Ogród

Gdzie i kiedy najlepiej sadzić tulipany? Porady i wskazówki

Pola różowych tulipanów

cott Melcher / EyeEm / Getty Images

Ogród

Gdzie i kiedy najlepiej sadzić tulipany? Porady i wskazówki

Pola różowych tulipanów

cott Melcher / EyeEm / Getty Images

Kiedy sadzić cebulki kwiatów wiosennych? Jaka ziemia do tulipanów jest najlepsza? Czy sadzenie tulipanów w lutym jest dobrym pomysłem? Porady dotyczące sadzenia tulipanów.

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych ozdobnych roślin cebulowych. Podczas zakupu cebulek tulipanów powinniśmy wybierać największe okazy, które nie mają widocznych pęknięć, przebarwień ani żadnych innych uszkodzeń. Cebule tulipanów przeznaczone do sadzenia nie powinny być miękkie, zbytnio wyschnięte, spleśniałe czy zgniłe. Unikajmy okazów, które nie mają łusek okrywających lub z których wyrastają liście czy korzonki. Nie powinniśmy po zakupie zbyt długo przechowywać cebulek – mogą one zbytnio się wysuszyć. Jeśli jednak nie mamy wyboru i musimy zaczekać do pory sadzenia, powinniśmy przetrzymywać cebulki w chłodnym pomieszczeniu, przysypane trocinami lub piaskiem.

Sadzenie tulipanów – kiedy jest najlepszy termin?

Tulipany najlepiej rozwijają się w żyznej glebie próchniczej, która ma obojętny odczyn. Gleba powinna mieć domieszkę kompostu – dzięki temu rośliny będą lepiej rosnąć. Ogrodnicy używają często nawozu mineralnego, którym zasilają glebę przed sadzeniem cebulek tulipanów.

Najlepiej jest sadzić cebulki roślin na jesień – w okresie od września do października. Sadzenie tulipanów jesienią sprawi, że cebulki będą miały czas na wypuszczenie korzeni. Jeśli posadzimy cebulki za późno, nie będą one w stanie wystarczająco się ukorzenić, co spowoduje opóźnione kwitnienie. Dobrą zasadą jest to, że tulipany powinny być sadzone na głębokość równą 2 lub 3 wysokościom cebulek. Zazwyczaj jest to głębokość od 10 do 15 cm. Cebulki tulipanów powinny być sadzone dosyć głęboko, ponieważ zapobiega to przechylaniu lub przewracaniu się rośliny, gdy ta zakwitnie na wiosnę. Jeśli sadzimy cebulki tulipanów na rabatach, powinniśmy sadzić je w odległości około 15 cm od siebie. Do sadzenia możemy wykorzystać specjalną sadzarkę do cebulek tulipanów – ten sprzęt znajdziemy w dużych sklepach i supermarketach ogrodniczych.

Gdy jesienne miesiące okażą się ciepłe i suche, tulipany mogą jeszcze przed zimą wypuścić kiełki. W takim przypadku powinniśmy roślinę delikatnie, ale dokładnie okryć gałęziami iglastych drzew – uchroni to kiełki przed przemarznięciem. Nie zapomnijmy, by pozbyć się tego zimowego płaszcza na wiosnę – w tym czasie kiełki będą się intensywnie rozwijać i rosnąć, a gałęzie będą stanowić niepotrzebną przeszkodę.

Sadzenie tulipanów wiosną nie jest dobrym pomysłem. W tym czasie tulipany sadzone w normalnym cyklu zaczynają kończyć kwitnienie. Sadzenie tulipanów w marcu czy sadzenie tulipanów w kwietniu może wprawdzie zakończyć się kwitnieniem roślin, ale na pewno nie w tym samym roku. Jeśli tulipany zakwitną, to najprawdopodobniej za dwa lub trzy lata. Jeśli więc zdecydujemy się na sadzenie tych roślin na wiosnę, nie powinniśmy oczekiwać niezwykłych efektów.

Po co i jak sadzić tulipany w koszyczkach?

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć specjalne koszyczki do sadzenia tulipanów. Plastikowe, ażurowe koszyczki warto wykorzystać z kilku powodów. Po pierwsze, koszyczki ochronią cebulki tulipanów przed nornicami. Koszyczki pomogą nam również podczas wykopywania roślin po porze kwitnienia – nie będziemy musieli szukać pojedynczych cebulek, a poszczególnych koszyczków. Dodatkowo struktura koszyczków pozwala na odpływ zbyt dużej ilości wody.

Żeby posadzić tulipany w koszyczkach, powinniśmy na początku odpowiednio przygotować podłoże, które powinno być żyzne i przepuszczalne. Możemy przekopać ziemię i dodać do niej kompost, żeby była bardziej odżywcza. Dołek powinien być tego samego rozmiaru co koszyczek. Powinniśmy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy roślinami. Żeby wykopać dołek, możemy wykorzystać niewielką łopatę. Dno dołka wysypujemy luźnym podłożem, na którym kładziemy ażurowy koszyczek wraz z cebulką. Następnie koszyczek z cebulką zasypujemy ziemią.

Koszyczki do sadzenia możemy również zrobić sami. Będzie nam do tego potrzebna druciana siatka. Należy wyciąć z niej kawałki w kształcie kwadratów i nadać im kształt półokrągłych koszy. Koszyczki wykonane z siatki również skutecznie chronią cebulki przed nornicami i innymi szkodnikami.

Sadzenie tulipanów w doniczkach w domu

Sadzenie tulipanów w domu nie jest skomplikowane. Tulipany, tak jak inne rośliny cebulowe, dobrze radzą sobie w donicach czy skrzynkach. Tulipany sprawdzą się świetnie jako ozdoby balkonów i tarasów, można je również trzymać na wewnętrznych parapetach. Zasady sadzenie cebulek tulipanów w donicach są podobne do zasad sadzenia tulipanów w glebie w ogrodach. Najlepsze podłoże dla cebulek tulipanów to takie, które jest lekkie i przepuszczalne. Donice powinny mieć w dnie co najmniej jeden otwór – cebulki tulipanów bardzo źle reagują na stojącą wodę. W zimie donice z cebulkami powinniśmy przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Możemy je przenieść na balkon lub ustawić na parapecie w okolicach marca. Powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu, nie przesadzajmy jednak z ilością wody. Dzięki prawidłowej pielęgnacji rośliny odwdzięczą się nam pięknymi, pachnącymi kwiatami, które ozdobią każdą przestrzeń.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę.Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0