Jerzyki to niewielkie ptaki, które zjadają duże ilości komarów. Dlatego nazywane są cichymi bohaterami w walce z tymi owadami. Jak zachęcić je do zamieszkania w bloku? Na to pytanie odpowiedzieli Piotr Kamont i Jacek Karczewski.
Jerzyki - bohaterowie w walce z komarami
Jerzyki to wędrowne ptaki, które kształtem i sylwetką w locie przypominają jaskółki. - Najczęściej obserwujemy je w miastach, jak wieczorami albo nad ranem latają w dużych stadach między blokami. Do tego charakterystycznie świszczą - mówił Piotr Kamont w rozmowie z Piotrem Wojtasikiem, reporterem Dzień Dobry TVN.
Ich głównym pożywieniem są znienawidzone przez wielu owady. - Lubią pożerać komary. Rozdziawiają swoją wielką japę, że się tak wyrażę. To wygląda jak taka jerzykowa siatka na komary i prują z nią przez niebo z prędkością kilkudziesięciu, a nawet stu km/h - podkreślił Jacek Karczewski. - Mówi się, że nawet do 20 tys. sztuk potrafi taki jerzyk zjeść w ciągu jednego dnia. Jeśli mamy więc za sąsiadów kilkanaście albo kilkadziesiąt takich ptaków, to w zasadzie problem komarów mamy rozwiązany - dodał Piotr Kamont.
Domek dla jerzyka
Większość jerzyków zasiedla wysokie budynki. Dlatego, by ptaki zostały naszymi sąsiadami, musimy stworzyć im odpowiednie warunki.
- Budka jest ważna, ponieważ jerzykom coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym mogłyby założyć gniazdo, wychować własną rodzinę. Tak się jakoś składa, że jerzyki upodobały sobie nasze miasta, większe wsie, budowle. My zamurowujemy wielką płytę, ocieplamy nasze domy - to jest wszystko fantastyczne. Natomiast tam były też nisze, które wykorzystywały ptaki na gniazda - mówił Jacek Karczewski.
Jak zbudować budkę dla jerzyka? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Umożliwia adopcję zwierząt z laboratorium. "Jeśli nie są już potrzebne, to niestety zazwyczaj się je uśmierca"
- Po pięciu latach nieobecności kot powrócił do właściciela. Znaleziono go na platformie wiertniczej
- Uwaga na wiewiórki spadające z drzew. Kiedy powinniśmy pomóc zwierzakowi?
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN