Kwiaty cukinii – kiedy zrywać?
Kwiaty cukinii zaczynają wyrastać między końcem maja a początkiem czerwca i rosną do sierpnia, a zdarza się, że w odpowiednich warunkach, nawet do października. Według wielu opinii, najlepsze w smaku są przez cały lipiec. Można je zrywać i dowolnie przyrządzać wtedy, gdy kielichy kwiatów otworzą się.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje kwiatów cukinii – męskie i żeńskie. Męskie są nieco większe i z łodyżką. Z kolei żeńskie są mniejsze i przytwierdzone bezpośrednio do cukinii. Oba są jadalne i smakują niemalże identycznie.
Gdzie kupić kwiaty cukinii?
Kwiaty cukinii nie są czymś powszechnym w sprzedaży, dlatego w niektórych miejscach może być problem z szybkim ich dostaniem. Osoby, które mają taką możliwość, stawiają na własne cukinie i ich kwiaty, z przydomowego ogródka. W innych sytuacjach najlepiej szukać ich na lokalnych bazarach, targowiskach czy też w pobliskich gospodarstwach rolnych. Kwiaty cukinii można też zamówić przez Internet w specjalistycznych sklepach.
Jak przygotować kwiaty cukinii do spożycia?
Kwiaty cukinii są bardzo delikatne, dlatego wiele osób nie zaleca ich mycia, a jedynie ostrożne oczyszczenie, np. za pomocą pędzelka. Jeśli jednak bardzo nam zależy na ich umyciu, można to zrobić poprzez zanurzenie w wodzie - powoli i na chwilkę. Z kwiatów męskich należy odciąć długie łodyżki - najwygodniej przy użyciu nożyczek. Ze środka trzeba usunąć pręciki. W tym celu wystarczy kwiaty przechylić, a same pręciki wyciąć lub wykręcić palcami. Tak przygotowane kwiaty wystarczy rozłożyć na ręczniku papierowym, aby trochę wyschły.
Kwiaty cukinii - co można z nich zrobić?
Kwiaty cukinii, podobnie jak samo warzywo, można przygotować na bardzo wiele różnych sposobów. Można je jeść na surowo lub dowolnie przetwarzać i dodawać do różnych potraw:
- usmażyć obtoczone w różnych ciastach i panierkach lub bez;
- nafaszerować nieograniczoną ilością nadzień;
- upiec, np. w oliwie i ziołach lub sosie pomidorowym;
- ułożyć na pizzy, tarcie, omlecie, kanapce - całości lub kawałkach;
- włożyć do pierogów, naleśników;
- dodać do sosu, zapiekanki, risotto, makaronu, zupy, sałatki itd.
Jednym z prostszych, a zarazem najczęstszych pomysłów, są kwiaty cukinii smażone w klasycznym lub piwnym cieście naleśnikowym. Do ciasta (zamiast mleka) wystarczy dodać wodę gazowaną lub piwo - to pozwoli uzyskać lekką, chrupiącą "panierkę" na kwiatach.
Składniki i przygotowanie prostego ciasta naleśnikowego z piwem:
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- ok. 1,5 szklanki wody
- ok. 1,5 szklanki piwa
- pół łyżeczki soli
Wszystko ze sobą połączyć i dokładnie wymieszać. Do ciasta zbyt gęstego dolać wody, do zbyt rzadkiego, dosypać mąki. Kwiaty w nim zanurzać i smażyć z obu stron na oliwie. Odsączać nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym.
Faszerowane kwiaty cukinii - pomysły na nadzienie
Kwiaty cukinii są idealne do wypełniania dowolnymi farszami, nawet mięsnymi czy rybnymi. Po nadzieniu można je dodatkowo obtoczyć w cieście i usmażyć lub upiec. Bez dodatkowego ciasta oczywiście są równie pyszne. Dobrze komponują się z serami, więc warto postawić na nadzienie zawierające ulubiony ser.
Przykłady prostych farszy:
- ricotta z parmezanem i świeżymi ziołami;
- ricotta z suszonymi pomidorami i szczypiorkiem;
- ser kozi z pomidorem, kaparami i ziołami;
- mozzarella z miętą, natką pietruszki i koperkiem;
- ryż z ziołami;
- grzyby z cebulą i ziołami;
- krewetki z czosnkiem i sokiem z cytryny;
- wędzone tofu z papryką;
- ser feta ze szpinakiem i czosnkiem oraz wiele innych.
Każde nadzienie należy przygotować i doprawić wedle uznania. Następnie umieszczać je w kwiatach za pomocą łyżeczki. Nadziane kwiaty cukinii obtaczać w dowolnym cieście i smażyć z obu stron lub tylko skropić oliwą i piec w piekarniku w 180 stopniach przez ok. 15-20 minut.
Zobacz też:
- Cukinia w roli głównej. Przepisy na mini pizze, placuszki, miętowy krem i tagliatelle od Darii Ładochy
- Zupa krem z cukinii i 9 innych, zdrowych, prostych przepisów
- Jaki farsz będzie najlepszy, żeby zrobić cukinię faszerowaną?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Yulia Naumenko/Getty Images