Ogród

Wiosenne kwiaty - które nimi są i kiedy dokładnie kwitną?

Ogród

Wiosenne kwiaty - przebiśniegi
Melvyn Griffiths EyeEm/Getty ImagesKtóre kwiatki rosną wiosną?

Kiedy wiosna budzi się do życia, za oknem zaczyna tworzyć się piękny i kolorowy krajobraz. Wiosenne kwiaty poprawiają nasze samopoczucie swoimi kolorami i po prostu samą obecnością. Które to i kiedy kwitną?

Wiosenne kwiaty są kolorowe i przyjemne dla oka. Często wykorzystywane są jako element dekoracyjny ogrodu, parku, skweru, balkonu czy nawet bukietu. Jakie kwiaty wiosenne możemy spotkać w ogrodzie i poza nim?

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wiosenne kwiaty

Wczesne kwiaty wiosenne pojawiają się nawet w połowie marca, czyli wraz z przyjściem kalendarzowej wiosny - zaczyna się wtedy robić kolorowo i przyjemnie. Jakie kwiaty kwitną wiosną? Zróbmy mały przegląd.

Pierwsze kwiaty wiosenne to oczywiście przebiśniegi, o śnieżnobiałym kolorze. Ich nazwa ma związek z tym, że często wyrastają spod śniegu. Charakterystyczny wygląd kielichów przebiśniegów jest zachwycający, a podczas niepogody płatki korony zamykają się. Pierwsze kwiaty wiosenne można sadzić w ogrodzie, choć z reguły kwitną one dziko. Stworzone są do żyznych i wilgotnych gleb. Pielęgnacja i uprawa przebiśniegów jest bardzo prosta.

Wśród wiosennych kwiatów nie może zabraknąć także szafranu wiosennego. To znana roślina cebulkowa, którą powszechnie nazywa się krokusem. Szafrany to fioletowe kwiaty wiosenne, które mają coraz więcej odmian kolorystycznych - w sklepach ogrodniczych pojawiają się też niebieskie i żółte rodzaje. To dość niskie kwiaty, a ich liście są wyjątkowo spiczaste. Cebulki powinno się sadzić około września lub października. Lubią słońce i próchniczą ziemię.

Wiosną pojawiają się także pierwsze hiacynty, które sadzi się w ogrodzie już jesienią. To rośliny, które są mocne i odporne. Potrzebują miejsca, w którym świeci słońce i nie występuje mocny wiatr. Gleba powinna być wzmocniona kompostem. Hiacynty sadzi się w październiku, ale gleba powinna być przygotowana jeszcze latem.

Wiosenne kwiaty doniczkowe

Wiosnę możesz zaprosić nie tylko do swojego ogrodu. Nawet jeśli masz małe mieszkanie, możesz dzięki roślinom stworzyć wiosenny klimat. W warunkach domowych, możesz hodować narcyzy w doniczce, które często kojarzą się z okresem wielkanocnym. Doskonale nadają się nie tylko do ogrodu, a też pięknie zdobią parapet. W jednej doniczce można posadzić kilka cebulek, w odległości kilku centymetrów obok siebie. Ziemię trzeba odpowiednio nawilżać, najlepiej sadzić je w styczniu lub lutym. Doniczki z cebulkami trzeba wynieść, np. do piwnicy, gdzie jest ciemno i chłodniej. Przez około dwa miesiące będą rosnąć, a kiedy pędy narcyzów będą miały około dziesięciu centymetrów, można je wynieść na balkon lub umieścić w domu.

Kwiaty kwitnące wczesną wiosną w doniczce to także… tulipany. Większość zna te kwiaty z pięknych bukietów na Dzień Kobiet, jednak to doskonałe kwiaty cebulowe, które będą kwitnąć na wiosnę. Pięknie wyglądają na balkonie, tarasie lub po prostu w mieszkaniu. Cebulki trzeba sadzić co kilka centymetrów, najlepiej koło września lub października. Kiedy zbliża się mróz, cebulki można zakopać w ogrodzie, a podczas wiosennej aury, przenieść je na taras lub balkon (ok. marca lub kwietnia). Jeśli nocą nadal występują niższe temperatury, trzeba osłonić cebulki tulipanów papierem lub specjalną matą.

W doniczkach można także hodować szafirki i wcześniej wspomniane hiacynty.

Jakie rośliny kwitną wiosną?

Żółte kwiaty wiosenne to forsycje. Rosną na pięknych krzewach, które doskonale zdobią ogrody. Forsycje potrzebują regularnego cięcia, które nada im odpowiedni kształt. Kwiaty można spotkać w parkach zielonych. Roślina zaczyna kwitnąć w marcu lub w kwietniu, nawet przed pojawianiem się pierwszych liści. Jest bardzo łatwa w uprawie, trzeba sadzić ją w glebie, w której jest wilgotno (dzięki temu lepiej przyjmie się w ogrodzie). Mniejsze odmiany forsycji można także uprawiać w domowych warunkach - na balkonie lub tarasie.

W ogrodzie lub parku można spotkać wiosną także byliny. To rośliny wieloletnie, które mogą przetrwać różne warunki atmosferyczne. Byliny kwitnące wiosną to np. aster, begonia, chryzantema, dalia ogrodowa lub długosz królewski. Znane są także irysy, które występują w wielu wersjach kolorystycznych. Byliny to także goździki w wielu odmianach.

Wśród ciemnozielonych traw, które często występują w parkach, pojawiają się kosztrzewy pstre, popielate i nitkowate. To wyjątkowe odmiany wiosennych roślin, na których o poranku często osiadają kropelki rosy.

Kwiaty wiosenne pod ochroną

Wiele odmian kwiatów znajduje się pod ochroną w Polsce. Leśne kwiaty wiosenne, które można spotkać podczas spacerów, to np. wawrzynek wilczełyko. Jest on wyjątkowym kwiatem o lekko różowych i fioletowych kwiatkach. Rośliny pod ochroną to także przebiśniegi, o których wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu. Objęte ochroną są także inne zwiastuny wiosny - pierwiosnki lekarskie.

Kwiaty wiosenne - bukiety na każdą okazję

Często piękne, białe kwiaty wiosenne są wykorzystywane jako bukiet ślubny - dodają elegancji, delikatności i subtelności. Kwiaty kwitnące wiosną to także wspaniały pomysł na bukiet na każdą okazję. Standardowym gatunkiem jest tutaj tulipan, jednak w bukietach często stosuje się także żonkile, konwalie, jaskry i hiacynty.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Melvyn Griffiths EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości