Ogród

Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"

Dzień Dobry TVN

Ogród

Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"

Dzień Dobry TVN

Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się do życia. W lasach czy parkach zaczynają się pojawiać dzikie zwierzęta, np. jeże. Co warto o nich wiedzieć? Czy widok samotnego zwierzaka to sygnał, że powinniśmy interweniować?

Co trzeba wiedzieć o jeżach?

Od dobrych kilku lat jeża coraz częściej pojawiają się w miastach. Można je spotkać w parkach, na działce czy w przydomowym ogrodzie. 

- Kiedy temperatura sięga 15 stopni Celsjusza jeże zaczynają się budzić z zimowego snu. I te najbliższe dni będą bardzo trudne. Tuż po przebudzeniu jeż musi coś zjeść i się napić. Potrafi przejść nawet dwa kilometry, aby znaleźć pożywienie - mówił Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec. 

Musimy pamiętać, że jeże są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu i potrzebują ochrony.

- Nie palmy śmieci na działkach. Zdarza się, że w stertach liści czy gałęzi jeże zimują lub po prostu ukrywają się, aby przeczekać dzień. Róbmy na działkach miejsca z małym bałaganem, by mogły się tam schronić - dodał nasz rozmówca.

Jak się zachować, gdy spotkamy jeża?

Zdarza się, że zwierzaki wchodzą też na ulicę. 

- Jeśli na zwierzaka natkniemy się podczas jazdy samochodem, to trzeba go po prostu przenieść w bezpieczne miejsce - radził w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Co zrobić, gdy spotkamy samotnego zwierzaka w lesie? Czy powinniśmy go ruszać? 

- Musimy pamiętać, że dzikie zwierzęta w lesie są u siebie. Jeśli nie jesteśmy specjalistami, to nie potrafimy rozpoznać, czy zwierzęciu coś dolega. W sytuacji, gdy np. dziwnie się zachowuje, ma jakieś problemy z łapami, nie dotykajmy go tylko poinformujmy odpowiednie służby. Należy zadzwonić np. do Straży Miejskiej lub Miejskich Lasów Warszawa i zapytać, czy nasza interwencja jest konieczna - mówiła Andżelika Gackowska z Miejskich Lasów Warszawa.

Niestety, bardzo często o tym zapominamy i przynosimy zwierzęta do ośrodków rehabilitacyjnych. Dlaczego lepiej tego nie robić? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Został pogromcą zimna. "Jak człowiek wchodzi do lodowatej wody, to organizm myśli tylko o tym, żeby przetrwać"

Aleksandra Mirosław zawalczy o olimpijski medal we wspinaczce sportowej. "Pokonanie ściany zajmuje mi 7 sekund"

Jaka parasolka sprawdzi się najlepiej na wietrzną i deszczową wiosnę? Ekspert: "To zależy od kilku rzeczy, m.in. liczby żeber"

Co sądzisz o tym artykule?
67
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0