Pchły są owadami, które łatwo rozpoznać. Mają brązowo-czerwony kolor, nie posiadają skrzydeł i poruszają się, skacząc. Maksymalna wielkość jednego osobnika wynosi 6 milimetrów. Kontakt z nimi kończy się pogryzieniem oraz swędzącą wysypką na rękach i nogach. Atakują głównie w miesiącach letnich. Jedna pchła składa 20 jaj, dlatego wystarczy tylko jeden pasożyt przyniesiony z podwórka, aby w krótkim czasie rozprzestrzeniły się po całym mieszkaniu. Zwalczanie pcheł w domu czy piwnicy wymaga cierpliwości i bezwzględnego przestrzegania zasad higieny.
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jak pozbyć się pcheł z mieszkania?
Zwykle dostrzeżenie pchły jest trudne z racji jej małego rozmiaru, szybkiego poruszania się i bytowania w ciemnych zakamarkach. Rozpoznanie ich obecności w mieszkaniu opiera się na podstawie kilku oznak: pupil jest nerwowy i często się drapie, na skórze domowników pojawiły się liczne czerwone i swędzące plamki, czarny osad na legowisku czworonoga (brud pozostawiany przez owady). W tej sytuacji należy wiedzieć, czym zwalczyć pchły w domu, aby zapobiegać ich szybkiemu namnażaniu się i zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii i chorób zakaźnych.
W sklepach dostępna jest cała gama środków do walki z pchłami. Najskuteczniejsze z nich są proszki owadobójcze, które rozsypuje się w ciemnych zakamarkach piwnicy lub mieszkania (w dywanach, pod meblami). Zapobiegają one przekształceniu się larw w dorosłe osobniki. Aerozole przeciwko owadom są zwykle mniej skuteczne, ponieważ zabijają tylko dojrzałe pchły. Środki można używać na dywany, pościele, legowiska i narzuty.
Jak pozbyć się pcheł domowymi sposobami?
W pełni bezpieczne i skuteczne są także domowe sposoby na zwalczanie pcheł w mieszkaniu. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne i częste odkurzanie dywanów, wykładzin, szpar w kanapie, miejsc pod meblami i łóżkiem oraz szczelin przy listwach podłogowych. W ten sposób można pozbyć się dorosłych osobników, larw i jaj. Po zakończeniu czynności należy wyjąć worek z odkurzacza, włożyć do plastikowej torby i wyrzucić, aby pchły nie rozmnażały się w nim i nie wydostały z powrotem na zewnątrz. Specjalne postępowanie dotyczy także pościeli, legowisk, kuwet i zabawek pupila. Najskuteczniejsze domowe środki do pozbycia się pcheł to:
1. Ocet - jest uznawany za najskuteczniejszy naturalny środek do walki z pchłami. Pościel, legowisko, koce, ubrania oraz narzuty należy wyprać w pralce w wysokiej temperaturze wlewając do środka ocet. Warto dodać go także do wody przeznaczonej do czyszczenia dywanu. 2. Sól - należy jej użyć na noc do posypania dywanów oraz wszelkich szpar w podłodze i listwach, a rano dokładnie odkurzyć pomieszczenie. Sól pochłania wilgoć, a larwy i jaja pcheł źle znoszą brak wody, dlatego szybko zasychają i umierają. 3. Olejek herbaciany - kilka kropel olejku herbacianego należy dodać do wody i użyć jej do przemycia kuwety i wszystkich zabawek pupila. 4. Trociny cedrowe - pchły nie lubią zapachu cedru, dlatego skutecznym sposobem na ich zwalczenie jest rozsypanie trocin z tego drzewa na dywanie, pod łóżkiem, w ciemnych zakamarkach mieszkania i miejscach, gdzie często przebywa pupil. Należy jednak zachować ostrożność ponieważ cedr może uczulać czworonoga. 5. Sok z cytryny i eukaliptus - zapach cytrusów i eukaliptusa działa drażniąco na pasożyty. Warto skropić dywany, koce i narzuty kilkoma kroplami olejku eterycznego o tym zapachu lub sokiem z cytryny.
Jak pozbyć się pcheł u człowieka i pupila?
Pozbycie się pcheł u kota lub psa jest stosunkowo proste, ponieważ w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych można zakupić różne środki – szampony, krople, pudry, zasypki i obroże – które zabijają pchły na skórze zwierzęcia. Ważna jest także higiena. Przed użyciem leku pupila należy wykąpać w wodzie z dodatkiem octu lub soku z cytryny, a następnie dokładnie wyczesać gęstym metalowym grzebieniem. Dzięki temu z sierści zwierzęcia zostaną zebrane dorosłe osobniki i jaja pcheł.
Aby zwalczyć pchły u człowieka, należy pozbyć się ich z mieszkania i wyleczyć pupila, ponieważ te owady nie bytują na skórze człowieka, a jedynie kąsają i żywią się krwią (zwłaszcza w okolicy łydek i kostek). Ugryzienie pchły powoduje zaczerwienienie, obrzęk i wysypkę. Warto wtedy zastosować jeden z dostępnych w aptece środków przeciwalergicznych w formie tabletek lub maści. Mimo uciążliwego świądu należy powstrzymać się od drapania.
Zobacz także:
- Prosty patent na lśniące szyby i lustra. Wystarczy niepozorne warzywo
- Olej po smażeniu nie powinien trafiać do zlewu. Co z nim zrobić?
- Jak prać firanki, aby pozostały białe i nie wymagały prasowania?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: George D. Lepp/Getty Images