Oprawca, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Dlaczego jemioła szkodzi drzewom?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oprawca drzew, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt
Oprawca drzew, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt
Naturalne dekoracje na święta
Naturalne dekoracje na święta
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
Jemioła jest jednym z najpopularniejszych symboli świąt. Niestety, nie wszystko, co z nią związane, jest pozytywne. Ta roślina jest poważnym zagrożeniem dla drzew. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział "Warszawski Dendrolog" Mateusz Korbik.

Jemioła oprawcą drzew?

Jemioła to jeden z najpopularniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Jak się okazuje, mimo pozytywnych skojarzeń, jemiołę możemy również nazwać "oprawcą drzew". Dlaczego?

- Bardzo wykorzystuje je pod kątem wody i soli mineralnych, często jest traktowana jest jako półpasożyt, czyli roślina, która korzysta z wody, soli, a to może doprowadzić do zamierania fragmentów koron czy też całych drzew, te osłabione mogą sobie z tym nie poradzić - tłumaczył w rozmowie z Łukaszem Skopem, "Warszawski Dendrolog" Mateusz Korbik.

Tradycje związane z jemiołą

Do gatunków drzew, na których rośnie jemioła, zaliczamy topole, lipy czy jabłonie. - W przenoszeniu się jemioły udział mają przede wszystkim ptaki. Chętnie zjadają białe owoce, tak jak tutaj mamy gołąbka, który już jest zainteresowany. Te owoce lądują na gałęziach, przyklejają się do konarów, do gałęzi. Tam, gdzie będą miały najlepsze warunki, wykiełkują i wrosną w konar - zaznaczył "Warszawski Dendrolog".

Jemioła to obok choinki jeden z najważniejszych elementów dekoracji świątecznych. Skąd wziął się ten zwyczaj?

- Przywędrował do nas z Anglii i jest związany z wierzeniami Celtów jako zwyczaj, który przynosi szczęście. W polskich domach jest znany od początku XVII wieku. Jemioła ma tę niesamowitą właściwość, że jest zielona nawet w środku zimy. Ma piękne, grube liście, ale też sam zwyczaj może wiązać się z tym, że te liście jak ciemnieją, to przybierają postać starego złota. Było kiedyś takie przysłowie, że kto nie ma jemioły w domu, ten nie ma pieniędzy, więc żeby były przez cały rok pieniądze i dostatek, to musi być jemioła zawieszona pod sufitem - podsumowała Joanna Szkuat z Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym.

Naturalne dekoracje na święta
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolorowe pająki na święta

W studiu Dzień Dobry TVN artyści ludowi Małgorzata i Tomasz Krajewscy oraz Marta Marszałkowska z kanału YouTube "Marta Dekoruje", przygotowali dla widzów propozycje ozdób świątecznych z jemioły. - Możemy przygotować z niej stroiki na stół, na komodę, zawieszki nad kominek - powiedziała Marta.

- Teraz robimy to w nowocześniejszej wersji, można dołożyć gałązki szlachetnej jodły Nobilis, świerku pospolitego, sosny, można też dołożyć bombki - zaznaczyła.

Zobacz całą rozmowę z gośćmi w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości