Jak dbać o paprotki w domu? Poznaj porady Łukasza Skopa

Wszystkie odcienie paprotek
W nowym roku Łukasz Skop ponowie wraca z cyklem "Co z tego wyrośnie?" w Dzień Dobry TVN. Specjalista tym razem na tapetę wziął paprocie. Jak o nie dbać i pielęgnować, by rosły zdrowe i silne oraz jak zrobić z nich ozdoby ścienne? Te rozwiązania mogą was zaskoczyć.

Jak dbać o paprocie? Porady Łukasza Skopa

Paprocie to jedne z tych roślin, których kolor zieleni można odmieniać przez wszystkie przypadki. Zachwycają strukturą, barwą i kształtem, jednak wymagają też odpowiedniej opieki. Choć posadzone w doniczkach zazwyczaj dość dobrze rosną w naszych mieszkaniach i nie mają skomplikowanych wymagań, warto odtworzyć im warunki, do jakich przywykły w naturze.

- Paprocie najczęściej rosną w lasach w podszycie leśnym pod koronami dużych drzew. Nie dostają więc zbyt dużo światła. W mieszkaniach ustawiamy je w miejscu oświetlonym, ale nie bezpośrednio - powiedział Łukasz.

Specjalista podkreślił, aby nasze rośliny stawiać zawsze w miejscu, które naświetlone będzie minimum dwie godziny dziennie. W południe, kiedy promienie słońca są najmocniejsze, warto odstawić kwiaty od okna, by nie doznały poparzeń.

Pielęgnacja paproci

Do stałego wzrostu paprocie wymagają stale wilgotnego podłoża, ale też wilgotnej atmosfery wokół siebie. Możemy oczywiście zraszać rośliny spryskiwaczem, jednak sama czynność bywa uciążliwa, bo pomaga zaledwie na 15 minut. Łukasz znalazł jednak na to swój sposób. Jak przyznał, najlepiej postawić paproć na dużej podstawce wypełnionej kamieniami i wodą.

Ustawiamy paproć na kamieniach. Donica nie powinna dotykać do poziomu wody, tak żeby paproć stale nie stała w wodzie i nie wypijała jej do końca. Woda, która jest w podstawce, będzie parować i zwiększać wilgotność wokół całej paproci. Dzięki temu roślina będzie pięknie rosła

– powiedział.

Ponadto Łukasz zdradził także, że paprocie najlepiej rosną w podłożu przepuszczalnym, próchniczym i żyznym. Takie warunki możemy stworzyć naszej roślinie własnoręcznie, wykorzystując uniwersalną ziemię ogrodniczą o lekko kwaśnym odczynie. Przed posadzeniem musimy jednak wymieszać ją z innymi składnikami, które zwiększą jej przepuszczalność.

- Możemy użyć do tego perlitu, naturalnego materiału, który ma postać białych bardzo lekkich granulek i włókna kokosowego, które doskonale chłonie wilgoć. Na każde 5 garści zwykłej ziemi ogrodniczej będziemy dodawać po dwie garście włókna kokosowego i jedną garść perlitu – powiedział.

Paprocie - ozdoby na ścianę

Paprocie możemy uprawiać nie tylko w doniczkach, ale także alternatywnie wykorzystywać je jako ozdoby ścienne. Łukasz pokazał nam, jak na podkładce pod poroże zamontować paproć i stworzyć z niej nietypową dekorację.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Donald Trump zablokowany na Facebooku. Mark Zuckerberg wydał oświadczenie

Jest nowy najbogatszy człowiek świata. Kto wyprzedził Jeffa Bezosa?

"Królowe życia". Adrianna Eisenbach pokazała, jak wyglądała bez tatuaży. W planach ma już kolejne

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

podziel się:

Pozostałe wiadomości