Owady zapylające w Polsce. Jak zadbać o pszczoły?
Reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska zawitała do Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, by dowiedzieć się, jak ludzie mogą pomóc owadom zapylającym w wykonywaniu swojej nieocenionej pracy. Rozmówczynie dziennikarki zachęciły widzów do tego, by na własnych posesjach tworzyć miejsca lęgowe, czyli samodzielnie wykonane domki, które ugoszczą motyle, chrząszcze i pszczoły.
- Pszczoła miodna jest najbardziej znana i to najczęściej ona nam przychodzi do głowy. Natomiast pszczół i owadów zapylających jest bardzo dużo. W Polsce mamy ponad 450 gatunków samych pszczół, m.in: lepiarki, miesierki i porobnice - uświadamia jedna z ekspertek.
Oprócz zapewnienia owadom miejsc lęgowych należy pamiętać o zorganizowaniu odpowiedniego pożywienia dla tych stworzeń. - Pszczoły muszą mieć co jeść, więc warto się rozejrzeć, co u nas rośnie. Czy jest wystarczająco dużo tzw. roślin pożytkowych, które zapewnią zarówno nektar, jak i pyłek tym gościom, których chcemy tutaj zaprosić - tłumaczy specjalistka z gdańskiego CIiEE.
Domek dla owadów. Jak zrobić go we własnym ogrodzie?
Domek dla pszczół i innych owadów zapylających powinien być wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów. Aby zachęcić małe stworzenia do korzystania z takiego specjalnie zaprojektowanego dla nich lokum, można pomalować drewno kolorami, które łudząco przypominają te występujące w przyrodzie - białym, niebieskim lub żółtym.
- Nasz domek jest drewniany. Nie jest niczym absolutnie impregnowany. (...) Mamy nawiercone wejścia - zaproszenia dla owadów, bo są takie owady, które lubią bardzo gnieździć się właśnie w drewnie. Niektóre wybierają już gotowe, nawiercone dziurki, ale niektóre lubią robić je same - przekonują ekspertki z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
Do czego w domku dla owadów potrzebna jest trzcina? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jedzenie owadów może korzystnie wpływać na zdrowie. "W pewnych regionach jest to norma od wielu lat"
- Te owady budzą odrazę, a są cennymi "sąsiadami". Dlaczego nie należy ich zabijać?
- Jak wygląda pluskwa domowa? Charakterystyka i sposoby walki z owadami
Autor: Berenika Olesińska