Styl życia

Adwentowe zwyczaje i symbole. Jak katolicy przygotowują się na święta Bożego Narodzenia?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wiano.pl/misyjne.pl
Boże Narodzenie

Trwa adwent, czyli szczególny okres wyczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Część osób tylko odlicza kolejne dni, inni dodatkowo pielęgnują różne adwentowe zwyczaje i sięgają po symbole związane z tym czasem. Sprawdź, co oznaczają.

Samo słowo adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus" i oznacza "przyjście", a konkretnie przyjście Pana. Dla chrześcijan jest to szczególny, radosny czas oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa.

Sprawdź: Adwent – ile trwa? Kiedy się zaczyna i kończy? Czy można w tym czasie brać udział w zabawach?

Adwent składa się z dwóch podokresów:

  • pierwszy - od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia. Wtedy czytane są teksty z Biblii, które zapowiadają powtórne przyjście Zbawiciela w trakcie końca świata,
  • drugi - od 17 do 24 grudnia - bezpośrednie przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia.
Jak gwiazdy spędzą święta?
Jak gwiazdy spędzą święta? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wieniec adwentowy - symbolika

Wieniec adwentowy plecie się z gałązek iglastych i umieszcza się w nim 4 świece, które symbolizują cztery adwentowe niedziele. W pierwszym tygodniu zapala się jedną świecę, w każdym kolejnym - następną. Wieńce adwentowe zdobią przede wszystkim kościoły, ale wiele osób decyduje się również na ich umiejscowienie w domu i odpalanie podczas spotkań rodzinnych, ze znajomymi czy w trakcie wspólnych posiłków. Symbolizuje jedność rodzin i wyraża duchowe przygotowywanie się do Świąt Bożego Narodzenia.

Sprawdź: Jak zrobić wieniec adwentowy?

Adwentowe roraty i roratnie świece

Podczas adwentu w kościele katolickim mają miejsce specjalne msze zwane Roratami. Odprawianie są bardzo wcześnie rano, czasami o wschodzie słońca. W ich trakcie wierni w szczególny sposób czczą Maryję. Nazwa "Roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: „Rorate coeli, desuper...” (Niebiosa spuśćcie rosę...). Odpalane są wówczas roratnie świece, przynoszone na mszę przez jej uczestników. Symbolizują chrześcijan i Najświętszą Maryję Pannę, która zapowiada przyjście pełnego światła — jej syna, Jezusa Chrystusa. Świecę roratnią w kościele często zdobi biała lub niebieska kokarda oraz zielona gałązka. Po zakończeniu mszy wierni wracają z tym światłem do domu.

Zwyczaje adwentowe dawniej i dziś

Dawniej w okresie Adwentu istniało znacznie więcej zwyczajów niż obecnie. Dziewczęta na wsiach spotykały się i wspólnie przędły (wytwarzały włókna do ręcznego wyrabiania tkanin), haftowały, darły pierze, przebierały rozmaite nasiona. Wykonywały różnego typu ozdoby choinkowe, często przy tym śpiewając i opowiadając opowieści. Do dziś niektóre rodziny odśpiewują wspólnie adwentowe pieśni i się modlą.

Na Podlasiu początek Adwentu obwieszczało głośne trąbienie na ligawach, czyli długich trąbach z drewna. Na terenie niemal całej Polski w każdą niedzielę adwentu z kościelnych wież grano na trąbach i innych instrumentach hejnały. Interpretowano w ten sposób słowa Pisma Świętego "Zabrzmij trąbą, Syjonie".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wiano.pl/misyjne.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dougal Waters/Getty Images

Pozostałe wiadomości