Ptaki wiosenne – jakie są, co warto o nich wiedzieć?

Skowronek
Fot. Getty Images/Gary Chalker
Wiosna to czas, kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia. Biel za oknem powoli zaczyna ustępować zieleni, a przestrzeń powietrzną zaczynają podbijać ptaki wiosenne. Jakie się nazywają?

Zobacz też: Obserwowanie ptaków. Hobby milionów Brytyjczyków, w tym rodziny królewskiej >>> 

Jakie są ptaki wiosenne? Jak wyglądają i co warto o nich wiedzieć? Jakie mają nazwy i gdzie można je spotkać?

Ptaki wiosenne w Polsce

Wiosną dzień staje się coraz dłuższy, powietrze pachnie świeżą ziemią i przyroda powoli budzi się do życia. Wiosną coraz donośniej słychać także śpiew ptaków. Na początku ożywiają się te, które spędziły zimę w kraju nad Wisłą, a następnie powoli zaczynają wracać gatunki, które najchłodniejsze miesiące w roku spędziły za granicą. Daty ich powrotu różnią się w zależności od gatunku. Powroty ptaków z ciepłych krajów odbywają się według naturalnego harmonogramu. Zupełnie jak na lotnisku, można przewidzieć, którego ptaka spodziewać się w jakim miesiącu. Choć oczywiście zdarzają się małe odchylenia w obie strony. Jakie są wiosenne ptaki?

Ptaki wiosenne – nazwy

Skowronek to gatunek, który wraca jako jeden z pierwszych, bo już w lutym. Nie bez przyczyny zatem osoby, które wstają wcześnie, są do nich porównywane. Skowronki to dosyć niepozorne ptaki o maskującym ubarwieniu , które pozwala im na wygodne życie pośród pól i łąk. Jego charakterystyczny, pełen podekscytowania śpiew oddaje w pełni jego żywiołowy charakter. Skowronki zazwyczaj śpiewają w locie i to dopiero wtedy, gdy uniosą się na wysokość około 10–20 metrów. Skowronki to dość małe ptaki i ciężko je obserwować, jednak można je namierzyć właśnie po donośnym śpiewie.

Zobacz też: Jak odstraszyć gołębie – najlepsze sposoby, porady i wskazówki >>> 

Na przełomie lutego i marca wracają dostojne i piękne żurawie. Żuraw to najwyższy ptak, jakiego można spotkać w Polsce. Ten osobnik to prawdziwy ptasi król. Jego ciało pokrywają popielatoszare pióra, a głowa i szyja są czarno-białe. Ze względu na charakterystyczny ogon, który tworzą pióra złożonych skrzydeł, bywa nazywany „polskim strusiem”. Żurawie bardzo trudno obserwować z bliska. Są tajemnicze i płochliwe. Wystarczy zbliżyć się do nich na mniej niż 100 metrów, by spłoszone poderwały się do lotu. Ciągnące po niebie klucze żurawi pod koniec zimy to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. Ich donośny głos, który może nieco przypominać odgłos trąby, jest nazywany klangorem, a jego ton wydobywa się z zawiniętej w pętlę tchawicy.

Zobacz też: Skowronek – opis gatunku, liczebność, ochrona >>> 

Bociany wracają do Polski pod koniec marca. Ich pojawienie się od zawsze budziło wiele emocji. Polska wieś to zazwyczaj barwny krajobraz z bocianem na jednym z planów. Sentyment do tych ptaków dobrze oddaje słynny obraz Józefa Chełmońskiego „Bociany”, na którym ojciec z synem przyglądają się przelatującym po niebie ptakom. Bociana nie można pomylić z żadnym innym ptakiem , jest tak charakterystyczny, że rozpoznają go nawet kilkuletnie dzieci. Bocian ma biały tułów, częściowo czarne skrzydła i oczywiście długi czerwony dziób. Dorosłe osobniki są praktycznie nieme. Mogą jedynie syczeć, ale powszechnie znany jest ich klekot, który powstaje, kiedy bociany uderzają dwiema częściami dziobu o siebie.

Zobacz też: Przyleciały żurawie! Czy to oznacza początek wiosny >>> 

Bilety na powrót do kraju w połowie kwietnia rezerwują sobie jaskółki: dymówki i oknówki, które są owadożerne i gdyby wróciły wcześniej, po prostu nie miałby co jeść. Dwa wspomniane gatunki spotykane są często w pobliżu siedlisk ludzi. Oknówka jest nieco mniejsza od dymówki, ale obie są zazwyczaj bardzo łatwe do rozpoznania. Bardzo szybko i sprawnie latają, łapiąc owady. Jaskółki dosłownie żyją w locie, nie tylko jedząc, ale i pijąc, kiedy latają. Mają charakterystyczny sposób budowania gniazd, które lepią z kulek błota zazwyczaj w kątach okien lub w miejscach, gdzie dach łączy się ze ścianą. Mówi się, że latające nisko jaskółki zwiastują deszcz. I jest w tym ziarno prawdy. Jest to związane z polowaniem na owady, które w wilgotne dni nie mogą latać, a z uwagi na zmiennocieplność są wówczas ospałe. Ograniczają więc loty i po prostu leniwie przesiadują na liściach czy na trawie.

Zobacz też: Drastycznie spada liczebność ptaków. Montujemy budki lęgowe, które mogą im pomóc >>> 

Przełom kwietnia i maja to czas powrotu jerzyków, które są nieco podobne do jaskółek. Są jednak od nich większe, a spód ich ciała jest ciemny. Biały u jerzyków jest jedynie spód gardła, podczas gdy jaskółki mają w tym kolorze całą spodnią część ciała. Jerzyki latają dużymi stadami, bardzo szybko, a ich przemieszczaniu się towarzyszą przeciągłe gwizdy i świsty. Są to ptaki górskie, które świetnie odnalazły się w miastach z betonowym krajobrazem, przypominającym nieco skały gór. Otwory i kominy wentylacyjne zastępują szczeliny będące miejscem ich życia. Jerzyk oznajmia, że wiosna już trwa w pełni i należy się nią cieszyć, zanim pochłonie ją upalne lato.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości