Uwaga na wiewiórki spadające z drzew. Kiedy powinniśmy pomóc zwierzakowi?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Uwaga na wiewiórki spadające z drzew
Uwaga na wiewiórki spadające z drzew
 Kto rządzi w świecie zwierząt?
Kto rządzi w świecie zwierząt?
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Wiewiórki coraz częściej żyją w miastach. Niektóre z nich zakładają swoje gniazda nawet w naszych ogrodach i to na te ostanie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Czasem zdarza się, że młode wypadają ze swojego legowiska. Jak im pomóc? Gdzie szukać pomocy, gdy znajdziemy taką wiewiórkę?

Czy wiewiórki mogą spadać z drzew?

Młode wiewiórki są jeszcze bardzo nieporadne i mają trudności z utrzymaniem równowagi. Tym samym czasem zdarza się, że zwierzaki wypadają ze swojego gniazda. Takim wiewiórką pomagają Sławek i Agnieszka Łyczko, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Mysikrólik". - Przy pewnych wiatrach gniazda gdzieś tam spadają. Czy one próbują pierwsze kroki robić w naturze, często te łapki gdzieś się poślizgną na tym drzewie i [...] spadają - mówił Sławek Łyczko. Trzeba jednak podkreślić, że w takich sytuacjach pomoc człowieka nie zawsze jest potrzebna. - (Taka wiewiórka) potrafi się wdrapać na drzewo, trzeba dać trochę czasu. Poobserwować, często matka potrafi zabrać takie małe oseski, gdyby gdzieś spadły - mówił.

Jeśli zobaczymy w naszym ogrodzie małą wiewiórkę, która wypadła z gniazda w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy nic się jej nie stało. - Czy nie ma rany, czy gdzieś nie ma krwi, czy kończyny [...] są sprawne. Jeżeli tak możemy spróbować włożyć ją na drzewo, poobserwować z oddalenia, bo bardzo często matka się kręci w pobliżu i po prostu przychodzi i zabiera taką małą wiewiórkę. Lub jak wiewiórka jest większa, to sama sprawnie sobie po tym drzewie wchodzi wyżej - dodała Agnieszka Łyczko.

Jak pomóc wiewiórce, która spadła z drzewa?

- Jeżeli wiewiórka jest ranna, widać, że coś jej dolega. Wtedy warto znaleźć w swoim województwie ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, jeżeli taki istnieje, taki wykaz jest na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, lub zadzwonić do gminy, urzędu miasta, do wydziału ochrony środowiska lub na policję. Proszę nie bać się dzwonić na policję. Te służby też mają informacje, kto świadczy dla gminy lub miasta (takie) usługi - mówiła pani Agnieszka.

Warto dodać, że wiewiórki są pod ochroną.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości