Ogród

Jadalne kwiaty, które można sadzić w ogródku. "Aksamitki świetnie zastąpią kurkumę"

Ogród

Kwiaty nie tylko zdobią, niektóre z nich mogą urozmaicić smak potraw. Które rośliny warto mieć w swoim ogrodzie? Do których dań można je dodawać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Które kwiaty wzbogacą smak potraw?

Wiosną, Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", posadził rabatę z kwiatami jadalnymi. Teraz przyszedł czas, aby sprawdzić, jak smakują. Na pierwszy ogień poszły aksamitki. - Zrywamy dobrze rozwinięte kwiatostany i nożyczkami odcinamy płatki. Następnie odstawiamy je w ciepłe i suche miejsce do wyschnięcia. Jeśli rozgnieciemy je np. w moździerzu, uzyskamy żółty proszek, który świetnie zastąpi kurkumę - mówił Łukasz Skop. Warto dodać, że aksamitki można jeść również świeże, tuż po zerwaniu. - Są pikantne, ale pozostawiają gorzki posmak - mówił.

W rabacie przygotowanej przez Łukasza Skopa znalazła się także nasturcja. - W kuchni sięga się zarówno po jej liście jak i kwiaty. Jednak te pierwsze częściej wykorzystuje się do ozdoby. Kwiaty, choć lekko gorzkawe, mogą wzbogacić smak niejednej sałatki - mówił. W przypadku nasturcji warto zwrócić uwagę także na jej nasiona. - Niedojrzałe można zamarynować i w ten sposób przygotować polskie kapary - dodał Łukasz Skop.

Jeśli nie udało nam się przygotować takiej rabaty na początku wiosny, jeszcze nie jest za późno. Niektóre kwiaty posadzone w sierpniu mogą zakwitnąć jeszcze przed końcem sezonu. Które wybrać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak zatrzymać kolor i smak jadalnych kwiatów na dłużej?

Może się wydawać, że smak i zapach kwiatów są bardzo ulotne. Nic bardziej mylnego. Dzięki kandyzowaniu można je zatrzymać na znacznie dłużej. Aby to zrobić potrzebne będą cukier puder i białko jajka. - Białko ubijamy, ale nie na sztywno. Następnie pojedynczo maczamy w nim płatki i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na koniec bardzo dokładnie obsypujemy je cukrem pudrem - mówił Łukasz Skop.

Tak przygotowane płatki należy zostawić na kilka godzin na słońcu. Cukier wyciągnie z nich wilgoć, która na słońcu bardzo szybko wyparuje.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Skop, Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości