Grzyby, które można zbierać w mroźne dni. Ekspert przedstawił "zimową trójcę"

525A3719_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdzie chowają się zimowe grzyby?
Gdzie chowają się zimowe grzyby?
Piotr i ekipa truflowa
Piotr i ekipa truflowa
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Okazuje się, że zima może być satysfakcjonującą porą dla grzybiarzy. Jest to bowiem najlepszy okres do zbierania gatunków nadrzewnych. Co ciekawe, większość z nich nie ustępuje w smaku popularnym podgrzybkom czy kurkom, a odnalezienie ich w zimowej scenerii dodatkowo cieszy oko. Jak to robić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marianna Kasperczyk.

Zima – idealny sezon na zbieranie grzybów

Choć z grzybami kojarzy nam się głównie jesień, na obfite zbiory możemy liczyć również zimą. - Startuje sezon na grzyby typowo późnojesienne i grzyby zimowe. Warte po nie sięgnąć. Śnieg nie jest nam straszny. Szukamy grzybów na drzewach – powiedziała ekspertka.

Zimowa trójca najpopularniejszych grzybów zimowych to: boczniak ostrygowaty, płomienica zimowa, uszak bzowy.

Pierwszy z gatunków - boczniak ostrygowaty rośnie na drewnie drzew liściastych. Można go znaleźć na martwych drzewach, zwłaszcza dębach i bukach. Jak je rozpoznać? Kapelusze mają kształt wachlarza, z białym lub kremowym kolorem. Trzon zazwyczaj jest boczny. Płomienica zimowa rośnie zaś na drzewach iglastych, zwłaszcza na jodłach i świerkach. Kapelusz ma kształt dzwonka, a kolor jest jasnożółty. Trzon jest delikatny i jedwabisty. Uszaki bzowe to grzyby, które znaleźć możemy na drewnie drzew liściastych, często na leszczynach i wierzbach. Jak je rozpoznać? Mają charakterystyczne, uszopodobne kształty o kolorze od brązowego do fioletowego.

- Żeby brać się za zabieranie grzybów, trzeba dobrze je poznać lub wybrać się do lasu z kimś, kto się na tym zna. Większość grzybów nie jest trująca. Czym inny jest grzyb trujący, a czym inny niejadalny. Trujący nam zaszkodzi, a nawet może powodować śmierć. Niejadalny może mieć nieprzyjemny zapach, który dyskwalifikuje go do spożycia – powiedziała Marianna Kasperczyk.

Piotr i jego truflowa ekipa

Wiedzieliście, że niektóre psy są stworzone do tego, by poszukiwać w lasach trufle? Lagotto romagnolo uczone od szczeniaka potrafią wywęszyć je spod ziemi. Co więcej, ze względu na osłabiony instynkt łowiecki potrafią skupić się na swoim zadaniu.

Piotr Kwec, jego córka Karolina oraz czworonożni przyjaciele systematycznie odwiedzają lubelskie lasy, by poszukiwać grzyby.

- W 2017 roku znalazłem pierwszą truflę. Radość była jak wygrać milion dolarów. Człowiek poczuł, jakby się unosił nad ziemią. Trufle były dla mnie wyzwaniem, nie są łatwe w znalezieniu dla pierwszego lepszego grzybiarza - powiedział Piotr Kwec.

Co więcej, zafascynowany mężczyzna stworzył także własny, eksperymentalny ogród truflowy.

- Utrzymanie takiego ogrodu jest bardzo proste. Po 2-3 latach pojawią się pierwsze owocniki – dodał.

DD_20231127_Grzyby_rep_REP
Piotr i ekipa truflowa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości