Firanki zwykle prane są kilka razy do roku. Jeżeli już przychodzi ten moment, warto zrobić to dobrze. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura prania, a także właściwe przygotowanie tkanin. Sprawdzone sposoby ułatwiają życie właścicieli firanek, a samym firankom je wydłużają. Poza tym oszczędzają czas. Co ciekawe, z pozoru wypłowiałym firankom również można pomóc odzyskać ich kolor.
Pranie firanek - jak je do tego przygotować?
Przed praniem firanek dobrze jest przygotować je do tego procesu. W zależności od tego, gdzie wisiały, mogły ubrudzić się na różne sposoby. Firanki z kuchni mogły nasiąknąć tłuszczem. Dlatego przed praniem należy umieścić je w wodzie z płynem do mycia naczyń na kilkanaście minut. Jeśli zakurzyły się w innym pomieszczeniu, wystarczy potrzymać je w ciepłej wodzie. Jeśli zmieniły swój kolor od słońca, warto zamoczyć je w wodzie z sodą, dzięki czemu biel wraca na swoje miejsce.
Oprócz namoczenia firanek musisz pamiętać o dokładnym pozbyciu się z nich wszelkich ozdób. Kokardki, kryształki czy sznurki mogą zniknąć lub zniekształcić się podczas prania, a także wplątać się w delikatny materiał. Jeżeli chodzi o środki piorące, warto stawiać na płyn lub proszek do delikatnych tkanin wrażliwych na uszkodzenie. Do pralki warto wsypać też odrobinę sody, która utrwali biel firanek.
W jakiej temperaturze prać firanki? Jak je suszyć?
Po namoczeniu firanek należy przełożyć je do pralki i ustawić odpowiednią do materiału temperaturę. Optymalna to 30-40 stopni. Firanek lepiej nie odwirowywać. Należy pozostawić je w pralce na kilkadziesiąt minut, a potem starannie rozwiesić na suszarce, sznurku lub od razu na oknach – ale to lepiej robić latem, gdy można otworzyć okna i stworzyć przepływ powietrza w trakcie suszenia mokrych tkanin. Firanki wyprane zgodnie z naszymi wskazówkami zwykle nie potrzebują już prasowania.
Zobacz także:
- Sprzątanie za grosze? To możliwe. Poznaj ekologiczne, tanie i sprawdzone sposoby
- Jak nauczyć dziecko sprzątać swój pokój? Dzięki radom ekspertki Twój dom zacznie błyszczeć
- Ekspresowe sprzątanie. Poznaj triki i gadżety, z którymi łatwo uporządkujesz dziecięce zabawki
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Danielle Reid/Getty Images