Kwiaty doniczkowe - 5 najpopularniejszych roślin kwitnących idealnych do domu

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
lefao/ladnydom
Dwie osoby przesadzające rośliny

Urządzając i aranżując mieszkanie, wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kwiaty doniczkowe wybrać. Obecnie panuje moda na zielone rośliny bez kwiatów, co może stanowić pewne utrudnienie dla fanów roślin kwitnących. Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe? Które warto uprawiać?

Kwiaty doniczkowe do domu

Wybór kwiatów doniczkowych może wydawać się prosty, jednak odpowiedni dobór gatunków do pomieszczeń jest kluczowy. Rośliny, które nie przepadają za wilgocią, nie powinny stać w łazience, z kolei cieniolubne lepiej ustawić w kącie, aniżeli przy oknie. Obecnie najpopularniejsze są rośliny, które nie kwitną, jak np. monstery, paprocie, Maranty, Wężownice (Sanseverie) czy Starce Rowleya. Co, jednak kiedy mamy ochotę na rośliny, które faktycznie będą miały kwiaty?

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Prym wiodą storczyki. Są stosunkowo łatwe w uprawie, a do tego przepięknie kwitną. Kiedy nie mają kwiatów, idealnie wpisują się w kanony mody roślin zielonych. Najlepiej stawiać je w miejscach średnio naświetlonych, zatem nawet w ciemniejszych pomieszczeniach będą dobrze kwitły. Zimą lepiej przestawiać je w miejsce dobrze naświetlone, ponieważ w naszym klimacie o tej porze roku jest zdecydowanie mniej światła. Jakie jeszcze rośliny warto wybrać, aby cieszyć oko pięknymi kwiatami przez cały rok?

Kwiaty doniczkowe - które są najpopularniejsze?

Kwiaty doniczkowe - Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat obecnie również cieszy się ogromną popularnością. Jego kwiaty są bowiem nietypowe - białe, przypominające liście, kielichy z piękną, mięsistą szypułką. Mogą stać w miejscach zacienionych, jak i słonecznych (wtedy wymagają częstszego nawadniania). Idealnie sprawdzą się do łazienki, gdyż lubią duże ilości wody.

Więcej o jego uprawie dowiesz się tutaj: Skrzydłokwiat – pielęgnacja, właściwości, wymagania

Kwiaty doniczkowe - Anturium

To kolejna niezwykle modna pozycja - Anturium. Jego kwiaty dostępne są niemal we wszystkich kolorach, a nazwa obejmuje aż 850 gatunków. W zależności od tego, jaki kolor pasuje do wystroju oraz pożądanego kształtu liści, można dobrać idealną roślinę dla siebie. Lubi widne miejsca, acz z rozproszonym światłem i duża wilgotnością. Może sprawdzić się w jasnych łazienkach lub kuchniach.

Więcej o uprawie Anturium przeczytasz tutaj: Rośliny doniczkowe - anturium. Odmiany i ich pielęgnacja. Jak zapobiegać chorobom?

Kwiaty doniczkowe - Begonia

Jeżeli lubisz róże, to Begonie są dla Ciebie. Swoim wyglądem wspaniale imitują szlachetne kwiaty, a do tego występują we wszystkich typowych dla róż kolorach. Doniczkowe begonie dorastają do 40 cm. Potrzebują mocno słonecznego stanowiska, aby móc zakwitnąć i lubią duże ilości wody. Zwiędłe kwiaty należy obcinać, aby wspomóc kwitnienie.

Więcej o uprawie Begonii przeczytasz tutaj: Begonie - najpopularniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja

Kwiaty doniczkowe - Kalanchoe

Kalanchoe to roślina o drobnych kwiatkach, która nie przepada za dużą ilością wody. Jest sukulentem, a zatem idealnie sprawdzi się u osób, którym zdarza się zapomnieć o roślinie. Potrzebuje jasnego i słonecznego miejsca. Aby mogła zakwitnąć, potrzebuje nawet 10 godzin słonecznych w ciągu dnia, zatem idealnie sprawdzi się na parapet od południowej strony.

Kwiaty doniczkowe - Fiołek afrykański

Fiołku afrykańskie są niezwykle proste w uprawie, a przy tym przepięknie kwitną. Są w kolorach niebieskich, fioletowych, białych i różowych. Kwitną przez cały rok i niezwykle szybko się namnażają, dzięki czemu wystarczy jedna roślina, aby za rok mieć ich już kilka. Potrzebują jednak nieco więcej przestrzeni i nie lubią polewania wodą ich liści. Lubią miejsca nasłonecznione, jednak z rozproszonym światłem.

Więcej o uprawie Fiołka afrykańskiego przeczytasz tutaj: Kwiaty doniczkowe - fiołek afrykański. Odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: lefao/ladnydom

Źródło zdjęcia głównego: Pekic/Getty Images

Pozostałe wiadomości