Dom

Sprzątanie za grosze? To możliwe. Poznaj ekologiczne, tanie i sprawdzone sposoby

Dom

Co miesiąc chwytasz się za głowę, gdy patrzysz, ile wydałeś na środki chemiczne? Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na sprzątaniu? Przedstawiamy jak tanimi, domowymi sposobami posprzątasz równie dobrze mieszkanie, a nawet lepiej, bo ekologicznie.

Jak zaoszczędzić na sprzątaniu?

Kupowanie chemii to niemały wydatek. Niektórzy więc eksperymentują z tańszymi zamiennikami, a inni starają się rozcieńczać gotowe środki. Agnieszka Kałuża, autorka bloga "Aga Pomaga" pokazała w naszym studiu, jak przygotować niewielkim kosztem domowe środki, które będą równie skuteczne, co te zakupione w markecie.

- Jeśli korzystamy z chemii, która jest dostępna w sklepach, a będziemy sprzątać raz w tygodniu, to myślę, że miesięcznie wyniesie nas to 50 złotych – zauważyła Agnieszka i dodała, że kwotę tę możemy obniżyć do kilku, a nawet kilkudziesięciu groszy.

Domowe środki do sprzątania. Jak przygotować płyn?

Zamiast używać gotowej chemii, zaproponowała, by za kilka złotych kupić:

  • zwykły ocet spożywczy,
  • sodę oczyszczoną,
  • kwasek cytrynowy,
  • sól.

Na bazie tych składników przygotujemy różne środki do sprzątania. Będę one nie tylko tańsze, ale co ważne - ekologiczne.

Jak przygotować płyn do szyb?

- Stosujemy proporcje 1:1. Wlewamy do pojemnika szklankę wody i szklankę octu , który się szybko utlenia, więc nie będzie nam przeszkadzał jego zapach. Mieszamy i płyn gotowy - wyjawiła.

Gotowym płynem należy popsikać lustro lub szybę, a następnie przetrzeć ręcznikiem papierowym. By było jeszcze bardziej ekologicznie, Agnieszka poleciła, by wykorzystać pończochę, która nie nadaje się już do noszenia.

- Przy jej użyciu nie będzie smug. Świetnie nadaje się do polerowania – zapewniła.

Nasz prowadzący Damian Michałowski sprawdził ten patent na lustrze postawionym w studiu.

- Działa – oświadczył zadowolony.

Dzień Dobry TVN

Ekologiczne tabletki do zmywarki - jak zrobić?

Następnie Agnieszka pokazała, jak przygotować domowym sposobem 15 tabletek do zmywarki. Koszt to ok. 7 złotych.

- Wystarczy pół szklanki wody i szklanka sody oczyszczonej, którą wcześniej wkładamy do piekarnika na 30 minut do 200 stopni. Ona musi się trochę upiec, bo zmienia wówczas konsystencje i właściwości chemiczne. Wtedy jest lepszym środkiem czyszczącym i zmiękczającym wodę - tłumaczyła.

- Przekładamy do naczynia składniki i dodajemy 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i 1/2 szklanki soli. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie rozlewamy do foremki na kostki lodu. Foremkę z masą należy odstawić na minimum 2 godziny. Nie wkładamy do zamrażalnika - dodała Agnieszka Kałuża.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości