Jabłka Braci Sadowników
Bracia Sadownicy są przekonani, że z jabłek można zrobić wszystko. Z owoców z ich sadu powstają przekąski, soki i napoje. Oprócz przetwórstwa ogromne znaczenie ma dla nich zrównoważona uprawa. Istotne jest również, aby była ona przyjazna pszczołom, ponieważ bez ich pracy można zapomnieć o udanych zbiorach.
- Pogoda, gleba, ptaki, pszczoły i inne owady są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami, więc staramy się im nie przeszkadzać, tylko żyć w zgodzie i czekać na rezultat ich pracy - wyjaśnił Adam Jędrzejewski, jeden z Braci Sadowników. - Ponieważ znamy się na jabłkach, a na kwiatach trochę mniej, więc postanowiliśmy zaprosić do współpracy Maję i razem z nią zasiać łąkę kwietną. Właśnie w celu pomocy pszczołom i pokazania jak ważny jest to problem, ponieważ doskonale wiemy, że bez pszczół nie ma owoców naszej pracy - dodał.
Maja Popielarska, ekspertka w dziedzinie ogrodnictwa i miłośniczka natury nie mogła przejść obojętnie obok takiego zaproszenia.
- Bardzo się cieszę, że mogłam się włączyć w taką akcję - powiedziała Maja. - Sad jest monokulturą, więc wszystko, co wzbogaca jego wartość, czyli dodatkowe rośliny, w tym rośliny łąkowe, które wysialiśmy. Te tysiące, a właściwie miliony roślin, dają pokarm i powodują, że plony są większe a sady zdrowsze - podkreśliła.
Jak pomagać pszczołom
Aby pomóc tym życiodajnym owadom, nie trzeba posiadać olbrzymiej połaci ziemi. Wystarczy balkon i doniczka z odpowiednio dobranymi kwiatami. Jak zaznacza Maja Popielarska, świetnie sprawdzają tzw. kwietne łąki, które można wysiewać w ogrodach oraz skrzynkach na tarasach.
- Nie mając kuchni, nie mając spiżarki, lodówki i zawartości, ani nie mając wygodnego łóżka i dachu nad głową, człowiek by się zgubił, czyli nie ma mieszkania i nie ma jedzenia - wyliczała Maja Popielarska. - Tak samo jest z owadami i pszczołowatymi, które są naszymi sprzymierzeńcami. Trzeba im stworzyć takie warunki, w których będą czuć się dobrze, gdzie będą miały pokarm i schronienie. Niezależnie, czy dysponujemy ogromną przestrzenią, czy małym balkonem, możemy im pomóc, nie sprzątając za bardzo ogrodu, a na balkonie stawiając kilka doniczek - radziła ekspertka.
Warto również pamiętać o wodzie dla owadów, wystawiając przygotowane dla nich poidełko.
Przy wyborze roślin, należy zwrócić uwagę na te, które naturalne występują w naszym otoczeniu. Warto również zainteresować się tymi, które mają nieskomplikowany kwiatostan - w myśl zasady: im prostszy, tym lepszy.
- Nie zawsze te, które nam się podobają, są dla nich - zaznacza Maja Popielarska. - Na przykład zioła, które tak kochamy, korzystajmy z nich, ale dajmy im zakwitnąć. Warto skupiać się na tych rodzimych, bo one dostarczają najwięcej pokarmów. Nagietki, nasturcje będą świetne. Trzeba dbać o to, żeby od wiosny do jesieni coś kwitło - podsumowała.
Zobacz także:
Agnieszka i Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zdradzili płeć dziecka
Łagodna cesarka coraz bardziej popularna. Jakie są zalety tego zabiegu?
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Diana Kautz