Gołębie mogą być prawdziwym utrapieniem dla osób żyjących w miastach. Potrafią zabrudzić balkon, elewację, rynnę czy dach. Warto poznać sposoby na to, jak odstraszyć gołębie i nie pozwolić im na wyrządzanie szkód.
Jak odstraszyć gołębie – co warto wiedzieć?
Większe miasta to nie tylko miejsce życia wielu ludzi. To także dom dla różnych zwierząt, których obecność jest mniej lub bardziej dokuczliwa. Jednym z gatunków zwierząt często spotykanych w miastach są gołębie. Niestety ich obecność wiąże się często z zanieczyszczaniem budynków odchodami, co znacznie obniża jakość życia ich mieszkańców.
Zabrudzenia spowodowane przez gołębie wiążą się zatem z dodatkowymi kosztami, które trzeba pokryć na czyszczenie budynków. Obecność tych ptaków to także zwiększone ryzyko zarażenia się różnymi chorobami bakteryjnymi, do którego może dojść przy bezpośrednim kontakcie z ptakiem lub jego odchodami. Z kolei pióra gołębi mogą mieć działanie alergiczne.
Kolejnym powodem, dla którego warto poznać najlepszy sposób na gołębie, jest fakt, iż ich gniazda mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że gołębie budują je w kominach, przyczyniając się do ich zapychania, a co za tym idzie, powodując nieodpowiednie odprowadzanie spalin. To z kolei może doprowadzić do tragedii. Ptaki te zatem nie należą do najprzyjemniejszych współlokatorów, dlatego warto dowiedzieć się, jak odstraszyć gołębie z balkonu, dachu czy komina.
Sposoby na gołębie – co zrobić, by nie zapraszać ich do siebie?
By skutecznie zapobiec skutkom, jakie towarzyszą działalności gołębi, należy dowiedzieć się czym odstraszyć gołębie. Zniechęcone ptaki nie będą chciały pojawiać się na balkonie i na nim bałaganić. Odstraszacz na gołębie może jednak nie wystarczyć. Warto wobec tego zwrócić także uwagę na profilaktykę.
Dobrze jest wiedzieć nie tylko, jak pozbyć się gołębi, lecz także co zrobić, by ich nie wabić do swojego domostwa. Otóż do czynników, które zachęcają gołębie do przybywania do miejsc, w których żyją ludzie, zalicza się wysokie prawdopodobieństwo zdobycia pokarmu i wody. Zatem straszak na gołębie może zupełnie nie być potrzebny, jeśli ptaki nie będą miały co jeść. Niestety większość ludzi, a zwłaszcza starsze czy pełne empatii osoby, nagminnie wyrzucają resztki jedzenia przez okno lub pozostawiają suche pieczywo na parapecie. W rezultacie ptaki wracają i osiedlają się w różnych szparach i schowkach w pobliżu.
Kolce na gołębie
To jeden z najpopularniejszych sposobów na odstraszanie gołębi z balkonu czy dachu. Takie rozwiązanie docelowo uniemożliwia gołębiom przesiadywanie i zakładanie gniazd. Stalowe kolce są umieszczone na elastycznej podstawie, dzięki której łatwo je zamontować, natomiast tępo zakończone druty sprawiają, że zwierzęta nie mogą się pokaleczyć.
Chociaż mają one służyć odstraszaniu ptactwa, zwłaszcza gołębi, często powodują poważne obrażenia u ptaków. W związku z tym wiele osób promujących etyczne podejście do zwierząt zachęca do korzystania do innych, mniej krzywdzących metod. Co więcej, nie zawsze spełniają one swoją funkcję i ptaki mimo to zakładają gniazda na takich kolcach.
Siatka na gołębie
Inną skuteczną, ale i bardzo popularną metodą do radzenia sobie z gołębiami jest zamontowanie specjalnych siatek, które zabezpieczają daną przestrzeń przed ptakami. Może to być balkon, elewacja czy też okno. Na siatce ptaki nie założą gniazd, a przy tym z pewnością nie będą przesiadywać w naszej przestrzeni. Dodatkowo jest to mniej inwazyjna i niekrzywdząca metoda.
Dźwięki i ultradźwięki na gołębie
Na rynku można znaleźć specjalne systemy, których działanie polega na emitowaniu ultradźwięków, jakie nie są słyszalne dla ludzi. Słyszą je jedynie ptaki. Takie odgłosy odstraszające gołębie wywołują w nich uczucie dezorientacji. Innym, podobnym sposobem na gołębie jest zamontowanie systemu emitującego odgłosy wydawane przez ptaki drapieżne – jastrzębie, orły czy sowy.
Strach na gołębie
Kolejną metodą jest zastosowanie wizualnych odstraszaczy, takich jak makiety ptaków drapieżnych czy balony z oczami, które przypominają sowy. W odstraszaniu gołębi mogą pomóc także odblaskowe taśmy oraz naklejki w kształcie ptaków. Dla uzyskania lepszego efektu przy odstraszaniu gołębi zaleca się łączyć wymienione sposoby z innymi metodami.
Ruchome pręty
Innym sposobem walki z gołębiami są ruchome pręty, dzięki którym ptaki nie mogą lądować i przesiadywać w miejscach, gdzie takie pręty zostały umieszczone.
Systemy elektryczne
Specjalne taśmy elektryczne porażają prądem zwierzęta, które znajdą się w ich pobliżu. Jednak ich instalacja może być nieco skomplikowana, gdyż wymaga podłączenia systemu do stałego zasilania szeregowego.
Systemy żelowe
Są one wykorzystywane w miejscach, w których z różnych względów nie mogą być zamontowane kolce. Ten rodzaj odstraszacza jest nietoksyczny i trwały. Ptaki przysiadują na żelu i brudzą sobie łapki, co zniechęca je do powrotu.
Warto pamiętać, że chociaż gołębie często uznawane są za szkodniki, to są to nie tylko inteligentne, ale również emocjonalne ptaki. Potrafią tworzyć trwałe i silne więzi, a hodowcy często mówią, że są jak psy. Są towarzyskie i są poniekąd ofiarami postępującej urbanizacji.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Gołębia. Co jedzą gołębie hodowlane, a co dzikie?
- Ich pasją jest hodowanie gołębi. "Nie wyobrażam sobie życia bez nich"
- Zostawił otwarte okno w mieszkaniu. Oniemiał, gdy wrócił z podróży. "Smród był intensywny"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN