Problem wynika z tego, że na pierwszy rzut oka wszystkie odmiany narcyzów wyglądają tak samo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości istnieje wiele rodzajów narcyzów, np. pełne, mieszańce, botaniczne itp.
Żonkil a narcyz
Ustalmy więc raz na zawsze: żonkil to nie to samo co narcyz, żonkil jest po prostu żółtym narcyzem. Żonkile mają długą trąbkę, a inne odmiany narcyzów mogą mieć płatki w różnych kolorach (białym, kremowym, pomarańczowym).
Sadzenie narcyzów
Narcyzy kwitną mniej więcej od końca marca do maja. Dlatego też są tak dobrze znane – to wszak jeden z pierwszych kwiatów, które jednoznacznie zapowiadają nadchodzącą wiosnę. Narcyz najlepiej urośnie tam, gdzie ma dużo słońca, choć zadowoli się także półcieniem. Rośliny te nie mają wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Warto jednak wybrać glebę próchniczną, przepuszczalną i wilgotną. Należy je podlewać raz na kilka dni, ale intensywnie, tak by woda mogła dotrzeć do korzeni rośliny.
Cebulki narcyza
Gdy narcyzy przekwitną z końcem maja, należy usunąć przekwitłe kwiatostany. Cebulki narcyzów są wieloletnie, ale dobrze jest je przekopać co kilka lat. Jeśli się tego nie zrobi, mogą zapadać się głęboko w ziemię i przestać wzrastać. Należy więc wykopać przekwitłą roślinę, użyć do cebulek środka przeciwgrzybiczego, wysuszyć (najlepiej przez kilka tygodni) i wsadzić je z powrotem do gleby. Cebulka powinna być wsadzana na głębokość 2-3 razy większą niż jej wysokość. Warto też nawieźć ziemię, w której rosną narcyzy, najlepiej późną jesienią. Narcyzy są silnymi kwiatami, które wytrzymują polskie przymrozki, ale nie zaszkodzi przygotować ich na nadchodzącą zimę, wysypując na ziemię, w której są posadzone, warstwę torfu lub kory. Trzeba także pamiętać, że jeśli nie przesadza się rośliny, to w zimie należy ograniczyć podlewanie, bo narcyz musi mieć czas na spoczynek.
Odmiany narcyzów
Najsłynniejszą odmianą w Polsce jest narcyz trąbkowy, charakteryzujący się dużym przykoronkiem (wyższym nawet od płatków!). Występuje głównie w dwóch odmianach: Arctic Gold (żółty) oraz Golden Harvest (bladożółty).
Narcyzy dzieli się na wiele grup:
· Trąbkowe, które kwitną na przełomie marca i kwietnia, osiągają wysokość około 50 centymetrów i występują głównie w kolorze żółtym lub bladożółtym.
· Wielkoprzykoronkowe – osiągają podobną wysokość jak trąbkowe, ale kwitną na przełomie kwietnia i maja, a ich przykoronek jest równy ⅓ długości płatków.
· Pełne – są nieco mniejsze, ich maksymalna wysokość to 40 cm, czas ich kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Zwykle są dwubarwne (w kolorach białym, żółtym i czerwonym).
· Drobnoprzykoronkowe – one z kolei osiągają wysokość 45 cm, kwitną w kwietniu i maju, a ich przykoronek jest mniejszy niż ⅓ długości płatków. Zwykle występują w kolorach żółto-pomarańczowym oraz biało-pomarańczowym.
· Mieszańce triandus – należą do największych odmian, mogą osiągnąć wysokość nawet 60 cm. Zwykle na jednym pędzie rośnie kilka kwiatów w kolorze białym i żółtym.
· Mieszańce poeticus – również mogą osiągnąć wysokość 60 cm. Kwitną od kwietnia do maja. Zwykle na pędzie mają po jednym kwiecie z białym przykoronkiem.
· Mieszańce cyclamineus – są znacznie mniejsze, osiągają wysokość 10-40 cm. Są charakterystycznie wygięte do tyłu, kwitną na przełomie marca i kwietnia. Zwykle na jednym pędzie rośnie jeden kwiat w kolorze białym, żółtym lub dwubarwnym.
· Mieszańce tazetta – mają 30-40 cm wysokości, kwitną na przełomie kwietnia i maja. Na pędzie rosną liczne kwiaty (od 3 do 18) na szypułkach o różnej długości. Zwykle kwiaty są białe lub żółte.
· Mieszańce jonquilla – maksymalnie osiągają wysokość 50 cm, kwitną nieco później, od maja do czerwca. Odmiana ta ma wiele kwiatów na jednym pędzie, mieniących się różnymi odcieniami żółci.
Ponadto istnieją odmiany, które rosną dziko i są mieszańcami międzygatunkowymi.
Narcyz o żółtych kwiatach w wazonie
Należy wiedzieć, że narcyz nie lubi towarzystwa innych roślin, a szczególnie w wazonie. Po ścięciu i umieszczeniu w wodzie kwiaty te wydzielają substancje, które są szkodliwe dla innych kwiatów i powodują ich szybkie więdnięcie. Jest jednak na to sposób! Jeśli mimo wszystko chcemy mieć cięte narcyzy w otoczeniu innych kwiatów, wystarczy wstawić te “samotniki” do wazonu dzień wcześniej, by uwolniły wszystkie trujące substancje. Następnie trzeba wymienić wodę i włożyć do wazonu inne kwiaty. Wtedy nie powinno im zaszkodzić “złe” towarzystwo.
Zobacz film: Dywany kwiatów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF