czym należy pamiętać, jeśli chce się uprawiać bratki? Kwiaty te lubią przede wszystkim żyzną i przepuszczalną glebę o pH obojętnym lub kwaśnym. Idealna będzie więc zwykła ziemia do kwiatów balkonowych lub ogrodowych. Jednak tak naprawdę bratki mogą rosnąć wszędzie – przeszkadza im jedynie podłoże zbyt podmokłe lub piaszczyste.

Już w trakcie sadzenia bratków trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw. Kwiaty nie powinny rosnąć zbyt gęsto, ponieważ będą „wyciągać” się w górę. Najlepiej zapewnić im przestrzeń ok. 20 cm.

Odnośnie temperatury – bratki w ogrodzie są w stanie przetrwać nawet chwilowe przymrozki (do -4°C). Nie lubią upałów, bo gdy jest zbyt ciepło mają tendencję do usychania.

Istotny jest także stopień nasłonecznienia stanowisk, gdzie rosną bratki. Kwiaty będą się najlepiej rozwijać w miejscu lekko zacienionym (niewskazane jest zarówno zbyt ostre słońce, jak i zbyt duży cień).

Bratki – pielęgnacja i podlewanie

Jak dbać o bratki? Przede wszystkim należy regularnie je podlewać, zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Podłoże roślin cały czas powinno być lekko wilgotne, jednak nie nazbyt mokre. Jak często podlewać bratki, by nie doprowadzić do ich uschnięcia lub przelania? Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem. Dodatkowo trzeba uważać by nie zalać liści i kwiatów, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób u rośliny.

Co ciekawe, bratki na balkonie, tak samo jak bratki w ogrodzie, właściwie nie potrzebują nawożenia. Aby jednak mieć pewność, że prawidłowo się rozwijają, raz w miesiącu można zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Jak długo kwitną bratki? Zazwyczaj kwitną w okresie od kwietnia do czerwca. Nowo posiane bratki mogą mieć pierwsze kwiaty już jesienią w roku wysiewu. Co ważne, zaleca się usuwać przekwitłe bratki. Kwitnienie może zostać w ten sposób pobudzone, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć się kolejnymi pąkami.

Choć bratki ogrodowe całkiem dobrze znoszą niską temperaturę, nie są całkowicie mrozoodporne. W trakcie zimy najlepiej okryć je liśćmi lub słomą.

Bratki – odmiany i zastosowanie

Bratki występują w bardzo wielu odmianach. Warto wspomnieć o tych z dużymi kwiatami, jak np. seria Colossus, Giant, Delta czy Carneval. Ostatnio cieszą się popularnością także bratki miniaturowe (Endurio), znane też jako bratki drobnokwiatowe.

Przytłacza również ilość kolorów, w jakich występują bratki. Kompozycje stworzone z wielobarwnych kwiatów z pewnością ucieszą każdego miłośnika natury. Widać wyraźnie, że bratki na balkonie lubi w ogrodzie zawsze będą piękną dekoracją. Można jednak jeszcze bardziej je urozmaicić. Ciekawym rozwiązaniem okazują się bratki wiszące club bratki kaskadowe. Aby zyskać oryginalną ozdobę, wystarczy zasadzić je w zwisających koszyczkach lub doniczkach.

Czy bratki są jadalne? Okazuje się, że tak! Płatki kwiatów można wykorzystać do sałatek, a także jako dekorację deserów.

Zobacz także:

Zobacz film: Kwiaty na balkon. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości