Kwiaty doniczkowe - fiołek afrykański. Odmiany, pielęgnacja i rozmnażanie

Fiołek afrykański w doniczce, kwitnący
Kwiaty do doniczki - fiołek afrykański
Źródło: Pilat666/Getty Images
Fiołki afrykańskie, rozumiane jako czysty gatunek, to fioletowe kwiaty doniczkowe, które naturalnie występują na terenach górskich w Afryce Południowej. W Polsce uprawiane są wyłącznie w domu, ponieważ mają dużą skłonność do przemarzania i nawet niewielkie ochłodzenie może stać się przyczyną chorób tych roślin. O czym należy pamiętać, wybierając rośliny i sadząc je w doniczkach? Jakie odmiany fiołków są najbardziej atrakcyjne?

Fiołek afrykański może być piękną ozdobą parapetu, ale wyłącznie przy prawidłowej pielęgnacji. Gatunek kwitnie przez cały rok, najobficiej jednak w okresie letnim. Różnorodne odmiany rośliny pozwalają na stworzenie wyjątkowych naturalnych dekoracji w domowych warunkach. Na co zwrócić uwagę, uprawiając fiołki afrykańskie?

Fiołek doniczkowy. Jak wybrać dobrą sadzonkę?

Wybór odpowiedniej sadzonki gwarantuje łatwość późniejszej uprawy oraz utrzymanie rośliny w dobrej kondycji. Przy zakupie należy zwracać uwagę na szereg cech, takich jak brak przebarwień i zniekształceń, błyszczące liście i dobrze rozwinięte pąki kwiatowe. Dzięki temu fiołek doniczkowy zacznie szybciej kwitnąć i będzie prezentował się znacznie efektowniej.

Przy transporcie fiołka afrykańskiego trzeba pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu, zwłaszcza jeśli sadzonki są kupowane zimą. Gatunek nie jest zbyt odporny na niskie temperatury i może w krótkim czasie przemarznąć. Warto okryć je dodatkową warstwą ochronną, która zapobiegnie przemarznięciu. W tym celu można wykorzystać zwykłą papierową gazetę.

Fiołek afrykański – odmiany

Fiołki doniczkowe występują w wielu kolorach i rozmiarach. Czysty gatunek ma niebieskie kwiaty, ale jego odmiany mogą mieć dowolną barwę, kształt oraz wielkość. Bez względu na to, jakie odmiany się wybiera, pielęgnacja fiołków afrykańskich będzie opierała się na tych samych zasadach. Dzięki temu z powodzeniem można tworzyć na parapetach różnorodne kompozycje kwiatowe.

Krzyżówki, które powstały z połączeń różnych gatunków i odmian, pozwalają na podzielenie sadzonek ze względu na odcienie lub liczbę kwiatów, a także na ich wysokość.

Popularne odmiany o kwiatach pojedynczych to:

  • Pennsylvania - czyli roślina z ciemnoczerwonymi kwiatami,
  • Elsa - o kwiatostanach w kolorze fioletowym i ciemnozielonych liściach,
  • Romance - charakteryzujący się różowymi kwiatami i zielonymi liśćmi z szaro-białymi przebarwieniami.

Do odmian o półpełnych kwiatach, z oryginalnymi żółtymi pręcikami wewnątrz kwiatostanów należą My Delight oraz Rokoko rose z kolei do odmian podwójnych, w których pręciki nie są już widoczne, zalicza się Coral Fantasy (o wyjątkowo atrakcyjnych plamkach na płatkach w kolorze fioletowym) oraz Rebel’s Two Cents (o charakterystycznych bladobeżowych liściach).

Spośród fiołków afrykańskich można wybierać również odmiany karłowe, które cechują się nie tylko niskim wzrostem, ale także licznymi, drobnymi liśćmi. Do najciekawszych należą odmiana Hopi o intensywnie fioletowych kwiatach oraz Jenny blauw w kolorze ciemnoniebieskim.

Najchętniej sadzone w domach są jednak odmiany wielobarwne, które od razu rzucają się w oczy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują odmiany:

  • My Love - wyróżniająca się ciemnofioletowym środkiem oraz białym zakończeniem płatków,
  • Ever Precious - czyli odmiana o śnieżnobiałych płatkach kwiatów i ciemnoróżowym zewnętrznym brzegu,
  • My Temptation - która cechuje się kwiatami w odcieniu różowym, z wyraźnie zaznaczoną kremową obwódką.

Rozmnażanie fiołków afrykańskich

Fiołek afrykański w domowej uprawie najłatwiej jest rozmnażać poprzez sadzonki liściowe, które pobiera się zazwyczaj późną wiosną lub wczesnym latem. Do ich ukorzenienia wykorzystuje się żyzną glebę lub samą wodę, dzięki czemu zostają zachowane cechy konkretnej odmiany. Sadzonki rosną dość szybko i pierwsze kwitnienie powinno pojawić się w ciągu pół roku.

Innym sposobem rozmnażania fiołków jest wysiew nasion, należy mieć jednak na uwadze, że przy tej metodzie nowa roślina niekoniecznie będzie posiadać cechy rośliny matecznej.

Fiołek afrykański – najczęściej występujące choroby

Objawem nieprawidłowości mogą być opadające, wysuszone liście rośliny lub pojawiające się na nich plamy. Powodem do niepokoju jest również to, że fiołek afrykański nie kwitnie. W większości przypadków powyższe problemy wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji, czasem jednak może być to skutek zaatakowania sadzonek przez chorobę grzybową.

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, jak wygląda fiołek afrykański. Chorujące rośliny szybko dają pierwsze sygnały, że wymagają leczenia. Do zwalczania chorób stosuje się najczęściej środki chemiczne. Jeśli na parapecie rośnie więcej kwiatów, na czas leczenia warto przenieść je w inne miejsce.

Jak dbać o fiołki? Uprawa i pielęgnacja

Fiołki afrykańskie powinny być sadzone na stanowiskach słonecznych, w ziemi uniwersalnej z dodatkiem torfu. Konieczne jest ich regularne podlewanie (najczęściej nie bezpośrednio na roślinę, a na podstawkę z doniczki) oraz nawożenie raz w miesiącu płynną odżywką do kwiatów. Przesadzanie fiołków warto przeprowadzać raz w roku. Fiołki domowe w okresie deszczu warto wynosić na balkon – gatunek lubi miejsca z wilgotnym powietrzem.

Zobacz wideo: Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych

Kwiatowe smaki
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości