Całujesz się pod jemiołą? Sprawdź skąd się wziął ten zwyczaj i czy warto to robić

Para całująca się pod jemiołą.
Co symbolizuje jemioła?
Źródło: Betsie Van Der Meer/GettyImages
Jemioła to w wielu domach nieodłączny element i symbol świąt Bożego Narodzenia. Zawieszana pod sufitem ma przynosić konkretne profity. Stosowana była i jest również w medycynie naturalnej, ale nieprawidłowo użyta może być niebezpieczna. Co dokładnie symbolizuje jemioła i jakie ma właściwości naturalne? Jakie korzyści przynosi zwyczaj całowania pod nią? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Marią Rotkiel.
Święta u polskich Griswoldów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym charakteryzuje się jemioła?

Jemioła to roślina pasożytnicza. Oznacza to, że bez obecności jakiegoś drzewa, które jest jej żywicielem, nie wyrośnie. W większości przypadków nie wpływa negatywnie na swoją "ofiarę", ale jeśli intensywnie się rozrośnie, może ją osłabić. Posiada specjalne ssawki, którymi pobiera od swojego żywiciela wodę i sole mineralne. Prawdopodobnie na całym świecie jest ponad 150 gatunków jemioły, ale w Polsce występuje tylko ta pospolita. 

Zastosowanie jemioły w medycynie naturalnej

Lecznicze właściwości jemioły odkryto i doceniano już w starożytności. Wierzono, że pomaga zwalczyć większość dolegliwości i chorób, nawet bezpłodność. Na obszarze Europy przez dość długi czas używano jej do leczenia epilepsji, nadciśnienia i jako zabezpieczenia przed osteoporozą. Obecnie wiemy, że jemioła posiada fitozwiązki, które mogą mieć korzystny wpływ na organizm człowieka. Na rynku istnieją różnego typu preparaty i suplementy, które zawierają wyciąg z jemioły.

Jemioła - symbol miłości i płodności

Jemioła pospolita w medycynie naturalnej symbolizuje przede wszystkim płodność. Istotne znaczenie miała szczególnie w kulturze Celtów i Wikingów. Wieszana pod sufitem zajmowała ważne miejsce w ówczesnych obrzędach świąt zimowych i tak została przejęta przez tradycję chrześcijańską. Wierzono, a są tacy co wierzą i dziś, że obecna w domu jemioła zapewnia mu i wszystkim mieszkańcom ochronę, miłość i zgodę. Ma też przyciągać bogactwo.

Skąd wziął się zwyczaj całowania pod jemiołą?

Tradycja ta została zapoczątkowana w Anglii. Według niej, zawieszona pod sufitem jemioła wyznacza miejsce, w którym nie można odmówić pocałunku. W przeciwnym wypadku przyniesie to pecha.

A więc warto skorzystać z okazji. Zdaniem psycholog Marii Rotkiel, całowanie to najlepszy sposób na scementowanie związku. Oprócz tego niesie za sobą korzyści zdrowotne.

- Nasz organizm się uspokaja, obniża się poziom kortyzolu i ciśnienie krwi. Lekarze mogliby wypisywać całowanie się na receptę - powiedziała ze śmiechem gościni Dzień Dobry TVN. .

W jemiole są toksyczne substancje - Uważaj na nią

Jemioła zawiera toksyczne substancje, które mogą podrażnić wątrobę i trzustkę. W zależności od gatunku jej toksyczność może być mniejsza lub większa. W związku z tym należy sięgać wyłącznie po sprawdzone, dopuszczone do obrotu suplementy zawierające jemiołę. Pod żadnym pozorem nie należy zbierać jej i samodzielnie próbować przygotowywać domowych wersji preparatów jemiołowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Betsie Van Der Meer/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości