Dom

Trujące kwiaty doniczkowe - dlaczego są szkodliwe dla zdrowia?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Liść bluszczu

Piękne, lecz trujące rośliny doniczkowe, mogą być wspaniałą ozdobą domu, ale równocześnie szkodzić zdrowiu jego mieszkańców. Nie warto ryzykować. Dlatego tak ważne jest, by znać trujące rośliny doniczkowe i zrozumieć na czym polega ich szkodliwość. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie rozwijać swój domowy zielnik.

Na początku nie należy wpadać w panikę - większość roślin doniczkowych, które posiadasz w domu, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia twojego i twoich najbliższych. Ich działanie jest raczej pozytywne, ponieważ oczyszczają powietrze. Są jednak rośliny, z którymi należy być szczególnie ostrożnym, bo zawierają toksyczne substancje. Należy przyjrzeć im się dokładniej, zwłaszcza ze względu na dzieci i zwierzęta domowe.

Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Dla kogo są szkodliwe?

Trująca roślina doniczkowa może być teraz w twoim domu, dowiedz się, jak ją rozpoznać. Zwykle nie będzie konieczne usunięcie okazu, wystarczy po prostu przełożyć go w trudno dostępne miejsce. Szczególną ostrożność powinieneś zachować, jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta domowe, mają one bowiem zdolności do nieprzemyślanego zjadania różnych rzeczy. Większość roślin jest niebezpieczna właśnie wtedy, gdy ich soki dostaną się do przewodu pokarmowego, mogą też stanowić zagrożenie w przypadku kontaktu z oczami. Pamiętajmy, że najmłodsi są znacznie bardziej wrażliwi na działanie szkodliwych substancji, w związku z tym, powinniśmy zapewnić im szczególną ochronę.

Rośliny doniczkowe - trujące (najpopularniejsze przykłady)

  • Bluszcz doniczkowy - jego soki zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i spojówki oczu. Połknięcie fragmentu rośliny może być bardzo niebezpieczne. Trujący kawałek może prowadzić do zaburzeń, a nawet zatrzymania oddechu, gorączki, wysypki, halucynacji, wymiotów i ogólnego odrętwienia.
  • Gwiazda betlejemska - trudno wyobrazić sobie bez niej Bożego Narodzenia, niestety należy pamiętać też o jej szkodliwości. Kontakt z sokiem, który znajduje się w roślinie, powoduje wysypkę i podrażnienie skóry. Na tę roślinę szczególnie uważać powinny osoby uczulone na lateks.
  • Skrzydłokwiat - ta roślina zawiera w sobie toksyczne szczawiany wapnia. Musisz zachować szczególną ostrożność, jeśli masz tę roślinę w domu, w którym są dzieci. Jeśli części rośliny dostaną się do ust, grozi to poważnym podrażnieniem śluzówki jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego, a nawet obrzękami górnych dróg oddechowych.
  • Kroton pstry - to dość często spotykana roślina w naszych domach, nie wszyscy jednak wiedzą, że należy na nią szczególnie uważać. Każda część tej rośliny zawiera sok, który powoduje podrażnienia skóry. Spożycie rośliny może skończyć się biegunką i wymiotami.
  • Filodendron - posiada w sobie kilka substancji uczulających, m.in szczwian. Kontakt z jego sokiem może powodować bolesne podrażnienie skóry. Jeśli dojdzie do połknięcia jej kawałka, może pojawić się wiele dolegliwości, takich jak ból brzucha, wymioty, ślinotok, obrzęk błon śluzowych, a także dotkliwe pieczenie w przełyku.
  • Oleander pospolity - zwykle możemy odnaleźć go w doniczce na balkonie czy tarasie. To także trująca roślina doniczkowa. Gdy go przetniesz, możesz zobaczyć trujący sok, który powoduje podrażnienia skóry. Jednak prawdziwym niebezpieczeństwem jest połknięcie kawałka tej rośliny, grozi to drgawkami, osłabieniem pracy serca, a także zatruciem.
  • Datura - roślina ta posiada wyjątkowe kwiaty w kształcie trąbek. Niestety w całości jest trująca. Posiada alkaloidy, które mogą być przyczyną palpitacji serca, konwulsji, halucynacji. Na tę roślinę należy szczególnie uważać, bowiem w większej dawce skutki jej działania mogą być nawet śmiertelne.
  • Cyklamen perski (fiołek angielski) - roślina ta tworzy pod ziemią podziemne bulwy, które posiadają w swoim składzie saponiny oraz cyklaminę. Nie wolno ich jeść! Jeśli tak się jednak stanie, konsekwencje mogą być poważne. Objawy zatrucia to m.in. nudności, biegunka, zawroty głowy oraz drgawki.

Rośliny doniczkowe trujące dla kota

Stwierdzenie, że kot nie zje tego, co mu zaszkodzi jest nieprawdziwe. Koty wprost uwielbiają podjadać różne rośliny, więc jeśli masz takiego domownika, powinieneś dokładniej przyjrzeć się swoim roślinom. Najbardziej wrażliwe na toksyny są małe kotki. Objawy zatrucia to m.in. biegunka, wymioty czy nieżyt żołądka. Rośliny mogą powodować naprawdę poważne dolegliwości, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć Twojego pupila. Kwiaty doniczkowe trujące dla kota to m.in: alokazja, cibora, cykas, fikus, hedera helix (bluszcz pospolity), monstera, papryka roczna, oleander.

Trujące kaktusy doniczkowe

Niektóre gatunki kaktusów zawierają meskalinę, ale najbardziej należy zwracać uwagę na podrażnienia skóry powstałe w wyniku dotyku cienkich igieł, które powodują ukłucia i rany.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dżungla w domu

Dżungla w domu Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gratysanna/Getty Images

Pozostałe wiadomości