Porady

Jak wygląda pluskwa domowa? Charakterystyka i sposoby walki z owadami

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pluskwa domowa

Pluskwa z wyglądu przypomina pestkę jabłka. Często mylona jest z karaluchami, nazywanymi potocznie prusakami. Owady zamieszkują gospodarstwa domowe, gnieżdżą się najczęściej w meblach tapicerowanych. Warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się tego szkodliwego robactwa.

Jak wygląda pluskwa i czy można się jej pozbyć? Jakie są najlepsze sposoby na walkę z tym owadem? Chociaż jeszcze kilka lat temu pluskwy nie stanowiły dużego problemu, to współcześnie coraz więcej osób musi się z nimi zmierzyć. Na szczęście istnieją skuteczne metody na wytępienie pluskiew oraz robactwa domowego.

Co to jest pluskwa?

Pluskwa domowa to gatunek owada pasożytniczego, który żywi się krwią ssaków, najczęściej człowieka. Przez wiele lat wytępienie jej było bardzo uciążliwe, ale dzięki zastosowaniu metod chemicznych w krajach rozwiniętych udało się jej pozbyć na długi czas. Niestety obecnie robactwo powróciło i znów stało się problemem, a wręcz zagrożeniem. Pluskwy ukrywają się najczęściej w łóżkach, tapczanach, pod tapetą, dywanami i boazerią, w książkach i płytach, w ramach do luster i obrazów, w żaluzjach, fałdach zasłon oraz karniszach, w listwach przypodłogowych i elektrycznych, w otworach ścian, a nawet w ubraniach czy pościeli. Kiedy pojawiają się w domu, nie zawsze widać ślady ich obecności. Często świadczą o tym ugryzienia na ciele człowieka, które są pierwszym sygnałem alarmowym, że w mieszkaniu pojawił się intruz. Warto od razu interweniować, nie czekając, aż robactwo się rozmnoży, i zawczasu podjąć działania, dzięki którym można wytępić pluskwy. Jak się okazuje, pozbycie się tych owadów nie jest łatwe, dlatego tym bardziej nie wolno bagatelizować problemu i poznać wygląd pluskwy.

Zobacz wideo: Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć? Które owady mogą nas pogryźć? Jak się przed nimi chronić?

Jak wygląda pluskwa domowa?

Czasem trudno jest rozróżnić gatunki poszczególnych owadów domowych, dlatego warto się dowiedzieć, jak wygląda pluskwa. Ciało dorosłych osobników ma kolor czerwono-brunatny i owalny kształt. Owady nie posiadają skrzydełek, a ich odwłok ma około 5–7 mm długości i 3 mm szerokości. Podczas spożywania krwi wygląd tułowia się zmienia – najpierw jest brązowy i pomarszczony, ale po napełnieniu jedzeniem przybiera kolor purpurowy i staje się wzdęty. Owady posiadają trzy pary cienkich odnóży, które zakończone są pazurkami, wyglądem przypominającymi haczyki. Umożliwiają one przyczepienie się do ciała żywiciela oraz utrzymywanie równowagi i wspinanie się po nieregularnych powierzchniach.

Głowa nie jest wyraźnie oddzielona od tułowia, jest szeroka i krótka. Oczy mają złożoną budowę i pełnią funkcję rozpoznawczą, tzn. że pluskwy za ich pomocą sprawdzają, czy w pomieszczeniu jest dostatecznie ciemno, aby mogły wyruszyć na poszukiwanie swojej ofiary. Na głowie znajdują się również wrażliwe czułki, które pozwalają pluskwom wykrywać ciepło oraz zapach przyszłego żywiciela. Owady posiadają charakterystyczny aparat gębowy w postaci ssawki, przypominającej wyglądem igłę. Jest on otoczony twardą okrywą i chowany pod ciałem, gdy owad niczym się nie żywi.

Skąd się biorą i gdzie mieszkają pluskwy?

Błędnie się sądzi, że źródłem pochodzenia pluskiew domowych jest brud. Utrzymywanie czystości z pewnością pomoże szybciej zlokalizować te owady, ale nie zapobiegnie pojawieniu się ich w mieszkaniu. Pluskwy występują zazwyczaj tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Dlatego często można je spotkać w różnego rodzaju obiektach noclegowych, np. schroniskach, akademikach, hostelach i hotelach, nawet tych wysokiej klasy. Owady lubią przebywać również w biurach i szpitalach. Ponieważ często pojawiają się w zatłoczonych miejscach, pluskwy można także zobaczyć w środkach komunikacji miejskiej oraz pojazdach transportu zbiorowego. Z tych samych powodów przebywają również w takich obiektach, jak muzea, teatry i kina. Warto wiedzieć, że gdy pojawią się w domu, nie zawsze osiądą w jednym miejscu. Często przemieszczają się pomiędzy pomieszczeniami, a czasem migrują nawet do innych mieszkań.

Jak się pozbyć pluskwy domowej?

Skoro już wiadomo, jak wygląda pluskwa domowa, warto sprawdzić, jakie są sposoby na pozbycie się tego pasożyta. W tym przypadku domowe metody walki z robactwem często nie są skuteczne. Lepiej wezwać specjalistów, którzy profesjonalnie zajmą się odpluskwianiem mieszkania. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre przedmioty, w których mieszkały pluskwy, będą musiały być wyrzucone.

Chcąc skutecznie pozbyć się pluskiew, warto sięgnąć po profesjonalne rozwiązania. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą na długi czas pożegnać tych nieproszonych gości. Pierwszym z nich jest zamgławianie ULV, czyli rozpylanie biobójczej cieczy za pomocą zimnej mgły. To pozwala na dotarcie nawet do najwęższych szczelin. Kolejna metoda to oprysk ciśnieniowy, który rozprowadza środek chemiczny poprzez nakrapianie miejsca, w którym przebywają pluskwy. Bardziej radykalnym rozwiązaniem jest wymrażanie (z użyciem ciekłego azotu) lub wygrzewanie całego mieszkania. Są to dość ekstremalne metody, ponieważ mogą się wiązać z wynoszeniem z domu niektórych sprzętów elektrycznych lub mebli.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John-Reynolds/Getty Images

Pozostałe wiadomości