Jak pozbyć się pcheł z mieszkania? Domowe sposoby

pchła
Jak się pozbyć pcheł z domu?
Źródło: George D. Lepp/Getty Images

Pchły to częsty problem właścicieli domowych czworonogów. Te małe i uciążliwe owady są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przyniesione do mieszkania bytują w ciemnych zakamarkach, dywanach i posłaniach. Warto wiedzieć, jak pozbyć się pcheł z domu, aby chronić się przed chorobami, które przenoszą.

Pchły są owadami, które łatwo rozpoznać. Mają brązowo-czerwony kolor, nie posiadają skrzydeł i poruszają się, skacząc. Maksymalna wielkość jednego osobnika wynosi 6 milimetrów. Kontakt z nimi kończy się pogryzieniem oraz swędzącą wysypką na rękach i nogach. Atakują głównie w miesiącach letnich. Jedna pchła składa 20 jaj, dlatego wystarczy tylko jeden pasożyt przyniesiony z podwórka, aby w krótkim czasie rozprzestrzeniły się po całym mieszkaniu. Zwalczanie pcheł w domu czy piwnicy wymaga cierpliwości i bezwzględnego przestrzegania zasad higieny.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Jak pozbyć się pcheł z mieszkania?

Zwykle dostrzeżenie pchły jest trudne z racji jej małego rozmiaru, szybkiego poruszania się i bytowania w ciemnych zakamarkach. Rozpoznanie ich obecności w mieszkaniu opiera się na podstawie kilku oznak: pupil jest nerwowy i często się drapie, na skórze domowników pojawiły się liczne czerwone i swędzące plamki, czarny osad na legowisku czworonoga (brud pozostawiany przez owady). W tej sytuacji należy wiedzieć, czym zwalczyć pchły w domu, aby zapobiegać ich szybkiemu namnażaniu się i zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii i chorób zakaźnych.

W sklepach dostępna jest cała gama środków do walki z pchłami. Najskuteczniejsze z nich są proszki owadobójcze, które rozsypuje się w ciemnych zakamarkach piwnicy lub mieszkania (w dywanach, pod meblami). Zapobiegają one przekształceniu się larw w dorosłe osobniki. Aerozole przeciwko owadom są zwykle mniej skuteczne, ponieważ zabijają tylko dojrzałe pchły. Środki można używać na dywany, pościele, legowiska i narzuty.

Jak pozbyć się pcheł domowymi sposobami?

W pełni bezpieczne i skuteczne są także domowe sposoby na zwalczanie pcheł w mieszkaniu. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne i częste odkurzanie dywanów, wykładzin, szpar w kanapie, miejsc pod meblami i łóżkiem oraz szczelin przy listwach podłogowych. W ten sposób można pozbyć się dorosłych osobników, larw i jaj. Po zakończeniu czynności należy wyjąć worek z odkurzacza, włożyć do plastikowej torby i wyrzucić, aby pchły nie rozmnażały się w nim i nie wydostały z powrotem na zewnątrz. Specjalne postępowanie dotyczy także pościeli, legowisk, kuwet i zabawek pupila. Najskuteczniejsze domowe środki do pozbycia się pcheł to:

1. Ocet - jest uznawany za najskuteczniejszy naturalny środek do walki z pchłami. Pościel, legowisko, koce, ubrania oraz narzuty należy wyprać w pralce w wysokiej temperaturze wlewając do środka ocet. Warto dodać go także do wody przeznaczonej do czyszczenia dywanu. 2. Sól - należy jej użyć na noc do posypania dywanów oraz wszelkich szpar w podłodze i listwach, a rano dokładnie odkurzyć pomieszczenie. Sól pochłania wilgoć, a larwy i jaja pcheł źle znoszą brak wody, dlatego szybko zasychają i umierają. 3. Olejek herbaciany - kilka kropel olejku herbacianego należy dodać do wody i użyć jej do przemycia kuwety i wszystkich zabawek pupila. 4. Trociny cedrowe - pchły nie lubią zapachu cedru, dlatego skutecznym sposobem na ich zwalczenie jest rozsypanie trocin z tego drzewa na dywanie, pod łóżkiem, w ciemnych zakamarkach mieszkania i miejscach, gdzie często przebywa pupil. Należy jednak zachować ostrożność ponieważ cedr może uczulać czworonoga. 5. Sok z cytryny i eukaliptus - zapach cytrusów i eukaliptusa działa drażniąco na pasożyty. Warto skropić dywany, koce i narzuty kilkoma kroplami olejku eterycznego o tym zapachu lub sokiem z cytryny.

Jak pozbyć się pcheł u człowieka i pupila?

Pozbycie się pcheł u kota lub psa jest stosunkowo proste, ponieważ w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych można zakupić różne środki – szampony, krople, pudry, zasypki i obroże – które zabijają pchły na skórze zwierzęcia. Ważna jest także higiena. Przed użyciem leku pupila należy wykąpać w wodzie z dodatkiem octu lub soku z cytryny, a następnie dokładnie wyczesać gęstym metalowym grzebieniem. Dzięki temu z sierści zwierzęcia zostaną zebrane dorosłe osobniki i jaja pcheł.

Aby zwalczyć pchły u człowieka, należy pozbyć się ich z mieszkania i wyleczyć pupila, ponieważ te owady nie bytują na skórze człowieka, a jedynie kąsają i żywią się krwią (zwłaszcza w okolicy łydek i kostek). Ugryzienie pchły powoduje zaczerwienienie, obrzęk i wysypkę. Warto wtedy zastosować jeden z dostępnych w aptece środków przeciwalergicznych w formie tabletek lub maści. Mimo uciążliwego świądu należy powstrzymać się od drapania. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości