Od tego, jak będzie się prezentował trawnik, w dużej mierze zależy wygląd całego ogrodu. Bardzo często powodem złej kondycji trawy, pojawieniem się pleśni śniegowej czy kretowisk, a także zwykłych ubytków w darni jest po prostu brak odpowiedniego przygotowania jesienią. Pielęgnacja trawnika, zwłaszcza bardzo zniszczonego przez zimę, może okazać się czasochłonna, warto jednak poświęcić jej więcej uwagi. Co zrobić, żeby w przyszłości zminimalizować zabiegi pielęgnacyjne, kiedy wertykulować trawnik oraz jak zabezpieczać go przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych?
Zobacz także:
- Wertykulacja i aeracja trawnika – kiedy wykonać?
- Gdzie i kiedy najlepiej sadzić tulipany?
- Jak zwalczyć mech na trawniku?
Jak zadbać o trawnik po zimie?
Podstawowym zabiegiem, który oczyści trawnik po zimie oraz poprawi jego wygląd jest wygrabianie zanieczyszczeń, które zalegały w trawie przez cały okres mrozów. Nawet mimo częstego usuwania opadłych liści może zostać sporo nieoczyszczonych fragmentów przyczyniających się do pogorszenia kondycji trawnika.
Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest wertykulacja trawnika. Zabieg warto połączyć także z aeracją. Dla skrócenia czasu, który zazwyczaj przeznacza się na wykonanie obu zabiegów, warto zakupić urządzenie łączące funkcje wertykulatora i aeratora.
Regeneracja trawnika polega przede wszystkim na pozbyciu się tych elementów, które nie tylko utrudniają wzrost nowej trawy, ale wprost blokują jej rozwój. Dopiero dobrze oczyszczony ogród może zostać poddany takim zabiegom jak wałowanie, wapnowanie czy koszenie. W przeciwnym razie renowacja trawnika po zimie może okazać się po prostu nieskuteczna, mimo że zostaną zastosowane wszystkie popularne i sprawdzone metody. Przygotowując się do wiosennych prac w ogrodzie, warto pamiętać o tym, żeby zaczynać je właśnie od trawy. Dzięki temu rabaty, krzewy i kwitnące drzewa będą prezentować się o wiele ładniej, a kolejne zabiegi wzmacniające i utrzymujące dobry wygląd trawnika będą przynosiły lepsze rezultaty.
Zobacz także: Polka odkryła ponad 200 nowych gatunków storczyków
Nawożenie trawnika przeprowadza się zaraz po zauważeniu pierwszych objawów jego wzrostu, jednak nie wcześniej niż 3 tygodnie po wykonaniu zabiegów ingerujących w strukturę trawnika. Pierwsza dawka nawozu powinna zawierać zwiększoną porcję azotu, który korzystnie wpływa na regenerację oraz intensywność koloru trawy. Mając na uwadze powyższe wskazówki oraz świadomość tego, kiedy nawozić trawnik po zimie, można znacznie lepiej zadbać o ogród i zmniejszyć liczbę zabiegów pielęgnacyjnych, które będą konieczne do przeprowadzenia w kolejnym roku.
Jak dbać o trawnik po zimie? Pielęgnacja krok po kroku
Warto bliżej przyjrzeć się zabiegom, które należy wykonać, aby cieszyć się piękną i zadbaną trawą:
- Grabienie, czyli zabieg polegający na usuwaniu starych liści, zeschniętych gałęzi i obumarłych resztek roślin. Oprócz pozbycia się jesiennych i zimowych odpadków dzięki grabieniu można ocenić również ogólny stan trawnika.
- Wertykulacja i aeracja, które przeprowadza się wczesną wiosną, jeszcze przed wzrostem trawy. Celem zabiegu jest usunięcie górnej, sfilcowanej warstwy podłoża oraz napowietrzenie gleby.
- Wapnowanie ziemi ma za zadanie zwiększyć pH gleby, na której rośnie trawa. Zabieg przeprowadza się głównie w tych ogrodach, w których podłoże jest wyjątkowo kwaśne, co może spowalniać wzrost roślin. Takie przygotowanie trawnika po zimie sprawi, że trawa będzie szybciej się zagęszczać, a jej kolor stanie się bardziej nasycony.
- Usuwanie ewentualnych chwastów oraz pierwsze koszenie trawnika powinno odbywać się wtedy, kiedy trawa zdąży już nieco podrosnąć. Dzięki temu łatwiej zaobserwować, w których miejscach pojawiają się niechciane rośliny oraz gdzie wymagane będzie dodatkowe wysiewanie lub nawożenie. Anna Nowak-Ibisz zachęca do tego, by kupić robota koszącego, który zaoszczędzi nasz czas i idealnie przystrzyże trawnik. Będzie to robił w czasie naszej nieobecności w domu i to codziennie!
Zobacz także: Rośliny cebulowe kwitnące wiosną i latem
Jak wyrównać trawnik po zimie?
W niektórych ogrodach każdej wiosny pojawia się jeszcze jeden problem dotyczący trawnika. Podczas mrozów może dochodzić do nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze trawy, co skutkuje pojawieniem się nierówności na jej powierzchni oraz nieestetycznie wyglądających wybrzuszeń. Aby się ich pozbyć, co roku powinno się przeprowadzać wałowanie trawnika, które pomaga ujednolicić jego powierzchnię. Zdarza się również tak, że w niektórych miejscach pojawiają się tzw. prześwity, czyli miejsca, w których trawa po prostu przestała rosnąć, zgniła lub została zniszczona przez krety i inne gryzonie. W takim przypadku niezbędne może okazać się także dosiewanie trawnika. Nowe nasiona warto wymieszać z żyzną ziemią i dopiero później rozsypać je w pustych przestrzeniach powstałych na trawniku.
Mech na trawniku – jak się go pozbyć?
Jeśli na trawniku po zimie widoczny jest mech, należy usunąć jak najwięcej wystających części, a miejsca nim porośnięte zasypać nawozem ze zwiększoną ilością żelaza. Dobrym pomysłem może okazać się również przeprowadzenie zabiegu piaskowania lub wapnowania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto