Szczwół plamisty - trująca roślina, którą można pomylić z pietruszką

szczwół plamisty
AlexanderZam/Getty Images
Źródło: Getty Images
Wśród roślinności występującej na obszarze Polski znaleźć można 3 gatunki o właściwościach trujących. Są to barszcz Sosnowskiego, szalej jadowity i szczwół plamisty. Zdarzało się, że ten ostatni mylony był z różnymi roślinami jadalnymi. Jak rozpoznać szczwół i jakie są objawy zatrucia nim?

Dziko rosnące rośliny mogą być łudząco podobne do tych, które uprawiane są w ogródkach. Niektóre z nich mogą jednak stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka, dlatego nie należy zrywać i spożywać niczego, jeśli nie mamy pewności, z jaką rośliną mamy do czynienia.

Szczwół plamisty - z czym można go pomylić i dlaczego jest trujący?

Szczwół plamisty jest nie tylko trujący, ale także dość mylący. Wyglądem przypomina niektóre rośliny jadalne. Korzeń można pomylić z pasternakiem lub chrzanem, z kolei liście z natką pietruszki. Poza tym posiada przyjemny, piżmowy zapach, co może dodatkowo zachęcać do jego zbierania. Roślina ta jest znana także pod innymi nazwami - psia pietruszka lub pietrasznik plamisty. Swego czasu była wykorzystywana w medycynie ludowej. Stosowana była m.in. jako lek uspokajający i łagodzący bóle reumatyczne. Poza substancjami o działaniu korzystnym, zawiera również kwas mrówkowy, masłowy, konnicę i cykutynę, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia.

Gdzie występuje i jak wygląda szczwół plamisty?

Szczwół plamisty to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Występuje m.in. na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej, Południowej i Australii. W Polsce najczęściej rośnie w północnych i południowych regionach, ale czasami można na niego trafić także w innych miejscach. Są to głównie łąki, pola, pobocza, a niekiedy również ogrody.

W pierwszym roku wzrostu, szczwół nie wytwarza kwiatostanów, a jedynie przypominającą natkę pietruszki rozetę liściową. To wtedy najczęściej mylony jest z jadalną natką. W drugim roku pojawia się pęd kwiatostanowy, który swoją budową przypomina kwiatostan kopru – nierozwinięte kwiatostany mają żółtawy kolor, a w pełni wykształcone kwiaty są białe. Szczwół plamisty może osiągać nawet do 2 metrów wysokości.

Szczwół plamisty
jessicahyde/Getty Images
Szczwół plamisty
Źródło: Getty Images
szczywół plamisty
Olha Solodenko/Getty Images
szczywół plamisty
Źródło: Getty Images

Zatrucie szczywołem plamistym

Spożycie każdej części tej rośliny jest tak samo niebezpieczne. Ze względu na obecność wcześniej wymienionych, silnie działających na układ nerwowy związków, szczwół plamisty wywołuje m.in.:

 • postępujący paraliż mięśni,
  • drżenia i drgawki,
   • zaburzenia mowy,
    • zaburzenia rytmu serca,
     • utratę świadomości,
      • śpiączkę.

       Tuż po spożyciu szczwołu plamistego pojawić się może silne pieczenie w przełyku, ślinotok, a także rozszerzenie źrenic. Objawy nasilają się w zależności od dawki przyjętej trucizny. W każdym wypadku niezbędne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

       Zobacz także:

       Zobacz wideo: Dżungla w domu. Jakie rośliny wybrać?

       Źródło: x-news

       Autor: Diana Ryściuk

       Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości