Trytoma groniasta to roślina kłączowa, której najbardziej atrakcyjną częścią są charakterystyczne, rurkowate kwiaty. Są one zebrane w kłosowate grona. Kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, żółtą, białą i pomarańczową. Często zdarza się, że na dole kwiatostanu drobne kwiatki mają jaśniejszy kolor, a na górze ciemniejszy. Grona trytomy groniastej podczas kwitnienia przypominają płonące pochodnie. Są one osadzone na wysokich i sztywnych pędach, których wysokość może sięgać 50–100 cm. Pora kwitnienia tej rośliny przypada na okres od początku czerwca do końca września. Mimo że uprawa trytomy nie należy do najłatwiejszych, staje się ona coraz bardziej popularną rośliną ozdobną w przydomowych ogrodach. Trytoma groniasta najpiękniej prezentuje się na rabatach kwiatowych.
Uprawa trytomy groniastej
Trytoma groniasta powinna być sadzona na próchnicznych, żyznych glebach o stałej wilgotności. Gleba nie powinna być jednak zbyt wilgotna – bardzo szkodzi to roślinie. Podłoże powinno być bogate w składniki mineralne. Roślina najlepiej rozwija się w dobrze nasłonecznionych miejscach, szczególnie zorientowanych południowo. Warto sadzić trytomę groniastą w niedalekiej odległości od oczek wodnych. Jeśli chcemy posadzić roślinę w ogrodzie, powinniśmy zadbać o to, by ją regularnie podlewać. Brak wody, tak jak i jej nadmiar, są bardzo niekorzystne dla tej delikatnej rośliny. Trytoma groniasta może od czasu do czasu wymagać nawożenia, zwłaszcza w przypadku, gdy została posadzona na mniej żyznych glebach. Do nawożenia powinniśmy wykorzystać wieloskładnikowy nawóz mineralny.
Owoce i warzywa
Musimy pamiętać, że trytoma groniasta nie jest mrozoodporna i źle znosi chłodną, zimową pogodę – dlatego podczas zimy powinniśmy zadbać o to, by ją dobrze osłonić i zabezpieczyć. Do ochrony roślin zimą należy wybrać przewiewne materiały. Jeśli zawiniemy roślinę folią, może po prostu zgnić. Do osłony trytomy najlepiej jest więc wykorzystać naturalne materiały, takie jak gałązki drzew iglastych czy suche liście z drzew. Podczas zimy powinniśmy od czasu do czasu sprawdzać osłonę i w razie potrzeby ją poprawiać. Na wiosnę, po usunięciu ochrony, należy dokładnie sprawdzić stan rośliny, usunąć stare i przemarznięte pędy. Jeśli jednak zima jest wyjątkowo mroźna i śnieżna, możemy również wykopać trytomę i przenieść ją do pomieszczeń takich jak piwnica. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przetrwa zimę.
Trytoma groniasta – sadzonki
Sadzonki otrzymuje się z kłączy rośliny matecznej poprzez podział kęp. Kłącza mają duże, mięsiste korzenie. Sadzonki trytomy groniastej powinny być dobrej jakości. Należy dokładnie zbadać, skąd pochodzą – podłoże, w którym były hodowane rośliny mateczne, powinno być wolne od szkodników i grzybów. Dlatego też najlepiej jest decydować się na zakup sadzonek od certyfikowanych, sprawdzonych dostawców. Przed zakupem sadzonek powinniśmy je dokładnie obejrzeć – niektóre ze szkodników mogą znajdować się pomiędzy korzeniami.
Sadzonki trytomy możemy sadzić w różnorodnych zespołach roślin albo w oddzielnych, niewielkich grupach. Nie powinniśmy sadzić obok siebie zbyt dużej ilości roślin, ponieważ mają tendencję do dosyć intensywnego rozrastania się. Możemy również posadzić trytomę jako pojedynczy okaz – dzięki temu jej oryginalny, egzotyczny wygląd zostanie mocno podkreślony. Wokół trytomy groniastej możemy posadzić niższe rośliny – będą tworzyć piękne obramowanie.
Przed zasadzeniem sadzonek trytomy groniastej powinniśmy zadbać o to, by dokładnie przekopać podłoże i wzbogacić je kompostem. W wykopanych dołkach powinniśmy delikatnie umieścić sadzonki i przysypać je ziemią. Zaleca się również spulchnienie ziemi wokół dołków.
Wysiew trytomy groniaste
Nasiona trytomy groniastej możemy wysiewać zimą w szklarni. Następnie tak uzyskane siewki należy umieścić w inspekcie. Siewki będą musiały tam przeczekać do wiosny następnego roku. Wtedy będziemy mogli posadzić roślinę w docelowym miejscu. Innym sposobem jest wysianie nasion na wiosnę do pojemnika, który przez 3-4 tygodnie należy trzymać w lodówce. Następnie siewki z liśćmi powinniśmy przesadzić do doniczek i pod koniec lata umieścić je w ziem.
Trytoma groniasta – cena
Mimo egzotycznego, oryginalnego i niezwykle atrakcyjnego wyglądu, trytoma groniasta nie jest droga. Pojedyncze opakowanie nasion kosztuje około 3 zł. Z kolei sadzonki kosztują około 10 zł. Zarówno nasiona, jak i sadzonki trytomy znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych. Są również dostępne w sprzedaży internetowej. Jednak zawsze powinniśmy zwracać uwagę na pochodzenie sadzonek – najlepiej jest kupować rośliny od sprawdzonych, certyfikowanych dostawców.
Zobacz także:
- Hotele dla owadów. Jak samodzielnie zrobić domek dla pszczół?
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
- Skimie – jak wyglądają i jak o nie dbać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sway, Lymington, Hampshire, United Kingdom / Getty Images