Ludzie gór i pomoc w ramach Szlachetnej Paczki
Akcja Szlachetna Paczka z roku na rok przyciąga coraz więcej wolontariuszy i ludzi o dobrych sercach. Tuż przed świętami zaangażowani dokładają wszelkich starań, by pomóc potrzebującym rodzinom. Co skłoniło do tego Krzysztofa Wielickiego? Jak przyznał himalaista, wyznaje filozofię, że lepiej być, niż mieć i lepiej dawać, niż brać. Z pomocy czerpie radość i buduje się, wiedząc, że zrobił coś dobrego dla drugiego człowieka. Uśmiech na twarzach obdarowanych to wielka satysfakcja.
Co więcej, pomaganie i alpinizm mają ze sobą wiele wspólnego. Zdaniem Krzysztofa wspinanie się po górach opiera się na partnerstwie i wzajemnej pomocy. Tego samego zdania jest Kinga Baranowska. Jak twierdzi, pomoc ludziom gór jest bardzo bliska. Po raz piąty więc ludzie gór włączają się w akcję i chcą robić to nadal.
- W tym roku pomagamy panu Tadeuszowi, jest to osoba samotną i schorowaną. Czujemy satysfakcję, poczucie sensu. Robimy to w grupie – powiedziała alpinistka.
64-latek mieszka na Podhalu. Od kilku lat przebywa na rencie. Wcześniej ciężko pracował. Teraz jego codziennością są wizyty u lekarzy i specjalistów, a jedyną radość sprawiają mu wycieczki do lasu. Tam zawsze długo spaceruje, obcuje z przyrodą. Las to jego drugie życie i jak sam mówi, jego codzienna ucieczka. By dorobić do renty, sezonie zbiera grzyby czy borówki. Pan Tadeusz jako najważniejsze potrzeby wymienił: obuwie, żywność i zimową kurtkę.
- Zachęcamy do tego, żeby wchodzić na stronę Szlachetnej Paczki do 15 grudnia. Tam jest lista osób potrzebujących. Warto przygotowywać paczki w szerszym gronie, szczególnie z dziećmi. To wyrabia wrażliwość i empatie u młodych ludzi – wskazał Krzysztof Wielicki.
Szlachetna Paczka – Ty też możesz pomóc
Jeszcze do piątku, 15 grudnia, na pomoc czekają potrzebujące rodziny ze Szlachetnej Paczki. Razem ze znajomymi, rodziną, współpracownikami można przygotować dla nich mądrą pomoc. Taką, która zdejmie z nich choć cześć ciężaru i pozwoli pokonać część trudności, da nadzieję i spokojniejsze święta. W większości Szlachetnych Paczek są produkty pierwszej potrzeby, które można kupić w pobliskim sklepie i dostarczyć w Weekend Cudów, czyli 16 i 17 grudnia. Najbliższa niedziela jest handlowa, to również może pomóc w przygotowaniu paczki. Wejdź na szlachetnapaczka.pl i wybierz rodzinę.
Jak przygotowuje się Szlachetną Paczkę?
Szlachetną Paczkę najlepiej przygotować w grupie – z bliskimi, rodziną, znajomymi z pracy czy szkoły. Jak krok po kroku ją przygotować? Wybierzcie rodzinę, upewniając się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na kluczowe potrzeby opisane w internetowej Bazie Rodzin. Zapoznajcie się z dokładną listą potrzeb, którą otrzymacie mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru. Macie pytania? Chcecie poznać bliżej wybraną rodzinę? Na każdym etapie przygotowywania Paczki Darczyńca może skontaktować się z Wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Co dalej? Zróbcie potrzebne zakupy, by skompletować Paczkę, a następnie zawieźcie zapakowane produkty do wskazanego w mailu magazynu Szlachetnej Paczki. Dokładny termin i godzinę dostarczenia Paczki umówicie z wolontariuszem. Stąd przygotowana Paczka, za pośrednictwem wolontariuszy, trafi do potrzebujących w Weekend Cudów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?
- Młode talenty Marcina Gortata. Kim są polskie nadzieje koszykówki?
- Wielka premiera kolędy Dzień Dobry TVN. Z redakcją zaśpiewał znany zespół
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News