Te owady budzą odrazę, a są cennymi "sąsiadami". Dlaczego nie należy ich zabijać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co może nas użądlić?
Co może nas użądlić?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kowale bezskrzydłe potocznie nazywane kowalikami występują praktycznie w całej Polsce. Choć wyglądają dość groźnie, tak naprawdę są bardzo pożyteczne. Dlaczego nie powinno się ich zabijać?

Kowal bezskrzydły w ogrodzie

Chyba każdy z nas kojarzy tego owada, choć nie wszyscy wiedzą, jak się nazywa. Kowalik bezskrzydły od dziecka towarzyszy nam podczas zabaw na świeżym powietrzu. Niestety ten mały przyjaciel kojarzy się wielu osobom bardzo negatywnie - mało kto wie, że jest "cennym sąsiadem", a jego obecność pomaga, a nie szkodzi otoczeniu.

Dlaczego kowaliki wyglądają tak groźnie? Jednym z czynników budzących przerażenie jest ich ilość - najczęściej tworzą duże grupy, mogące na pierwszy rzut oka zwiastować spore kłopoty. Warto jednak raz na zawsze pozbyć się tych stereotypów, bo w przypadku kowalików sprawdza się powiedzenie "im więcej, tym lepiej". Te owady tworzą skupiska, by skuteczniej chronić się przed drapieżnikami, a nie by zrobić komuś krzywdę.

Czy kowal bezskrzydły jest pożyteczny?

Internauci narzekają również na ich specyficzny zapach. Rzeczywiście przy dotknięciu lub przypadkowym otarciu się owada możemy poczuć nieprzyjemną woń. Jednak warto spojrzeć na to z innej strony - dzięki temu nie musimy się martwić, że skusi się na niego nasz kot lub pies. Ponadto ten "brzydki zapach" odstrasza najbardziej nieproszonych gości wieczornych grillów i ognisk, czyli komary.

Owad w ogrodzie
Kowal bezskrzydły
Owad w ogrodzie
Źródło: De Domenico Antonino / EyeEm

Co jeszcze oferuje nam obecność tego "współlokatora"? Kowal bezskrzydły zjada resztki organiczne, chore lub martwe owady i odchody. To właśnie dlatego najczęściej zobaczymy go w ziemi czy spróchniałej koronie drzew. Jak widać, nie ma potrzeby, by gwałtownie pozbywać się go już po pierwszym spotkaniu. Jeśli nie chcesz kowali bezskrzydłych w swoim ogrodzie, pamiętaj, by przenieść je w bezpieczne miejsce np. blisko drzew

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Regiodom.pl

Źródło zdjęcia głównego: © Philippe LEJEANVRE/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości